В нейния регион Евенкия интернетът е слаб. Повечето хора се информират чрез телевизията. Там се съобщава само за успехите на руската армия. Но Евгения е виждала и съобщения в интернет за смъртта на цивилни граждани в украински градове в резултат на обстрел от страна на руската армия. Това не води до преосмисляне. Тя ги нарича „фалшиви". За украинската армия тя все пак използва само термина "укронаци". Това е един от многото военни термини, които се използват постоянно по руската държавна телевизия. Тази реторика се харесва на много зрители. Проучванията показват, че преобладаващото мнозинство от руснаците, които получават информация предимно от телевизията, подкрепят войната. От друга страна, сред тези, които черпят информация предимно от интернет, слабо мнозинство е против войната.
Затова пък в големите градове, особено в Москва и Санкт Петербург, младите хора излизат на улицата всеки ден, въпреки че за това може да очакват арести и жестоки репресии.
Повечето хора в Русия обаче продължават да не се интересуват от политиката, която смятат, че така или иначе не могат да променят. Вместо това те се опитват да сведат до минимум въздействието на свързаните с войната санкции върху собствения си живот.
Натиск отвътре
Западните наблюдатели вярват и се надяват: Тази нагласа ще се промени веднага щом стане ясно, че Путин няма да може да задържи Украйна. В това е убеден руският историк и политолог Андрей Зубов: „Ако Путин беше спечелил войната в Украйна в рамките на два дни и Западът не беше наложил съкрушителни санкции, той щеше да получи лоялността и дори мистичния ентусиазъм на елита, както Хитлер през 1939-1941 г., и пълната подкрепа на народа“.
Сега Зубков смята, че „ще има държавен преврат, и то много, много скоро". Защото кастата на бюрократите в Кремъл и олигарсите, тази 30-годишна амалгама от „скучна, невъобразима клептокрация" иска от новия лидер да си върне „добрия живот": „да възстанови отношенията със Запада, да постигне освобождаване на чуждестранните банкови сметки и отмяна на конфискацията на активите им“.
С войната си в Украйна Путин излъга досегашния елит, каза Зубов. „С руско-украинската война Путин им отне целия сладък живот, направи недостъпни парите и вилите им в най-добрите места по света и поиска още по-голяма лоялност, без да се съобразява с факта, че съучастието в тази война превръща много от тях във военнопрестъпници“. Зубов казва, че не това са се договорили олигарсите с Путин.
Според Мотил причината за грешната преценка на Путин може да се крие в това, че той е загубил връзка с реалността, след като в продължение на две години се изолира от страх от коронавируса. „Друг е въпросът, че съветниците му го възприемат като неоспорим ръководител на Кремъл и не желаят да му казват нищо, за което се опасяват, че може да го разстрои", казва политологът Мотил.
Но една от причините за твърдата позиция на Путин може да бъде и фактът, че той не се чувства толкова изолиран, както например предполага гласуването в Общото събрание на ООН тази седмица. Списъкът на подкрепящите държави не включваше държава, която официално не се намесва във всичко и въпреки това подкрепя Путин по начина, по който го прави: Китай.
В западните среди отдавна се говори за това, че преди нападението си срещу Украйна Путин е информирал поне китайския владетел Си Дзинпин, който се смята за противник на прекалено голямото западно влияние. Западните наблюдатели отдавна са сигурни, че Си не подкрепя поне с думи Путин, защото вижда в агресивната война срещу Украйна план за действие. Проект за реакция на Запада, когато в новата игра на силите големите сили отново започнат да променят националните си граници с военни средства. Не че Си е напълно чужд на подобна идея по отношение на Тайван.
Големият въпрос е: докога Китай ще играе на покер?
От началото на войната Китай е въвлечен в противоречия. От една страна, Пекин подчертава значението на зачитането на суверенитета на дадена държава, като изрично включва Украйна.
От друга страна, Китай проявява разбиране към предполагаемите опасения за сигурността на Русия, отказва да определи военното нахлуване като война и се противопоставя на санкциите. „Китай поддържа неутрален имидж, но това е проруски неутралитет", казва Хелена Легарда, анализатор в базирания в Берлин китайски мозъчен тръст Merics.
Китай не желае да влоши още повече и без това обтегнатите си отношения със САЩ и с Европа, като окаже още по-ясна подкрепа във войната в Украйна, и затова се въздържа от много ясни изявления за позицията си. Но най-късно след демонстративното сближаване на позициите между Си и Путин на срещата им в Пекин в рамките на Олимпийските игри стана ясно на чия страна е Пекин.
преди 2 години Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I... отговор Сигнализирай за неуместен коментар