Дъното на Северно море е съставено от предимно меки скали, което улеснява закрепването на турбини. Освен това обикновено морето е дълбоко не повече от 90 метра, което позволява вятърните паркове да бъдат разположени по-далеч от брега, където ветровете са по-постоянни. Ед Нортам от Macquarie Group, инвестиционна фирма с дялове в 40% от всички действащи британски офшорни вятърни паркове, казва, че неговите офшорни турбини работят с до 60% от капацитета си, в сравнение с 30-40%, които са типични за оншорните съоръжения.
През 2022 г. страните от Северно море продадоха на търг 25 гигавата (ГВт) капацитет. Вече са планирани търгове на стойност близо 30 ГВт за следващите три години. Годишните нови връзки се очаква да нараснат от под 4 ГВт към днешна дата до повече от 10 ГВт до края на 2020 г. На среща в Есберг през май Европейската комисия (ЕК) и четири държави, граничещи със Северно море, се споразумяха да инсталират 150 ГВт капацитет за вятърна енергия до 2050 г.
Тази амбиция е възможна благодарение на вятърната версия на закона на Мур, който описва експоненциалното нарастване на изчислителната мощност. Преди три десетилетия първият офшорен вятърен парк в света – Vindeby в Дания, съставен от 11 турбини – имаше общ капацитет от пет мегавата (МВт). Днес една турбина може да генерира 14 МВт, а един вятърен парк може да съдържа повече от 100 турбини. По-здравите кабели и трансформатори в морето за преобразуване на вятърната енергия от променлив в постоянен ток, който може да се пренася на дълги разстояния без големи загуби, позволяват генерирането на повече електричество и пренасянето му на далечни разстояния.
Поради тази причина вече съществуват вятърни паркове, чийто капацитет може да се сравни с мощността на ядрена електроцентрала.
Вятърният парк Dogger Bank, разположен между 130 км и 200 км от британското крайбрежие, който трябва да започне работа през лятото на 2023 г., ще достигне рекордните 3,6 ГВт при пълен капацитет през 2026 г. Икономиите от мащаба намаляват разходите, превръщайки офшорният вятърът в конкурентен на другите източници на енергия. През юли Великобритания възложи договори за пет проекта, включително за Dogger Bank, на цена от 37 паунда (44 долара) за мегаватчас - по-малко от една шеста от цената на електроенергията на едро в страната през декември.
Лошото време не винаги е благодат: неговите капризи също могат да стресират мрежата. Все пак технологиите и намаляващите разходи позволяват на операторите на вятърните паркове да се борят със стихиите. Един от начините да направят това е с повече връзки, първо между парковете и земята - днес повечето вятърни паркове имат една връзка с брега, което е неефективно - след това между самите съоръжения. Половината от 3-те гигавата, които ще отидат на търг в Норвегия, ще имат опция за създаване на връзки към повече държави. Фил Санди от National Grid, който управлява електроенергийната инфраструктура на Великобритания, прогнозира бъдеще със сложни подводни мрежи, подобни на тези на сушата.
Друг начин за управление на променливостта на вятърната енергия е тя да се използва за разделяне на водни молекули за производство на „зелени“ горива, като водород и амоняк. През май ЕК и ръководителите на тежката промишленост обещаха десетократно увеличаване на производствения капацитет на ЕС за електролизатори, които извършват разделянето, до 2025 г. Това би позволило да се произвеждат 10 милиона тона зелени горива до 2030 г. Комисията също така предложи „водородна банка“, капитализирана с 3 млрд. евро, за подпомагане на финансирането на проектите.
Инвеститорите са във възторг. През август Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), частна инвестиционна компания, заяви, че е набрала 3 млрд. евро за фонд, който ще инвестира единствено във водородни активи. В Европа са обявени дузина проекти; трите най-големи заедно биха осигурили 20 ГВт зелена енергия. Topsoe, датска фирма, която предоставя технология за подобни начинания, казва, че нейните поръчки възлизат на 86 ГВт.
В крайна сметка енергийната система на Северно море може да приеме формата на архипелаг от „енергийни острови“, където ще работи персонал за ремонт на вятърни паркове и където ще се произвеждат електричество и водород.
преди 1 година Дядо ми викаше "Изпусни питомното, та гони дивото". Изтърваха по особено левашки начин евтините руски енергоносители и суровини. Сега ще дълбаят ледовете на Северния океан. А за да отидат до там, май ще трябва поне малко да нагазят в руския Северен път. И да вземат под наем руски ледоразбивачи. Щото РФ има към 54 парчета, а втората страна Финландия има 5 или 6. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Може ГОСТ 14955-77 серебрянкаhttps://globalnews.ca/news/1045228/looking-back-at-the-ice-storm-of-1998/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар