IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Компаниите за контейнерни превози поръчват нови кораби, за да намалят вредните емисии

Декарбонизирането на цялата корабна индустрия може да струва над 100 млрд. долара годишно и да удвои цените на горивата в индустрията

15:00 | 24.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Компании за контейнерни превози като Maersk, CMA CGM и COSCO са поръчали стотици нови кораби през последните години, за да подкрепят намаляването на емисиите на парникови газове от индустрията и да отговорят на нарастващото търсене от клиенти и регулаторни органи по света.

Поръчките обаче отразяват несигурността относно това кое от широкия спектър „зелени“ горива ще стане стандарт през следващите десетилетия и дали доставките ще бъдат достатъчно евтини и изобилни, за да поддържат флотите в движение, пише Ройтерс.

Декарбонизирането на корабоплаването е важно за глобалните усилия за борба с изменението на климата, тъй като представлява около 3% от глобалните парникови газове. Постигането на тази цел обаче ще бъде трудно и скъпо, защото изисква инвестиции за милиарди долари в нови плавателни съдове и производство на нови горива.

Международната морска организация на ООН си е поставила за цел да елиминира емисиите от корабоплаването до 2050 г. Политиците обаче не предоставят особена подкрепа за изпълнението на тази цел, нито насоки за това как компаниите да стигнат дотам.

„Нито едно гориво или технология не доминират“, казва Кнут Орбек-Нилсен, главен изпълнителен директор за морско дело в норвежкия сертификатор на кораби DNV.

Изправени пред тази реалност, операторите на тромавите кораби, които превозват хиляди контейнери със стоки, хеджират своите залози, като увеличават поръчките за хибридни двигатели, предназначени за няколко различни зелени видове горива. Това им позволява да се върнат и към петрола, ако зелените горива не са налични или са твърде скъпи.

Компаниите за контейнерни превози имат чакащи поръчки за 522 нови кораба с двойно гориво към 31 октомври 2024 г., според данни на DNV. От тях 303 са проектирани да работят с втечнен природен газ (LNG), 216 са предназначени да изгарят метанол, два ще използват водород, а един ще бъде оборудван да използва амоняк, показва статистиката.

Ребека Галанопулос, старши анализатор съдържание в доставчика на морски софтуер и услуги Veson Nautical, коментира, че 65% от поръчките за контейнеровози през 2024 г. са били за двигатели с двойно гориво срещу само 4% през 2018 г. „Основните играчи в корабоплаването подготвят своите флоти за бъдещето“, посочва тя.

Морският сектор всяка година изгаря приблизително 2,5 млрд. барела тежко гориво, произведено от евтините остатъци от производството на бензин, дизел и реактивно гориво.

Декарбонизирането на цялата корабна индустрия може да струва над 100 млрд. долара годишно и да удвои цените на горивата в индустрията, според Конференцията на ООН за търговия и развитие.

Въпреки че 6643 кораба от индустрията за контейнерните превози представляват малка част от световния флот, те имат огромно въздействие върху климата, тъй като пътуват по-бързо и консумират повече гориво от други кораби, казват експерти по корабоплаването.

Компаниите за контейнерни превози сега са в авангарда на зеления тласък, като са поръчали над два пъти повече кораби с алтернативно гориво, отколкото всеки друг товарен сектор, според DNV.

Междувременно повечето кораби, които работят с конвенционално изкопаемо гориво, могат да работят и с биодизел, произведен от използвано олио за готвене и други продукти. Според прогнозите обаче доставките ще бъдат далеч под това, което би било необходимо за морската индустрия.

Двугоривните LNG кораби сега съставляват по-голямата част от поръчките за контейнеровози. Въпреки че е изкопаемо гориво, LNG може да намали емисиите парникови газове до 23%, тъй като изгаря по-чисто от традиционните корабни горива, казват също от DNV.

Еколозите и учените по климата обаче са далеч по-малко ентусиазирани, тъй като производството, транспортирането и използването на LNG може да доведе до изтичане на метан - мощен затоплящ планетата газ, в атмосферата. Същото важи и за възобновяемия природен газ, уловен от разлагащите се животински и растителни отпадъци.

MSC – компания с флот от над 800 притежавани и наети кораби, казва, че LNG има сравнително сигурна и надеждна верига на доставки в сравнение с други горива за превоз с по-ниски въглеродни емисии.

Джо Фридман, вицепрезидент по изследването на веригата на доставки в Rystad Energy, казва, че преходните горива като втечнен природен газ могат да играят голяма роля в сектора до 2035 или 2040 г.

Междувременно ръководителите на корабни компании настояват за глобални регулации, които биха създали повече сигурност и биха насърчили инвестициите на пазара на екологични горива за десетилетия напред. Те искат глобални срокове за постепенно премахване на мръсните горива, правителствени стимули за производство и употреба на горива с по-ниски въглеродни емисии и санкции за късното приемане на по-чисти горива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 24.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Транспорт и инфраструктура виж още

Коментари

Финанси виж още