На тайна среща в Рияд между западните съюзници и Украйна вече се е заговорило за отстъпки пред Москва и подялба на Украйна. Това би било фактическа победа за Русия – ще доведе до спускане на нова Желязна завеса, започваща от Украйна. Страната ще трябва бързо да бъде приета в НАТО и ЕС и ще престане да бъде спрягана като "буфер между Русия и НАТО". Впоследствие в такъв буфер е възможно да се превърне черноморската зона, което е незавидна съдба. Това мнение изрази в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Искрен Иванов, политолог и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.
„Международните отношения преминават в един двуполюсен модел, който няма да бъде познатият ни от времето на Студената война с два центъра – САЩ и СССР, а по-скоро ще е на две политически семейства. От едната страна ще е политическото семейство на либералната демокрация – на онези държави и политически режими, които се самоопределят като либерални демокрации. От другата страна ще стоят онези субекти в политическите отношения, които се определят като различни от либералната демокрация, които отхвърлят американския модел като универсален“, коментира експертът.
Според него в сблъсъка на бъдещето новата Студена война вече е започнала, но трябва да се надяваме, че все пак работи логиката на ядреното сдържане и няма да се стигне до ядрена ескалация.
По повод изтеклата информация за тайна среща между съюзниците от Г-7 и Украйна в Рияд, при която, въпреки че няма конкретни договорености, става ясно, че Глобалният юг настоява американците и съюзниците да преговарят директно с Русия, Искрен Иванов посочи, че войната в Украйна навлиза в нова фаза. По думите му Конгресът на САЩ вече няма желание да отпуска финансова помощ за Украйна, доставките на оръжие ще бъдат ограничени, а другата реалност е, че „Германия също започва да дава на заден с помощите“.
Политологът отбеляза, че развитието на конфликта ще зависи от това по какъв начин Западът ще координира действията си с Украйна. Той напомни, че има значително лоби в американската политика, което настоява САЩ да продължи да помага. "Но не е малко и лобито на Запад, което смята, че в един момент трябва да се постигне компромис, защото има вероятност като цяло НАТО да започне да изчерпва стратегическите си ресурси", посочи доц. Иванов.
Ще се съгласи ли Западът с искането на Русия да се изтегли извън границите на влияние от 1997 година? Каква е новата европейска политика преди евроизборите? Ще започне ли реформа на европейската институционална система, която да замени например договора от Лисабон? Какво се разбра от обиколката на Блинкен в Близкия изток? Защо са нужни конституционните промени в България и какво общо имат членството на сраната ни в Шенген и в еврозоната?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 10 месеца Е и кво толкоз.Помним как завърши предната подобна завеса, и с тази новата така ще стане.Помним и ква беше разликата между Западна Германия и ГеДеРе -то...Същото ще се получи и с евентуалната западна Украйна и новорусийската част.Жалко за хората в източната част, които ще се окаже,че са изтеглили късата клечка, но за съжаление така се движи историята..Малко търпение просто ще трябва... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Събрали са се значи западните съюзници и заговоили, че трябва да предложат на П. подкуп - малка част от Украина, за да могат по-голямата част да си я присъединят към НАТО? И това при положение, че военните складове на блока са опустошени, а украинската пролетно-лятно-есенна контраофанзива показа отрицателен напредък? Ашколсун дрогаре евроатлантисти, за пореден път пдрстията взима връх на логиката. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар