В момента сме свидетели на разгръщаща се революция в глобалната сигурност, за която западните политици очевидно не са подготвени — предстоящия колапс на Руската федерация.
Вместо да планират непредвидени ситуации и да се възползват от деимпериализацията на Русия обаче, западните служители изглежда са заседнали в една отминала ера и вярват, че могат да се върнат към статуквото след Студената война, пише за Politico Януш Бугайски, старши сътрудник във фондация Jamestown.
Някои от тях дори предлагат на Москва гаранции за сигурност, които да запазят страната непокътната, отбелязва той.
Русия обаче е провалена държава. Тя не успя да се трансформира в национална държава, гражданска държава или дори стабилна имперска държава. Това е федерация само на име, тъй като централното правителство следва политика на етническа и езикова хомогенизация и отрича всякакви правомощия на 83-те републики и региони в страната.
Хиперцентрализацията разкрива многобройните слабости на страната, включително свиваща се икономика, притисната от международните санкции, военни поражения в Украйна, които разкриват некомпетентността и корумпираността на управляващия елит, и безпокойство в много региони заради намаляващите бюджети.
Москва най-после се разкрива като грабителски имперски център, който изчерпва капацитета си да държи страната заедно. Повечето западни лидери обаче все още не виждат ползите от разпадането на Русия.
Разкъсването на Руската федерация ще бъде третата фаза на имперския колапс след разпадането на източния блок и на Съветския съюз в края на 80-те и началото на 90-те години. Процесът се движи от борби за власт на елита и засилващи се съперничества между централното правителство и недоволните региони, което в някои части на страната може да доведе до граждански войни и гранични спорове.
Това ще насърчи появата на нови държави и междурегионални федерации, които ще контролират собствените си ресурси и вече няма да изпращат своите хора да умират за империята на Москва.
Докато Москва се обръща навътре, нейният капацитет за външна агресия ще намалее. Като остаряла държава, подложена на интензивни международни санкции и лишена от ресурсната си база в Сибир, тя ще има силно намалени способности да атакува съседи. От Арктика до Черно море източният фронт на НАТО ще стане по-сигурен, а Украйна, Грузия и Молдова ще си върнат окупираните територии и ще поискат интеграция в Европейския съюз и НАТО, без да се страхуват от реакцията на Русия.
Страните в Централна Азия също ще се чувстват все по-освободени и ще могат да се обърнат към Запада за разширяване на енергийните и икономическите връзки и подкрепа за сигурността.
Китай ще бъде в по-слаба позиция да разшири влиянието си, тъй като вече не може да си сътрудничи с Москва и нови прозападни държави могат да възникнат от Руската федерация.
Въпреки че ядрените оръжия ще останат потенциална заплаха, руските лидери няма да извършат национално самоубийство, като ги изстрелят срещу Запада. Вместо това те ще се опитат да спасят политическото си бъдеще и икономическото си богатство - както направи съветският елит. Дори ако някои нововъзникващи държави се сдобият с такива оръжия, те няма да имат причина да ги разполагат, докато търсят международно признание и икономическа помощ.
Поструските държави вероятно ще се стремят към ядрено разоръжаване - подобно на Украйна, Беларус и Казахстан след разпадането на СССР.
Идеята, че западните лидери помагат на президента Владимир Путин, като не говорят за колапса на Русия, е подвеждаща. Кремъл твърди, че Западът иска да унищожи Русия, независимо от действителната политика, а отказите от Вашингтон и Брюксел просто подхранват конспирациите на Кремъл.
По-ефективен подход би бил, ако Западът ясно уточни какво подкрепя. Откритото подкрепяне на плурализма, демокрацията, федерализма, гражданските права и автономията на републиките и регионите може да насърчи гражданите на Русия, като демонстрира, че не са глобално изолирани. Те също така ще се нуждаят от достъп до информацията, която Москва потиска, особено когато става въпрос за осигуряване на сигурност, икономическо развитие и култивиране на мирни, продуктивни отношения със съседите.
Дори след ужасите на атаката на Русия срещу Украйна и оправданията, които правителствените лидери и съветници на страната дадоха за геноцида, надеждата на западните служители, че могат да бъдат установени ползотворни отношения с Кремъл след Путин или че либералите могат да демократизират империята, е пожелателна.
Западът направи сериозна грешка, когато прие, че рухването на съветския комунизъм означава края на руския империализъм. Имперските държави неизбежно се сриват, когато прекаляват и когато центробежният натиск се подхранва от икономически затруднения, регионални недоволства и национални възраждания, заключава Бугайски.
преди 1 година До: SnaGi Обитавате паралелна реалност. За 320 дни имаме превзети 87 000 кв. км. демек стотина села. Това са фактите. Даже Харков, който е на 40 км. от границата не можете да превземете. Приходите от въглеводороди бяха големи миналата година поради високите цени въпреки намалелите обеми. Тая години ви готвят загуби, които ще прекретят войната поради липса на финансиране. След което следва фалит и мизерия много по-голяма от тази през 90-те. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: xapoznai, Също и харчи по 800млрд, за войни и оръжия, не произвежда почти нищо, над 80% от БВП са услуги, но пък за сметка на това трупа ежегодно трилиони долари дълг. Същите тези харчове се финансират с напечатани долари, които целия свят поема чрез инфлация. Целия свят е съставен чрез долара да поддържа големите харчове на доминанта, иначе идват цветни революции и демокрация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Импeраторът, От написаното личи, че следиш събитията от 02.22. Нещата се развиват много по от одавна и достигат първата си връхна точка 2013г. След това следват поредица от събития, голяма част, от който можеха да бъдат избегнати. Но марионетни "герой" като Зе, не направиха каквото трябва, не само да запази териториалната цялост на страната си, но и да спаси живота на стотици хиляди млади съграждани. Дали може да бъде определен като герой, човек довел страната си до такава катастрофа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Стефчо - и кой си ти бе, момченце, че да говориш от името на "целия свят"? Умните хора виждат, че: 1. 10% от руската армия демилитаризираха 404 и половината НАТО, биейки се с три пъти по-голяма ВСУ-армия, 2. Икономически Русия поема ударите почти без да трепне, докато ЕС-смехономиката се разпада, 3. Политически САЩ все повече изпадат в изолация, дори пуделите им почнаха да се зъбят, макар и късно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Хахахах, мечката ги спуква от бой, тия вече делят кожата и, ама само на приказки. Инвесторът показа, че за неговото падение просто НЯМА дъно !!! А на шляxтата, избълвала това ще кажа, че по-скоро неговата държавица ще изчезне... отново. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Старият рефрен на нов глас. Тези лакърдии бяха на мода точно прези 30 години, а днес са притоплена манджа, но ако не сега, то кога? Един наш бивш външен министър и виден атлантик също така напоително разказваше как точно и на колко отделни държави ще се разпадне РФ. Даже визираше имена на новите държави. На места в статията тезите звучат като приказка, на други - като бълнуване на човек под някакво перорално въздействие. Заглавието може да бъде със същия успех и *Мокрите сънища на един поляк*. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: SnaGi А русанаците какво месо са? Сурово? Предполагам колкото и да са умрелите руснаци си заслужава цената да анексираш още територия, която не можеш да управляваш :? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Стефчо В Азия има изключително древни страни, богати на културата, който заслужават уважение. РФ не е една от тях,но нека не обиждаме хората в целия континент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Стефчо Верно е доста "смешна". За няколко месеца унищожи не само украинската армия и техника, която беше значителна, Ами изпразни и всички източно европейски и западни складове и постоянно реве за още и още доставки. Официални доставки надминаха 100млрд. Умишлено пиша официални, защото не официалните са мн по големи. За по начетените може да се погледне и приходите на нашата военна индустрия последната година, пръска се да изнася за Полша. Войната е Русия - Нато, украйнците са пушечно месо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: aldyЩе я разпаднат както разпаднаха Германия след ВСВ. Целия свят видя, че Русия е една икономическа плюнка със смешна армия. И народ с азиатски манталитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар