Русия пое председателството на Съвета за сигурност на ООН, въпреки че Украйна призова членовете да блокират този ход. Всеки от 15-те страни членки на съвета поема председателството за един месец на ротационен принцип.
Смяната на председателството идва след обявяването през седмицата на новата доктрина на президента Владимир Путин за външната политика на Русия, в която САЩ са описани като „основен източник“ на заплаха за руската сигурност. Последният път, когато Русия беше председател, февруари 2022 г., тя започна пълномащабно нахлуване в Украйна, припомня Bloomberg TV Bulgaria.
Смяната означава, че Съветът за сигурност се ръководи от държава, чийто президент е обект на международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления. Международният наказателен съд - който не е институция на ООН - издаде заповед за ареста на Владимир Путин миналия месец за предполагаеми военни престъпления, свързани с отвличането на украински деца и принудителното им транспортиране от контролираните от Москва украински територии към Русия.
Въпреки оплакванията на Украйна Съединените щати заявиха, че не могат да блокират Русия - постоянен член на съвета - да поеме председателството. Останалите постоянни членове на съвета са Великобритания, САЩ, Франция и Китай.
Ролята е предимно процедурна, но посланикът на Москва в ООН Василий Небензя каза пред руската агенция ТАСС, че планира да проведе няколко дебата, включително един за контрола на оръжията. Той допълни, че ще обсъди "нов световен ред", който да "замени еднополюсния".
Украинският външен министър Дмитро Кулеба нарече председателството на Русия "най-лошата шега за първи април" и "категорично напомняне, че нещо не е наред с начина, по който функционира международната архитектура за сигурност".
Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк коментира, че този ход е „поредното изнасилване на международното право... образувание, което води агресивна война, нарушава нормите на хуманитарното и наказателното право, унищожава Хартата на ООН, пренебрегва ядрената безопасност, не може да ръководи ключовия световен орган за сигурност“.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова миналата година Съветът за сигурност да се реформира или да се „разпусне напълно“, обвинявайки го, че не е предприел достатъчно действия, за да предотврати инвазията на Русия. Той също така призова Русия да бъде лишена от членски статут.
Но САЩ заявиха, че ръцете им са вързани, тъй като хартата на ООН не позволява премахването на постоянен член.
„За съжаление, Русия е постоянен член на Съвета за сигурност и не съществува осъществим международен правен път за промяна на тази реалност“, каза прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер на брифинг тази седмица. Тя добави, че САЩ очакват Москва „да продължи да използва мястото си в съвета, за да разпространява дезинформация“ и да оправдае действията си в Украйна.
Съветът за сигурност на ООН е международен орган, отговорен за поддържането на мира. Пет нации са постоянно представени в Съвета за сигурност. Те отразяват следвоенната международна структура на сигурност, която съществуваше, когато съветът беше сформиран. Членовете на тази група работят заедно с други 10 страни, които са непостоянни членове.
Останалата част от статията може да прочетете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година Сега ще стане интересно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Американците са хитри - искат да арестуват Путин в Ню Йорк и да го предадат на Марк Рюте да го повози с колелото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар