Група страни членки настоява за смекчаване на предложенията на Европейския съюз, насочени към пресичане заобикалянето на санкциите срещу Русия чрез трети страни, твърдят източници на Bloomberg, запознати с въпроса.
Европейската комисия предложи да се забрани на вносителите да препродават т.нар продукти с висок приоритет - като полупроводници, използвани в оръжия или необходими за производството им - на Русия или за употреба в Русия, както и да се изисква депозиране на сума в ескроу сметка, за да се гарантира съответствие с правилата.
Според последните предложения за санкции на ЕС, разгледани от Bloomberg, поне половината от тази сума ще бъде прехвърлена във фонд за Украйна и договорите ще бъдат прекратени, ако бъдат нарушени. Износителите също така ще бъдат задължени да информират националните органи за всякакви нарушения от страна на компании от трети страни.
Но дипломатически пратеници от група големи държави членки са повдигнали известни опасения относно предложенията, включително съмнения относно тяхната законност и дали искането на такива гаранции и клаузи от вносителите е работещо, посочват източниците, пожелали анонимност.
Страните също така искат да стеснят обхвата на потенциалните клаузи и списъка на стоките, които ще бъдат обхванати от предложената мярка, допълват източниците. Въпросните държави членки се притесняват, че договорните изисквания могат да поставят европейските компании в неизгодно положение спрямо конкуренцията.
Други страни членки, включително балтийските страни, подкрепят предложенията, казват източниците.
Дебатът се развива в момент, в който ЕС работи по ограничаване способността на Москва да се сдобива с ключови стоки, използвани за военни цели, през трети страни като Казахстан, Сърбия и Турция.
Последните търговски данни, разгледани от Bloomberg, показват, че износът от тези държави, сред които попадат още Армения, Азербайджан и Узбекистан, е намалял през втората половина на тази година, но остава по-висок спрямо предвоенните нива.
На този етап обаче 80% от чуждестранните покупки на Русия на стоки с висок приоритет идват от Китай и Хонконг, показват данните. Москва успя да си създаде нови маршрути и през страни като Тайланд и Малайзия.
Обединените арабски емирства, които са друг основен канал, използван от Русия, наскоро сигнализираха, че ще направят повече, за да контролират износа, писа Bloomberg по-рано. ОАЕ обаче не предоставят актуални търговски данни, което затруднява оценката на напредъка им.
преди 11 месеца Добре нали от Рашистан са си самодостатъчни? Какви са тези канали, схеми и дилеми да си купуват от нашите евроатлантически стоки :-? и защо са недоволни, че се затворят сухоземните граници с Европа? Нали Рашистан е най-хубавото място - да си стоят там :? Много неудобно се получава, ама май може би Путин излъга, че да си самодостатъчни... а сега де? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца От Ню Джърси идат едни такива новини.... ,нещо се отказали санкциите срещу Русия да изпълняват ,антидемократи -путинисти и тръмписти били станали Казват ,по изгодно им било ,дет се вика" нищо лично,просто бизнес " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: andyКъм тебе ми е въпроса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Тия глупости на вГъ3poжденските сънирания на слабоумни копейки ли си ги говорите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Брюкселските клоуни ги е напънала една мисъл. Искат БВПто то "0%" да се гмурне под водата. И ще го постигнат! Скоро това недоразумение ФЕС ще бъде разпуснато. отговор Сигнализирай за неуместен коментар