IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нова ера за европейската политика и икономика

Милиарди за армиите и пробив в политиката: войната на Путин хвърля Запада в нова реалност. А Китай следи отблизо реакцията на Европа и САЩ

08:16 | 07.03.22 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>Marienko Andrii/Униан</em></p>

Снимка: Marienko Andrii/Униан

Вместо с кризисен мениджмънт за преодоляване на пандемията Олаф Шолц, Аналена Бербок, но също и двамата вицеканцлери Кристиан Линднер и Роберт Хабек трябва да се занимават с въпросите на отбранителната способност. Вместо да се съсредоточат върху щадящо климата преструктуриране на промишлеността, те са заети с въпроса кои видове оръжия и кога Германия може да достави в зоната на военните действия.

„Ако светът ни е различен, то и политиката ни трябва да е различна", казва Бербок и загърбва десетилетната пацифистка традиция на своята партия. Министърът на икономиката и вицеканцлер Хабек добавя, че никой няма да излезе с чисти ръце от една война в Европа, дори и да не вземе оръжие. Министърът на финансите от либералния Съюз на свободните демократи Кристиан Линднер, за когото строгата бюджетна политика без дългове е нещо като свещеният граал, просто одобри стоте милиарда евро специални средства за Бундесвера.

А самият канцлер? Олаф Шолц се дистанцира от социалдемократическата традиция, която попада в обхвата на термина „промяна чрез търговия" (Wandel durch Handel), а в сегашното си проявление като германски „специален път“ също е разглеждана скептично от западните партньори.

Това включва дългогодишната енергийна връзка с Русия и изключително прагматичния подход към Китай - важен икономически партньор, на който Германия дължи голяма част от просперитета си. Канцлерът спря газопровода „Северен поток 2" в Североизточно море след дълги колебания и голяма съпротива от страна на партията му. А по отношение на Китай ясният приоритет сега е външна политика, основана на ценности, които заслужават това име.

Сега Шолц иска да създаде и съвет за национална сигурност към канцлерството. Това също е новост. Засега в Берлин има много органи, които по някакъв начин се интересуват и от външна политика. Но няма институция, където външната политика и политиката на сигурност да се обмислят систематично. Това скоро ще се промени.

„Войната в Украйна ни показа, че Германия не е достатъчно подготвена за предизвикателствата в областта на политиката за сигурност", казват от правителствените кръгове, цитирани от Handelsblatt. Разработването на стратегия за национална сигурност не би могло да се осъществи от вече съществуващите органи като Кабинета за сигурност и Федералния съвет за сигурност в сегашния им вид.

От друга страна, според обсъжданията Съветът за национална сигурност би могъл да разработи дългосрочна стратегия, в която да бъдат включени всички важни въпроси - от външната политика и политиката на сигурност до търговската и енергийната политика. Органът трябва да включва не само представители на съответните министерства и разузнавателни служби, но и експерти от тези области.

Всичко това звучи като повратна точка. Политическите координати се променят със спираща дъха скорост. Докато вчера ставаше дума предимно за запазване на прехраната на бъдещите поколения, сега става дума за осигуряване на прехраната на сегашното поколение. „С оглед на повратната точка, която представлява агресията на Путин, нашият стандарт сега гласи: това, което е необходимо за гарантиране на мира в Европа, ще бъде направено", казва Шолц.

Икономическите разходи ще бъдат огромни

Въпреки това преките инвестиции в отбранителни способности са само малка част от разходите, които ще възникнат в резултат на новата световна ситуация. Войната на Путин не само ще постави руската икономика в състояние на кома в резултат на западните санкции, но ще отслаби Запада и икономически. Богатството на западния свят се основава на десетилетия на относителен мир. Експертите го наричат „дивидент за мира".

Тези дни отминаха. Вероятно европейците ще видят това първо в своята енергийна политика. 55% от германския газ идват от Русия, както и 45% от каменните въглища и 34% от суровия петрол. Но това също така означава, че с всеки литър, който се зарежда на германска бензиностанция, с всяка студена зима в руския военен ковчег постъпваха пари.

Последна актуализация: 10:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 3
dr.5rov
преди 2 години
Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
korn
преди 2 години
Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
alex8712
преди 2 години
Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още