IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нова ера за европейската политика и икономика

Милиарди за армиите и пробив в политиката: войната на Путин хвърля Запада в нова реалност. А Китай следи отблизо реакцията на Европа и САЩ

08:16 | 07.03.22 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>Marienko Andrii/Униан</em></p>

Снимка: Marienko Andrii/Униан

И така, този вот няма да спре руския воин на агресията Владимир Путин. Точно толкова малко, колкото и многобройните призиви, демонстрации и санкции от последните няколко дни, са го спрели досега.

Или пък смелите речи на украинския президент Володимир Зеленски, който още в четвъртък вечерта крещеше на руснаците чрез видеопослание от Киев: „Тук няма да имате мир, тук няма да имате храна, тук няма да имате нито минута спокойствие“.

Никой обаче не знае колко дълго ще издържи Украйна и докъде е готов да стигне Путин в тази война.

Докато светът недоумява за плановете на Путин, страхува се за бъдещето на Украйна и в най-добрия случай гадае за хода на войната, в края на първата седмица на война в Европа от 1945 г. насам има и нещо сигурно: Русия, която в икономически план е в най-добрия случай средна сила, но във военен все още е суперсила, показва на Европа нова уязвимост. Тя принуждава големи части от континента да се озоват в преломен момент, чиито последици трудно могат да бъдат надценени. Стратегически, политически и социален. Геоикономика - дума, която европейците научават с печално рекордно темпо.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори за „момента на истината за Европа". Мюнхенският историк Аугуст Хайнрих Винклер вижда "цезура": „Сега задачата на правителството в Германия е да започне стратегически дискурс за ролята на страната в света. Преди всичко за широко разпространените идеи, формирани от илюзии, за германска посредническа роля между Изтока и Запада или за предполагаема специална роля на Германия в отношенията с Русия“.

Всъщност международната общност преживява световната история в концентриран вид: демокрация срещу автокрация, отворено срещу затворено общество, основан на правила многостранен световен ред срещу световен безпорядък, в който значение има само мощта на най-силния.

В конкуренцията на тези противоречия международната общност се разпада на блокове: от една страна, автократичните системи, а от друга - демократичните. Повърхностно и в краткосрочен план този конфликт сега достига своята кулминация в украинската война с Русия.

В дългосрочен план обаче става дума за Китай, най-големия и икономически многократно по-мощен системен съперник на Запада. Или, както казва британският историк Найл Фъргюсън: „В момента сме свидетели на огледален образ на първата Студена война. Но в новата Студена война Китай ще играе водеща роля, а Русия е втора цигулка. Тогава Мао водеше първата гореща война за Сталин в Корея, а днес Путин го прави за Си Дзинпин в Украйна“.

Германия е изправена пред повратна точка

Дори само последните събития в германската политика показват колко голямо е влиянието на всичко това. Във вторник, например, в Ню Йорк. Аналена Бербок  застана пред тази винаги малко мрачна стена в залата на сградата на ООН в Ню Йорк и говорѝ пред Общото събрание на ООН. Това е кръг, пълен с дипломати, в който разговорите обикновено са размити и дипломатични. Но сега Бербок просто хвърля думи в полукръга. Тя обвинява руския външен министър Лавров, че „лъже", а неговия президент, че носи „смърт и разрушение".

Драстични думи от висшия дипломат на страна, която допреди седмица дори не знаеше дали иска да търси отговорност от Русия за нападението ѝ в Украйна. Но това е положението в Берлин в момента. Още не изтекли 100 дни от встъпването му в длъжност, правителството на Олаф Шолц трябва да наруши табутата и да направи неща, за които не е било избрано.

Последна актуализация: 10:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 3
dr.5rov
преди 2 години
Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
korn
преди 2 години
Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
alex8712
преди 2 години
Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още