Немислимо е това да продължи. Но ако това се случи, всичко ще поскъпне. Защото никой не доставя енергия толкова евтино, колкото Русия. Солидарността с Украйна, защитата на Европа от плановете на Путин - всичко това не е безплатно. Европейците ще забележат това в портфейлите си.
В икономическо отношение войната засяга например Германия по три начина. Най-голямата икономика в Европа трябва да се освободи от зависимостта си от Русия; като основен вносител на енергия тя страда от повишаването на цените на енергията - а краят на прагматизма във външната политика спрямо авторитарни държави като Китай също ще струва просперитет. Дори само защото това ще има дълбоко въздействие върху бизнес моделите на германската индустрия.
Независимо дали става дума за производители на автомобили, машиностроители или химическа промишленост - много германски компании печелеха отлично в Русия и продължават да печелят в Китай. Ако политиката си запази правото да има по-голямо влияние върху това кой с кого ще прави бизнес в бъдеще, възможностите за печелене на пари също ще намалеят. Едва ли в някоя друга страна върховенството на политиката и печалбата на бизнеса ще се окажат в толкова напрегнати отношения, както в Германия.
Но не само там. В Германия това е въпрос на просперитет, а в много други страни ще бъде въпрос на съществуване в бъдеще, когато световните сили използват ресурсите си за изпитание на силата и взаимно възпиране, вместо за напредък и развитие. „Тази криза засяга живота и поминъка на хората по целия свят", предупредиха в съвместно изявление ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Дейвид Малпас.
Колко високи ще бъдат преките икономически разходи от тази война зависи от това как ще протече тя и най-вече дали ще излезе извън границите на Украйна. Досега Западът си задаваше тревожния въпрос: Какво иска Путин? Сега въпросът трябва да бъде: къде ще спре той?
Експертите вече дори смятат, че е възможно той да нападне държава от НАТО. Путин вече предупреди, че ако западните държави се намесят, това ще има „последствия от мащаб, който Западът никога не е изпитвал". Настоящите доставки на оръжие за Украйна биха могли да се тълкуват от Путин като такава намеса.
В руската военна доктрина използването на ядрени оръжия се разбира като допустимо продължение на конвенционалната война. Фактът, че Путин е наредил ядрените оръжия да бъдат в готовност, може да е блъф. Никой обаче не може да бъде сигурен. Американският експерт по Русия Фиона Хил предупреждава за непредсказуемостта на Путин: „Всеки път, когато си помислите: Не, не би се осмелил, оказва се, че се осмелява - и, разбира се, иска да знаем това“.
В края на краищата: Западът е по-единен от всякога
И така, докъде ще стигне Путин? В миналото той е поемал пресметнати рискове, казва Робърт Гейтс, американски експерт по Русия и директор на ЦРУ по времето на мандата на президента Джордж Буш. Сега обаче, при кризата в Украйна, той се поддаде на две сериозни грешки: Първо, той подцени устойчивостта на Украйна. На второ място, той не е разчитал на единната реакция на Запада. Русия вече е изолирана. Това от своя страна е свързано и с ангажимента на американския президент Джо Байдън.
Обръщенията на американските президенти към Конгреса на САЩ за състоянието на съюза по традиция са един от моментите, с които САЩ многократно демонстрират, че са единни в защитата на западните ценности.
Откакто обаче Доналд Тръмп дълбоко раздели американската нация със своето президентство, моментите на национално единство станаха рядкост. Дори Джо Байдън не успя да преодолее политическото разделение в Америка. Това, че във вторник вечерта той успя, поне за момент, е благодарение изцяло на Владимир Путин.
„Когато се пише историята на тази епоха", извика президентът на САЩ пред членовете на Сената и Камарата на представителите, „войната на Путин срещу Украйна ще направи Русия по-слаба, а останалия свят - по-силен“. Това беше реторичната кулминация на речта на Байдън, а демократите и републиканците в Конгреса на САЩ се изправиха на крака, за да го аплодират заедно.
Ако руският президент се е надявал, че Съединените щати, разкъсвани от неговия почитател Тръмп, ще стоят безучастно и ще наблюдават инвазията му в Украйна, той е сгрешил. Това е само една от многото грешни преценки на Путин.
преди 2 години Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I... отговор Сигнализирай за неуместен коментар