Премиерът Николай Денков разкритикува решението на земеделците в страната да започнат национален протест.
„Аз с терористи не преговарям“, заяви министър-председателят, цитиран от БНР. Зърнопроизводителите бяха поканени на среща с министър-председателя, която трябваше се проведе днес.
Денков посочи още, че аргументите им са напълно несъстоятелни.
"Не може секторът да твърди, че няма грижа от държавата, при положение, че над 2 милиарда лева държавата дава, не може да се отнася с пренебрежение към европейските изисквания, при положение, че тракторите, с които искат да запушат пътищата, са купени с европейски средства, не могат да казват, че не ги интересува Европа, при положение, че повечето от средствата, които получават като субсидии и помощи, са европейски. Нека да се откажат от европейските средства тогава и тогава да слагат забрани за украинските стоки по решение на Европейската комисия. Така че трябва да бъде пределно ясно - има нужда от диалог. Те трябва да намерят пътя за преговорите в Министерския съвет", каза Денков, цитиран от NOVA.
Според него в началото е имало опит да диалог в конкретика, но в един момент браншът е променил подхода и е използвал фалшиви аргументи, за да откаже преговори.
"През последните 2 дни започнаха да се държат като терористи. Използват фалшиви аргументи, поставят искания незабавно да се случи това: "Ако не го направите, ние ще блокираме държавата". Аз с терористи не преговарям, очаквам да дойдат на масата и да преговаряме по същество", изтъкна още Денков.
Земеделските производители планират блокади на различни точки в страната, както и гранични пунктове в понеделник. Причината е падането на забраната за внос на украинско зърно у нас.
До решението за протестни действия се стигна миналата седмица след национална среща в Арбанаси, в която участваха представители на 26 браншови организации от сектор "Земеделие". То беше провокирано от приетото в Комисията по икономическа политика и иновации, а впоследствие и в парламента решение да отпадне на забраната за внос на определени продукти - пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, с произход от Украйна след 15 септември 2023 г.
Протестиращите имат пет основни искания към Народното събрание, Министерския съвет и президента на Република България.
На първо място, това е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
Земеделската общност настоява също за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта, както и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи.
Сред исканията е и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи "де минимис" за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
Инициативният комитет поставя като искане и облекчаването на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) с оглед доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане. В приетата декларация се настоява за изплащане на държавната помощ за производители със 100 процента пропаднали площи и за нови размери на помощите за инвестиции и за "де минимис".
Инициативният комитет настоява за разписани ясни ангажименти с конкретни срокове за изпълнение на исканията, като заявява, че ефективните протестни действия ще продължат до изпълнението на всички искания на земеделския сектор.
преди 1 година До: andy ... родоотстъпниче възрожденско ... пшеницата , царевицата , слънчогледа от Украйна се търгуват на борсова цена ... те идват с транспортни разходи натоварени дотук , нямат европейски субсидии у тях ... ако беше некачествена нямаше да се търгува в целият свят . тази година реколтите са добри , когато беше жътвата в целият свят беше сухо и навсякъде е с добро качество . никой не пръска , освен из много бедни земи , с забранени в ЕС пестициди , щото си отрязва сам пазара ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Долу конкуренцията! Долу възможността за избор! Долу ниските цени за потребителя! Да живеят субсидиите от ЕС (ама без самия ЕС)! Да живей и представителатвото на Бентли! За задължително изкупуване на продукцията, без значение цената! ...аама ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: andy имат с кво.... стиха да искат могат да смачкат тия боклуууци! Ако имаше начин, никога не бих си купувал хляб от българска пшеница! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao Няма с какво да излязат. БТРите ги подарихте на укронацистите! Ама нали сте умници нeфeлни! :-))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година На КПП Кардам вече се извива километрична опашка от дъмпингова боклучава укро пшеница!!! Това американско атнибългарско правителство ще ни загроби напълно!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Скункса Сороспид Слугинажников & Co един ден ще бъдат съдене за държавна измяна и ще лежат дъъълго... на един остров! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година изкарайте жандармерията, не допускайте блокади по пътищата.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар