IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нова ера за европейската политика и икономика

Милиарди за армиите и пробив в политиката: войната на Путин хвърля Запада в нова реалност. А Китай следи отблизо реакцията на Европа и САЩ

08:16 | 07.03.22 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>Marienko Andrii/Униан</em></p>

Снимка: Marienko Andrii/Униан

Със съвместна декларация страните институционализираха партньорството си и обещаха „приятелство без граници". „И двете страни призовават за установяване на нов вид отношения между световните сили", се казва в съобщението.

„За Китай въпросът е по-голям от Украйна", казва експертът на Merics Хелена Легарда. „За Китай става дума за един нов глобален ред, в който САЩ са изтласкани назад в сегашната си хегемония", обяснява Янка Йортел, директор на програмата за Азия в Европейския съвет за външна политика. „За постигането на тази цел близостта с Русия е от основно значение“.

Когато става дума за промяна на международните отношения, Китай е също толкова ревизионистичен и милитаристичен, колкото и Русия, казва Себастиан Хайлман, професор и специалист Китай в Университета в Трир. „Китай иска да промени старите правила, за чието създаване не е допринесъл, дори с военна сила, ако изгледите за успех са добри", казва Хайлман.

Пекин иска да премахне световния ред в сегашния му вид - и го казва открито. „Основаният на правила международен ред", за който претендират САЩ, е по същество хегемонистичен ред, в който САЩ доминират в света", заяви говорител на външното министерство още през миналото лято.

По отношение на конфликта в Украйна Пекин разпространява тезата, че САЩ и НАТО са разпалили конфликта. „Ако САЩ и НАТО наистина са загрижени за мира и за украинския народ, защо просто не кажат, че няма да приемат Украйна в НАТО, и не ѝ позволят да бъде мост, а не бойно поле?", написа по-рано тази седмица говорителката на външното министерство Хуа Чунин.

Джуд Бланшет, ръководител на Freeman Chair  в подразделението за Китай в Center for Strategic and International Studies (CSIS), смята, че сближаването с Путин се основава и на много песимистичен поглед върху средата за сигурност на Китай през следващите години.

„Си Дзинпин стигна до извода, че търканията ще бъдат доминираща тема в отношенията на Китай в региона", казва Бланшет. „И ако това е така, то Русия вероятно ще бъде добър партньор". Мнозина наблюдатели смятат, че китайският лидер вероятно не би решил да застане толкова близо до Путин, ако беше предвидил единството и твърдостта на Запада.

САЩ вече дадоха да се разбере, че ще следят много внимателно дали Китай ще помогне на Русия да заобиколи санкциите. Особено внимание се обръща на китайската система за сетълмент на финансови транзакции Cips, валутните резерви на Русия в Китай и ролята на китайските банки и технологични компании, които биха могли да помогнат за смекчаване на западните санкции. Засега обаче няма доказателства, че Пекин активно помага на Москва.

Но това, че подкрепата не е видима, не означава, че я няма. Експерти като професор Хайлман смятат, че помощта на Китай за заобикаляне на финансовите и технологичните санкции ще бъде „скрита, тиха и безшумна".

Китай е изправен пред съдбовно решение

В крайна сметка Китай ще трябва да реши от коя страна на историята иска да бъде. Самият Си също ще трябва да прецени дали Путин ще бъде единственият губещ в тази лудост в Украйна - или самият Си ще поеме риска да се включи в нея. Този път въпросът за вътрешната конституционност, т.е. за автокрация или демокрация, не се поставя на дневен ред. Народната република отдавна е взела това решение. Сега става дума за междудържавните отношения.

Пекин трябва да си зададе въпроса дали световен ред, при който целостта на суверенните държави се превръща в обикновен въпрос на власт, наистина отговаря на дългосрочните политически и икономически интереси на Китай. С други думи, дали една икономика, която през 2020-те години ще продължи да зависи от отворените световни пазари в по-голяма степен от почти всяка друга страна, би имала полза от подобно световно безредие.

Отговорът на Китай на този въпрос ще бъде от решаващо значение и за Европа. Защото в зависимост от това как ще реши Пекик, мениджърите и политиците на стария континент ще бъдат изправени пред същия въпрос, който вече прецениха погрешно, когато ставаше дума за Путин и Русия: Дали непредсказуемият партньор ще стане в някакъв момент предсказуем чрез икономическо партньорство, или все пак те просто наивно ще финансират неговия възход?

Войната в Украйна в момента е тъжният пример за това ново световно безредие. Трагичната фигура на този епохален конфликт е Володимир Зеленски. Украинският президент вече е герой на свободата. Ще стане ли и той мъченик? „Нямам нужда от транспорт, имам нужда от боеприпаси" - изкрещя той обвинително към Запада. И наистина - той и неговите смели сънародници защитават и ценностите на Запада в една засега безнадеждна борба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 3
dr.5rov
преди 2 години
Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
korn
преди 2 години
Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
alex8712
преди 2 години
Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още