Предложението да отпаднат таксите в държавните университети не е някаква импровизация, а много сериозно анализиране на ситуацията с оглед възможностите за развитие на висшето образование у нас. Това коментира пред БНТ министърът на образованието Галин Цоков във връзка с предложението на правителството да отпаднат таксите за студентите и докторантите в държавните университети, което беше обявено вчера от премиера Николай Денков.
Галин Цоков отбеляза, че България изостава от страните в Европейския съюз по дял на младите хора с висше образование и отпадането на таксите за обучение за държавна поръчка има за цел повече студенти, включително на фона на демографската криза.
През последните години броят на студентите в България намалява, намалява и делът на младите хора, завършили висше образование на възраст 30-34 г. Анализите показват, че в следващите 4-5 години демографската криза ще се усеща още по-сериозно. На фона на това премахването на таксите за обучение цели да направи висшето образование по-достъпно, каза министърът.
Просветният министър аргументира предложението, посочвайки, че последните данни от рейтинговата система на висшите училища са показали, че младежите, които завършат висше образование в България, са много по-малко склонни да отидат да работят в чужбина. Наред с това увеличаването на възможностите младите да завършват висше образование в България повишава и вероятността те да останат да живеят и работят в страната.
На въпрос защо точно сега беше направено това изненадващо предложение, като някои го разтълкуваха като популистки политически ход преди ротацията във властта през март, Цоков каза, че въпросът е обсъждан и на ниво Министерски съвет, и на ниво Министерство на образованието поне месец, без да вземе отношение по политическите аспекти.
Цоков коментира, че мярката за безплатно висше образование е само един инструмент за повишаване на качеството му в България и припомни, че от няколко години университетите се финансират основно според техния коефициент за качество. По думите му това не означава ниско качество на образованието.
"Има различни инструменти, а таксите са само един от тях. В момента такси не съществуват в редица специалности, които са обявени за приоритетни, сега разширяваме към всички", отбеляза Цоков.
По думите му повече висшисти, завършили у нас, ще повлияе благоприятно на пазара на труда, защото данните показват, че тези хора успяват да се реализират и остават в България.
По думите му няма свободни места в университетите у нас, но мярката не е "за да се спаси висшето образование", а младите, които завършват в България, да останат да работят в страната. Това са политики, които са приети в редица европейски държави, заяви Цоков и уточни, че над 10 страни в Европа нямат такси за обучение и това не означава ниско качество.
На въпрос защо беше скоростно предложено и прието балообразуващата оценка от матурата по български език да отпадне за кандидатстване в медицинските университети Цоков обясни, че това не е било идея на просветното министерство. По думите му поправката ще влезе в сила след две години и се предвижда да се изработи единен конспект за медицинските университети, който да включи и подготовката по профили след 10 клас. За тази година няма да важи промяната в наредбата.
преди 9 месеца *През последните години броят на студентите в България намалява, намалява и делът на младите хора, завършили висше образование на възраст 30-34 г. * - Всичко в България намалява. Даже цциггганните. Увеличават се само чуждите войски и *** пришълци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца хахахаха, оставка и бегай... очевидно не ставаш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар