Кой е виновен за войната в Украйна? Отговорът на този въпрос е разделителната линия, която ще определи как да се третира Русия след края на войната.
Германският канцлер Олаф Шолц каза: "[Путин] сам започна тази война, а не руският народ. Само той носи отговорност за нея". Някои украинци чуват ехото на тези думи в речта на американския президент Джо Байдън във Варшава, който коментира, че „вие, руският народ, не сте наш враг“.
Украински журналисти, изследователи и активисти обаче стартираха кампания #NotJustPutin. Подобни съобщения направи например външният министър на Украйна Дмитро Кулеба, пише Якуб Каленски, старши анализатор в Hybrid CoE в Хелзинки, в анализ за Центъра за европейски политически анализи (CEPA).
И за двете позиции има силни аргументи. Тези, които се опитват да прехвърлят цялата вина върху Путин, искат да направят разлика между него и „обикновения руски народ“, който, според този начин на мислене, може да не иска война. Тези, които живеят под диктатура, не трябва да носят отговорност за действията на диктатора.
Това е аргумент, който е използван и в кампанията EUvsDisinfo. Тогава не е използван терминът „руската дезинформационна кампания“, а вместо това - „кампания за дезинформация на Кремъл“, за да не се идентифицира Путин или Кремъл с цяла Русия.
Същевременно кремълската пропаганда приравнява всяка критика срещу лидера с критика към страната и нацията и често използва думата „русофобия“.
За страни с голямо рускоезично малцинство подобни съобщения могат да помогнат да избегнат отчуждаването на собственото им население, като същевременно дават ясно да се разбере, че подкрепят Украйна. За бъдещите отношения с Русия след Путин тази позиция има очевидни ползи.
Кампанията #NotJustPutin обаче също е солиден аргумент. Често цитираните проучвания на общественото мнение, според които мнозинството руснаци подкрепят войната, може да не убедят всички: при диктатура проучванията на общественото мнение не са надеждни, някои руснаци сами признават, че се страхуват да дадат истинското си мнение на социолозите.
Както подчертава Лев Гудков от Левада център, важното е „съответствието и изразяването на лоялност“, начина, по който хората се държат в публичното пространство, за разлика от начина, по който хората наистина мислят. След като Путин падне, ще има милиони хора, които ще кажат „но ние никога не вярвахме на режима“, точно както се случи след падането на СССР.
Руснаците очевидно не протестират срещу войната, така че да застрашат решението на Кремъл да я води. Освен това има доста доказателства, че много „обикновени руснаци“ наистина вярват на пропагандата на Кремъл, дори когато им се показват данни с доказателства за престъпленията на руската армия в Украйна, включително и от членове на техните семейства.
Отделно прехвърлянето на отговорността само на Путин предлага на руския елит лесен изход от ситуацията: отърваваме се от лидера и се връщаме към обичайния си живот.
Като се има предвид опита на Украйна с нерешителността на Запада към Русия след анексирането на Крим и първата инвазия в Украйна през 2014 г., не е трудно да се разбере страхът на Киев, че Западът ще грабне първата предложена маслинова клонка, макар и слаба. Украинците се чувстват тласкани от западните партньори към всякакъв вид мир, дори ако това е по-подходящо за Русия за тяхна сметка.
Такова бързо връщане към обичайния живот не само би разгневило много украинци, които искат справедливост за престъпленията, които руската армия е извършила в тяхната страна, но и би било опасно за бъдещето. Както наскоро писа Еерик-Нилес Кроос (подобна теза се защитава от Гари Каспаров в „Winter is Coming“ и от Кийр Джайлс), неуспехът да се накажат миналите престъпления на Кремъл е основна причина, която го насърчава да извърши нови.
Вменяването на вината само на Путин не отчита онези, които го поставиха на власт. Путин не би могъл да стане Путин на 2022 г. без хиляди помощници: без организираната престъпност от Санкт Петербург и от КГБ; без цялото правителство и нагласена съдебна система, която унищожи всеки критик на Кремъл през годините; без тези, които убиха Анна Политковская, Александър Литвиненко, Борис Немцов и много други.
Путин не би могъл да стане днешният Путин без хилядите главорези в службите на Кремъл, които бият и затварят всеки, който протестира срещу несправедливостта; нито без хилядите пропагандисти и цензори, които гарантират, че няма да има твърде много протестиращи. Той не би могъл да стане Путин на 2022 г. без армията да извърши военни престъпления много преди 2022 г. (войниците не са длъжни да се подчиняват на незаконни заповеди, това е техен избор) и без тайните служби да ликвидират противниците на Путин както в Русия, така и в чужбина.
Той не би могъл да се превърне в днешния Путин без агентите, сътрудниците, спътниците и полезните идиоти извън Русия, които помогнаха на него и обкръжението му да перат мръсни пари и да насърчават дезинформационните кампании, водени от Кремъл, чрез разпространяването им от политици и влиятелни лица на Запад.
За да бъде въздадено правосъдие, ролята на всички тези хора трябва да бъде посочена, както и да се преследват в съда, когато е подходящо, различни престъпления. Това биха били процеси, които не се различават от тези в Нюрнберг предвид престъпния характер и дълголетието на режима на Путин.
Ако справедливост не бъде въздадена, може да е само въпрос на време да се изправим пред друг диктатор на Кремъл, който твърди, че падането на путинизма е най-голямата геополитическа катастрофа на 21-ви век, както и да заяви, че той има правото да решава кои нации и кои хората имат право на съществуване.
#NotJustPutin представлява по-добър подход за избягване на поредната итерация на силния човек на Кремъл, който се стреми да разруши основания на правила ред. Остава да видим дали Западът ще има мъдростта да избегне повторение на минали грешки и да признае, че истинската промяна сред руския елит е най-добрият начин за укрепване на украинската демокрация и безопасността на Европа.
преди 2 години Аз пък искам да се разположи защитен ракетен щит в България за да спираме натрапници като Путин. За жалост по време на Първото Българско Царство сме нямали такъв и България е била разграбена, разорена и запалена от един твой руски приятел. Следствието е падане по Византийско робство за 150 години. Не искам повече такива осовбождения и грабежи от русия. България си е за БЪЛГАРИТЕ и ще се пазим и ТРЯБВА да го правим ! Освен това с този щит ще може да се пазим и от един друг "сатрап" на югоизток :) Финландия поглежда към НАТО защото вижда какво се случва когато не членуваш в такъв съюз. Да ти изброя случките когато не си в НАТО: Абхазия, Молдова, Чечня, Грузия, Афганистан, Украйна ... и над 150 подтиснати народности в Русия... включително и твои пра пра родини разселени и избити от Сталин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Изгледа ли видеото? Професор Меаршаймър се е постарал добре да обясни какво и защо се случва. За всеки който иска да разбере. Какво ще стане ако Финландия пожелае да влезе в НАТО? Това е доста далече. Зависи от това какво ще стане в Украйна, Русия и евентуално Еропа. Ето ти няколко спекулации: Няма да влезнем защото Русия вече не е заплаха. Няма да влезнем защото НАТО няма да ни опази. Ще влезнем и ще се молим да няма война защото бомбите ще стигнат най-бързо до нас. Ще се опитаме да се договорим с Русия и НАТО и да запазим неутрален статут. Нещо друго /за което в момента не се сещам/. Избери си отговор който най-много ти харесва. И пак повтарям това са спекулации. Ситуацията в Украйна ще определи какво решение ще вземе Финландия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Моята държава ще си членува там където и е изгодно. Освен това ще копа газови хидрати за да е независима от Русия и ще прави това което иска. Ние не сме колония на Русия нито на САЩ ! Първата стъпка е енергийна независимост. Макс 10% енергиен внос от Русия. ДА , постижимо е ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бъркаш много двата щата ! Япония нападна САЩ на тяхна територия и почти унищожи флота им. Припомни ми кого нападна Украйна ,че остарявам приятел :) ? И не ми говори за някакви илюзорни глупости вероятности и т.н. Трябва да знаеш,че Украйна нямаше намерение да влзиа в НАТО и ЕС докато Русия не окупира Крим. Това е ! Сега ако Финландия поиска да влезне в НАТО за да се защити ... то Русия има правото да я нападне ли какво ?!?!??! Нормален ли си ?!?!?! Всяка държава има АБСОЛЮТНОТО ПРАВО да избере къде и в кой съюз да членува. Това е определено и от хартата на ООН и ти си НИКОЙ още по малко пък РУсия за да кажеш на някой дали да членува в Марсиански или Юпитерски съюз :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Украинците са си на собствена територия (УКРАЙНА) имат пълното право да се защитават както намерят за угодно. По същия начин ако Русия отново опита да окупира България аз съм в пълното си право да се скрия някъде , да се оборудвам с оръжие и да пукам натрапника ! Простичко е ! РОДИНАТА НАД ВСИЧКО :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ватников,Защо преди 8 години е не преди 9 или 12 например? Не сме забравили. Украйна се отдели от Русия преди 30 години. Защо имаше близо 22 нормални години? Можеха и до сега да са без проблеми, но не би САЩ похарчиха 5 милярда за да оргинизират преврат и си признаха и се гордееха с това. Това беше момента в който се създаде напрежението. Постави се правителство което почна с заплахи за преразгледане на договори и други антируски мерки срещу собствените си граждани. И хорото тръгна. До сегашната ситуация можеше да не се стига ако не бяха непрекъснатите заявления за влизане в НАТО и поощряванията от другата страна "Да ще ви вземем". Това което се прави в момента не е по-малко опасно. Доставя се непрекъснато оръжие за да се подклажда огъня. И до къде ще се стигне? Ако Русия почувства невъзможност да спечели как би постъпила? Ще се откаже и ще капитулира? Може би. А може да избере и друг път да се почуства застрашена и да използва атомни оръжия. Как мислиш кое от двете? САЩ са използвали такива оръжия когато са печелили войната с Япония. Кое ще спре Русия да ползва такива оръжия? Санкциите, заплахата НАТО да влезе във войната? Путин направи голямата крачка да почне военна операция. Това да реши да да ползва атомни бомби ако се чувства застрашен е по-малка крачка. А той вече се чувства така. Стигне ли се до размяна на ядрени удари няма да има значение къде са избухнали бомбите в Европа, Русия или САЩ. Това което правят западните държави е като да гасят пожар във оръжеен склад с бензин. Въпрос на време е да избухне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ти си много телигентен. Агнето било виновно, че вълкът е гладен. И да те запитам, какво ще прави путин'ка, когато Финландия пожелае да влезне в НАТО? Пак ли война? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Кой е виновен за войната в Украйна" - Същите кръгове в сащ и ес ,които две години ни тормозеха с пандемични истерии , локдауни и изнудване за "ваксиниране" сега подновиха започнатото преди Д. Тръмп . Задавате ли си въпроса защо конфликта не започна по времето на Тръмп ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Вийната започна преди 8 години с навлизането на руски войски в Крим, Донецк и Луганск. Като наказание за това, че Украйна избра пътя за ЕС, а не за Евразийския съюз. И тогава нямаше ни НАТО, ни МАТО в картинката изобщо! Или копейниците си мислите, че сме забравили и ще ни лъжете отново?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А ето какво казва професор в чикагският университет Джон Меашаймър.https://***.youtube.com/watch?v=JrMiSQAGOS4 Преди повече от шест години предупреждава. Не спрат ли опитите Украйна да се вкара в НАТО ще се стигне до война. Ето стигна се. И сега виновните са само от едната страна. От другата страна са невинни агънца които в продължение на години чакаха лошият вълк да ги нападне. Личното ми мнение е това е война между Русия и САЩ. Украинците имаха лошият късмет да позволят да им бъдат поставяни правителства които да ги въвлекат като прокси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар