Повечето страни по света предпочитат САЩ пред Китай, когато Белият дом е обитаван от президент демократ, сочат данни от допитвания на Gallup от 2007 г. насам, пише CNBC.
„Значително повече страни изглежда предпочитат лидерство на САЩ пред това на Китай, поне при администрации начело с демократи“, отбелязват от Gallup и допълват, че ръководителите от Републиканската партия са в „неизгодно положение от гледна точка на одобрението“.
Данните на Gallup сочат, че през 2023 г. близо половината (48%) от страните в света са клонели към САЩ за сметка на Китай, който е бил предпочитан от 21% от хората в над 130 страни, участвали в допитването. Над една пета от страните са „клонели силно“ към САЩ, което е най-високият дял от 2009 г.
В значителна част от мандата на администрацията на Тръмп по-голям дял от страни са предпочели Китай. Това се е променило, когато демократът Джо Байдън встъпи в длъжност в началото на 2021 г.
„Мащабът на тези колебания привлича силно внимание, когато се сравняват предпочитанията на дадена страна през годините“, коментира глобалната компания за анализи и консултации и дава за пример сходни тенденции, свързани с партиите, при администрациите на Джордж Буш и Барак Обама.
Очертаната от Gallup тенденция показва, че влиянието на Америка в света може да зависи от силно оспорваното предстоящо повторение на двубоя между Байдън и Тръмп.
Преди изборите и двамата кандидати заеха твърда позиция към Китай, като все повече американци виждат Пекин по-скоро като враг, отколкото като конкурент или партньор, показа допитване на института Pew от миналата седмица.
По данни на Gallup „отскачането“ при администрацията на Байдън показва, че нетното предимство на САЩ пред Китай е устойчиво.
Китай постигна краткосрочен ръст в относителните симпатии към него при управлението на Тръмп, но те попадат основно в категорията „слаби симпатии“. Положителното отношение към Китай е достигнало връхна точка през 2007 г., когато страната се появи на световната сцена, но нарасналото ѝ познаване не е повишило привлекателността ѝ, отбелязва Gallup.
В същото време лидерството на САЩ се е радвало на общо нетно одобрение при администрациите на Байдън и Обама в сравнение с неодобрение при Тръмп и последните две години от управлението на Буш, сочи докладът.
Но в битката за влияние в света и двете икономически суперсили са пострадали от тенденция на разочарование в една или друга форма през последните години.
Анализът на Gallup показва, че от 2017 г. насам повече страни не са одобрявали, отколкото са одобрявали управлението както на Китай, така и на САЩ, като изключение е 2021 г. Неодобрението е било най-голямо при администрацията на Тръмп и е достигнало връх от 48% през 2020 г.
Макар че този дял е намалял при администрацията на Байдън, той остава почти два пъти по-висок, отколкото в по-голямата част от администрацията на Обама, отбелязва Gallup.
„Тенденцията повече страни да изразяват отрицателно нетно одобрение към американското и китайското ръководство показва растяща липса на ентусиазъм към тези две световни сили“, коментира институтът.
САЩ са изгубили значителна част от относително благоприятното отношение в сравнение с Китай в страни като Русия и някои държави в Африка. От друга страна, те са постигнали ръст в някои страни, засегнати от нашествието в Украйна, като Полша и редица азиатски държави.
Макар че САЩ са повишили одобрението си сред страни в Югоизточна Азия като Филипините, повечето държави от региона е по-вероятно да симпатизират на Китай, а не на САЩ, ако бъдат принудени да избират страни, показа регионално допитване по-рано тази година.
Сред страните, определени като световни лидери в най-новия доклад на Gallup „Рейтинг на световните лидери“, Германия изпреварва както САЩ, така и Китай с одобрение от 46%. Третата по големина икономика в света е имала най-високи рейтинги на одобрение както в Европа, така и в Азия.
преди 6 месеца хаха ... подквикващ копейкопоклонник и един съединител ... нъл искахте многополюсен свят ?! те го те ... има полюс и маргинални полюсчета , значими само за себе си ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца айде робите! гласувайте за някой господар, който ви е присърце. Е П М !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца Ке ви питам нещо, но сакам отговорот да биде да. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца Галъп защо не е включил "българско лидерство" във възможните избори ? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар