IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Постоянните бомбардировки на руснаците - кога ще свършат ракетите на Путин?

По данни на украинското разузнаване доставките на руски прецизни оръжия намаляват. Какво казват военните експерти? 

18:35 | 08.12.22 г. 28
Автор - снимка
Създател
Използвани руски ракети в Харков. Снимка: ЕРА
Използвани руски ракети в Харков. Снимка: ЕРА

Ръководителят на военното разузнаване на Украйна изрази надежда за скорошно прекратяване на мащабните въздушни удари: руските доставки на прецизни ракети са на изчерпване, заяви Кирил Буданов по държавната телевизия тази седмица. Арсеналът е достатъчен само за няколко големи въздушни удара, каза той. Но в тези времена на лозунги и военна пропаганда се изисква предпазливост.

Експертите се съмняват, че Путин скоро ще изчерпи крилатите си ракети. Вярно е, че Русия вече е изстреляла много от тези ракети, които сами се насочват към целта, по време на неочаквано дългата война. Но Кремъл инвестира сериозно в оръжейната си индустрия. Има много признаци, че доставките се извършват денонощно.

Маркус Шилер, главен изпълнителен директор на фирмата за анализи и консултации в областта на ракетите и космическите пътувания ST Analytics в Мюнхен, дори предполага пред Handelsblatt, че евентуални материални проблеми могат да се проявят едва „след няколко години" - въпреки че Русия вече не може да внася много важни за оръжейната индустрия компоненти поради международните санкции. Но… необходимостта е майка на изобретенията.

Междувременно няма надеждна информация за състоянието на руската оръжейна промишленост. Русия се опитва да запази в тайна всякаква информация за арсенала и натоварването на отбранителните заводи. Наблюдателите могат да си съставят представа само въз основа на косвени доказателства.

Кореспондент на германската телевизия MDR например се позовава на икономическа статистика, според която производството на „метални изделия" се е увеличило с 16% между октомври 2021 г. и октомври 2022 г. - включително оръжия. Освен това производител на ракетни установки съобщава, че фабриките му вече работят на три смени.

Експерти по отломките в Киев: в момента се произвеждат крилати ракети

Дали сега ракетите трябва да се пренасят от завода директно на фронта, може само да се предполага. Тези предположения се подхранват от доклад на британската организация Conflict Armament Research (CAR). Неправителствената организация предполага, че поне двете ракети, които удариха Киев в края на ноември, са били създадени едва през последните няколко месеца.

Разследващите екипи на организацията документират оръжия и боеприпаси в конфликтни зони и определят техния произход. По-конкретно, в доклада си от Украйна CAR посочва отломки от ракетно нападение срещу столицата Киев на 23 ноември.

CAR анализира цифровите кодове на две крилати ракети KH-101. „Последните осем цифри от производствения код на оръжието започват с "33208" - се казва в доклада по отношение на една от крилатите ракети. „Цифрите "32" показват, че управляемата ракета е произведена през третото тримесечие (3) на 2022 г. (2)."

Особено по отношение на анализа на малките оръжия CAR се счита за надежден източник в експертните среди. Според оценките на военния блогър Тони Ропър от Planesandstuff използването на най-нови и прясно произведени оръжия във войната говори за недостиг на оръжия.

На първо място, старите системи винаги трябва да бъдат изчерпвани първо от инвентара. Той предполага, че в Русия са останали само няколко крилати ракети КХ-101, включително и защото руската армия междувременно се е върнала към модела КХ-55 от 80-те години на миналия век като заместител, който първоначално е трябвало да носи ядрени бойни глави.

Във всеки случай специалистът по ракетите Маркус Шилер разпознава на снимките на CAR отломки от KH-101, с които разполага само руската, но не и украинската армия. Наред с другото той съветва експертната група на ООН за произхода на частите за ракети. Независимо от значението на кода, той предполага, че производството все още продължава.

„В програмите за крилати ракети се купува всичко, което може да се получи от определена ценна стока", казва Шилер. Много е вероятно Кремъл да е прозорлив и да се е запасил с материали, за да заобиколи санкциите. По-специално, той обръща внимание на критични компоненти като чипове. „Складовете им са пълни. Не можете да блокирате производството на нещо ново там за една нощ“. 

Но колкото по-дълго продължава войната, толкова по-силно тези търговски ограничения могат да засегнат Русия. Счита се, че руската отбранителна промишленост е силно зависима от компоненти от международни производители. Това се потвърждава и от проучване на Royal United Services Institute (RUSI), проведено през август.

Британският мозъчен тръст изследва 27 от най-модерните руски военни системи, като крилати ракети, комуникационни системи и системи за електронна война.

Последна актуализация: 18:35 | 08.12.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 9
zelka007
преди 2 години
До: Tikva007... Смехурко , о велики мислителю , защо втората най-могъща купува четвърторазредни дронове от великата четвърторазредна икономика иран ?! Отговор : А/защото подкрепят иранската икономика и мирът ; Б/защото са кьопави и не могат да си сглобят нищо сами ... Защото втората най-могъща стреля с преработени ПВО-ракети по трафове : А/чиста снобария и демонстрация на богатство ; Б/щото им поприключиха тактическите ... ?! Речи бре некадърко ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 6
khao
преди 2 години
До: Tikva007 разстроен?... напротив, смея се с глас докато чета новата ти творба, поете! хахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 10
Tikva007
преди 2 години
До: khao: Нещо да не ти е тъъъпо? Да не си разстроен нещо? Нерви, кръвно? Вземи нещо невролептично, че днес има пълнолуние и увеличен риск от съдови проблеми. Нали се забавляваше с мен, защо се разстрои?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 12
khao
преди 2 години
До: Tikva007 ... но не може да се отрече си си рядко срещан тъъъпанаррр :D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 12
Tikva007
преди 2 години
И не може да се отрече мъдрият и иновативен подход на Украйна , който бележи нова страница в технологията на водене на война: да се оставиш да те вкарат в ситуация, в която те изтърбушват с ракети и да търпиш с презумпцията, че те все някога ще свършат. Да със сигурност ще свършат някой ден. Въпросът е, кое ще свърши първо - ракетите, или Украйна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 9
Tikva007
преди 2 години
Браво, г-н Попов, отново отлична статия! Но всъщност, колко неблагодарен е трудът на журналиста в сравнение с този на поета. Колко много думи трябват, за да се предаде нещо, което поетът казва с няколко строфи. Ето, г-н Попов, как синтетично и ясно е казано всичко от вашата статия, и то само в един куплет от текста на хита *The Gipsy* на английската рок-банда *Дийп Пърпъл*: *Tell me, gypsy, / can you see me / In your crystal ball / I'm asking you what can I do / My back's against the wall *
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още