IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зимният газов залог на Путин за постигане на мир в Украйна при негови условия

Кремъл вече долавя разколебаване в европейското единство и очаква процесът да се ускори през зимата, твърдят руски източници

16:13 | 25.08.22 г. 11
Американски представители твърдят, че руският президент Владимир Путин все още се придържа към първоначалната си цел за завземане на Киев. Снимка: EPA/БГНЕС
Американски представители твърдят, че руският президент Владимир Путин все още се придържа към първоначалната си цел за завземане на Киев. Снимка: EPA/БГНЕС

Война на изтощение

Американски представители твърдят, че Путин все още се придържа към първоначалната си цел за завземане на Киев, но не може да я постигне. Руското министерство на отбраната не е отговорило на молбата на Ройтерс за коментар на това твърдение.

Същите американски представители казват, че не виждат признаци руснаците да възнамеряват да намалят напрежението и смятат, че войната ще се проточи.

Андрей Кортунов, ръководител на близкия до руското външно министерство институт за външна политика RIAC, казва, че нито една от двете страни не изглежда, че ще мигне първа.

„И двете страни явно смятат, че с времето позициите им ще станат по-силни. Реалистично е много трудно да си представим, че можем да стигнем до политическо разрешение в скоро време“, допълва той.

Двете армии отдавна водят война на изтощение, но до момента нито една не успява да направи решителен пробив.

Изправени пред сериозен недостиг на хора след тежки загуби, както твърди западното разузнаване, руските сили постигат в последния месец само скромен и трудно извоюван напредък в Източна Украйна.

Полският военен анализатор Конрад Музика казва, че руските сили имат инициативата в някои области на Източна Украйна, но е трудно да се прогнозира, че едната страна ще вземе надмощие без голяма подкрепа с оборудване и хора.

„Който го направи, ще спечели войната“, отбелязва Музика.

Представянето на Украйна на бойното поле от сега до зимата може да определи посоката на войната, казва Нийл Мелвин, анализатор в института RUSI в Лондон.

„Украйна трябва да убеди западните поддръжници, че може да спечели (в битка) и да набере инерция. Ако покажат в този период, че могат да отблъснат руснаците и да задържат инерцията, това ще бъде победа“, отбелязва той.

Но колкото повече се проточи войната, толкова по-големи са рисковете от разделение на Запада заради Украйна, тъй като по-високите цени на горивата, газа, тока и храните създават затруднения.

„Всички икономически индикатори стават негативни. Ще бъде по-трудно да мотивираме хората, които зъзнат в апартаментите си (да приемат трудностите), ако няма признаци, че Украйна ще спечели“, казва Мелвин и допълва, че тогава натискът за политическо разрешаване на конфликта ще нарасне, разделяйки както ЕС, така и НАТО.

Ядрени рискове?

Тони Брентън, бивш британски посланик в Русия, казва, че „в някакъв момент“ може да се наложи Западът „да тласне украинците към някои доста неудобни компромиси“, ако Киев не постигне някакъв пробив.

И предупреждава, че разполагащата с ядрено оръжие Русия може да ескалира конфликта, ако се изправи пред унизително поражение.

„Ако изборът пред Русия е да води губеща война, да понесе тежка загуба и Путин да падне или някаква ядрена демонстрация, не бих се обзаложил, че няма да се насочат към ядрената демонстрация“, отбелязва Брентън.

Русия многократно отхвърли твърдението, че ще се наложи да използва тактически ядрени оръжия. Путин заяви миналия месец, че Москва едва сега започва в Украйна и отправи предизвикателство към Запада да победи страната му на бойното поле.

Самир Пури, автор на книгата „Пътят на Русия към войната с Украйна“, казва, че Киев рискува да бъде принуден да живее с фактическо разделение, при което една четвърт от територията на Украйна ще остане под руски контрол, ако не успее да промени динамиката на войната.

„Мисля, че Русия може да се стреми към това в дългосрочен план и това разделение, за съжаление, е най-вероятният изход в средносрочен план“, отбелязва Пури.

Други са по-оптимистични.

„Мисля, че руската логистична система е изчерпана и няма да се подобри в скоро време“, казва Ходжис.

„Ако Западът, воден от САЩ и Великобритания, продължава да доставя това, което заявихме, че ще доставим…, аз съм оптимист, че Украйна може да отблъсне руснаците зад линията от 23 февруари до края на тази година“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 5
Импeраторът
преди 1 година
ЕС трябва да реши най-сетне нали иска са спре *** в Украйна или ще ги пусне още на запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още