IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Почти половината от големите китайски градове потъват

Това излага милиони хора на риск от наводнения, особено с покачването на морското равнище

12:39 | 19.04.24 г. 12
Снимка: Qilai Shen/Bloomberg
Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Близо половината от големите китайски градове са засегнати от пропадане в "умерена до тежка степен", което излага милиони хора на риск от наводнения, особено с покачването на морското равнище, сочи проучване на сателитни данни от цялата страна, публикувано в петък и цитирано от Ройтерс.

Авторите на статията, публикувана в списание Science, установяват, че 45% от градските земи в Китай потъват с по-бърза скорост от 3 мм годишно, а 16% - с повече от 10 мм годишно, което се дължи не само на намаляването на подпочвените води, но и на тежестта от застрояването.

Предвид факта, че градското население на Китай вече надхвърля 900 млн. души, "дори малка част от земята да потъва, това може да се превърне в значителна заплаха за живота в градовете", казва екипът изследователи от Южнокитайския университет.

Потъването на земни маси вече носи на Китай годишни загуби от над 7,5 млрд. юана (1,04 млрд. долара), а през следващия век почти една четвърт от крайбрежните земи може действително да се окаже по-ниска от морското равнище, което ще изложи стотици милиони хора на още по-голям риск от заливане.

"Данните наистина показват, че за Китай това е национален проблем, а не проблем само на едно или две места", казва Робърт Никълс от Центъра за изследване на климатичните промени "Тиндал" към Университета на Източна Англия. "И това е микрокосмос на случващото се в останалата част на света".

Северният град Тиендзин, в който живеят повече от 15 млн. души, е определен като един от най-засегнатите. Миналата година 3000 негови жители бяха евакуирани след "внезапна геоложка катастрофа", за която разследващите обвиниха изчерпването на водата, както и изграждането на геотермални кладенци.

Много от старите въглищни райони на Китай също са засегнати в резултат на прекомерния добив, като властите често са принудени да инжектират бетон в рушащите се шахти, за да укрепят земята.

Проблемът не се ограничава само до Китай. В отделно проучване, публикувано през февруари, се посочва, че около 6,3 млн. квадратни километра земя в целия свят е изложена на риск. Сред най-засегнатите страни е Индонезия, където голяма част от столицата Джакарта е под морското равнище.

Никълс заяви, че уязвимите градове могат да си вземат поука от Токио, който потъна с около 5 метра, докато не забрани добива на подземни води през 70-те години на миналия век.

Според проучване на Сингапур от 2022 г. 30 от 44-те големи крайбрежни града, страдащи от този проблем, са в Азия.

"Това е проблем на урбанизацията и нарастването на населението - по-голяма гъстота на населението, повече добита вода и повече потъване", коментира Мат Вей, експерт по геофизика в Университета на Роуд Айлънд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:39 | 19.04.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 6 месеца
До: Ckъcaнa_Ушaнka добре, а на глуууипак като теб, как да викам? :))) ... поне тоя път уцели правилния акаунт, хахаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 6 месеца
До: Ку-хия, колко пъти трябва да ти се обяснявя на кой трябва да казваш тези думички "глууупак", на тез които са те създали. Невнятник - както казва твоя генерал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 8
khao
преди 6 месеца
До: mule1 опааа, глууупако обърка акаунта! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 5
mule1
преди 6 месеца
До: Ку х, и продължаваш да копаеш! Продължавай - продължавай, беше ми интересно какво ще измислиш, но не ме разочарова - резултата е предните ти постове. А за научните данни и измервания - не се съмнявай и ние ги четеме - а как ги интерпретираме това е друга бира. Не издържа уловката на визуалната задача! Точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 16
khao
преди 6 месеца
До: Ckъcaнa_Ушaнka викни някоя по висшестояща копейка, че ти вече стана за посмешище и позор! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 17
khao
преди 6 месеца
До: Ckъcaнa_Ушaнka да, кво друго може да се очаква, не случайно си копейка. Аз му говоря за научни данни и измервания, а нашия тъъъпунгер за нивото на водорасли по Бургаския мост... в черно море! Чета и не мога да спра да се смея.... :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 6 месеца
До: Ку х, "хихи" , както се и очакваше :D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 17
khao
преди 6 месеца
До: Ckъcaнa_Ушaнka ейй, всички знаем че си голям глууупак, но по голямо доказателство от тоя коментар надали ще мога да получа някога ... :D:D:D ... ти сериозен отговор не можеш да го осмислиш, защото са нужни поне базови знания по природните науки, които очевидно нямаш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 5
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 6 месеца
До: Ку х, абе да те питам нещо, /не че очаквам нещо смислено де/ наблюдавам вече няколко десетки години нивото на марската вода в Бургас - на моста. Там има отлагания на водораслите през годините, и да ти кажа не се вижда увеличаване на нивото на морската вода /има естествено спадове и качвания/ и сега Въпросът - на кой да вярвам? На тебе?, на Английските учени?, или на очите си? И пак ти казвам - не очаквам сериозен отговор от тебе или сектата ти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 6
julian12
преди 6 месеца
Покачване на кое??? Тиквесторите, Флорида и Ню Йорк отдавна да са заминали ако нивото се е покачило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още