Наводненията вследствие на разрушения яз. Каховка причиняват по-големи щети на контролирания от руснаците ляв бряг на р. Днепър, но руската администрация неглижира случващото се и липсва организация в действията, пише в своя анализ по повод 469-я ден от войната в Украйна от Института за изучаване на войната (ISW). Говорителят на украинското командване "Юг" Наталия Хуменюк коментира, че руснаците са били принудени да оттеглят своите позиции на между 5 и 15 километра от фронтовата линия.
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в Херсон тази сутрин (8 юни) и участва в заседание на кординационния съвет, на което са обсъдени подробности за евакуацията на жителите, възстановяването на екосистемите и щетите върху инфраструктурата от наводненията, става ясно от съобщение от Офиса на президента. "Важно е щетите да бъдат изчислени, за да бъдат разработени и програмите за компенсации", написа Зеленски в своя профил във Facebook.
В същото време назначения от руския президент Владимир Путин областен управител на областта Владимир Салдо разказа пред руски медии, че разрушаването на язовира е от полза за Руската федерация, защото ще спре настъплението на украинските военни в региона. Първоначално Салдо неглижира и необходимостта от масова евакуация на жителите от населените места в околността. В своя канал в Telegram днес (8 юни) той посочи, че в населените места на левия бряг са евакуирани 4 хил. души и голяма част от тях вече настояват да се приберат по домовете си.
Украинските власти обаче съобщават за критична ситуация на левия бряг и настояват за намеса на международните организации в окупираните от руските военни територии. Евакуация не се извършва, къщите са под вода и хората са по покривите, коментира президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Нивото на водата на някои места на левия бряг се повиши с 12 метра.
Украинските военни съобщават и че в първите часове руснаците са попречили на жители от областта да напуснат своите домове, както и на доброволци да влязат и да помогнат за евакуация. Хора в наводнените градове са седяли два дни по покривите на къщите си, докато бъдат евакуирани от доброволци и представители на руското Министерство на извънредните ситуации, допълва ISW.
И двете воюващи страни се обвиняват взаимно за взрива на язовирната стена и ВЕЦ "Каховка". Москва посочва, че това е станало след ракетен обстрел от HIMARS. Според Киев обаче физически разрушаването на стената и сградата на водната централа е невъзможно с ракетен обстрел. Съоръжението е строено по съветско време и е предвидено да издържи подобни събития. Машинната зала на ВЕЦ "Каховка" е била минирана, като инженери са насочили военните къде да сложат експлозивите за максимални щети, сочат данните на военното разузнаване на Украйна.
Експерти, цитирани от New York Times, също подкрепят версията на украинското разузнаване. Според тях по-вероятно е разрушенията да са следствие от вътрешни детонации, които имат много по-голям ефект, отколкото външен артилерийски обстрел на стената.
ISW цитират и руски военни кореспонденти, които ден преди взривяването на стената изразяват притеснения относно плановете на Украйна за десант през Днепър и напредване към Крим, както и коментари, че украинските военни се готвят да превземат руските позиции на язовирната стена и във ВЕЦ "Каховка".
Оттеглянето на руските военни направи Херсон недостижим за артилерийски удари - след изтеглянето в средата на миналия ноември, руските военни извършваха ежедневни атаки с артилерия и С-300, които не могат да бъдат отклонени от системите за противовъздушна отбрана. Военните анализатори отбелязват още, че на този етап не е ясно и колко военна техника са загубили руснаците от придошлите води на реката.
преди 1 година ''В същото време назначения от руския президент Владимир Путин областен управител на областта Владимир Салдо разказа пред руски медии, че разрушаването на язовира е от полза за Руската федерация, защото ще спре настъплението на украинските военни в региона'' - ако някой все още се чуди и не е разбрал кой взриви язовирната стена... отговор Сигнализирай за неуместен коментар