IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Земеделски производители започват протести от понеделник

Ще бъдат блокирани възлови кръстовища и пътища в цялата страна, а от вторник протестите ще се насочат към София

19:35 | 15.09.23 г. 16
Снимка: БГНЕС/Божидар Стоилов
Снимка: БГНЕС/Божидар Стоилов

В понеделник земеделски производители и преработватели започват протестни действия на възлови точки в цялата страна заради отпадането на ограниченията за вноса на зърно от Украйна, като ще бъдат блокирани гранични пунктове, главни пътища и автомагистрали. Във вторник протестите ще бъдат насочени към София.

Инициативният комитет, съставен от 24 организации, съобщи, че ключовите точки, които ще бъдат блокирани. Сред тях са възлови кръстовища в областите Варна и Бургас, пътища в областите Стара Загора, Хасково, Пловдив, Шумен, Разград, Силистра, Видин, Кюстендил, Перник, Благоевград и др., съобщава БТА.

До решението за протестни действия се стигна миналата седмица след национална среща в Арбанаси, в която участваха представители на 26 браншови организации от сектор "Земеделие". То беше провокирано от приетото в Комисията по икономическа политика и иновации, а впоследствие и в парламента решение да отпадне на забраната за внос на определени продукти - пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, с произход от Украйна след 15 септември 2023 г.

Протестиращите имат пет основни искания към Народното събрание, Министерския съвет и президента на Република България.

На първо място, това е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.

Земеделската общност настоява също за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта, както и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи. 

Сред исканията е и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи "де минимис" за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.

Инициативният комитет поставя като искане и облекчаването на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) с оглед доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане. В приетата декларация се настоява за изплащане на държавната помощ за производители със 100 процента пропаднали площи и за нови размери на помощите за инвестиции и за "де минимис".

Инициативният комитет настоява за разписани ясни ангажименти с конкретни срокове за изпълнение на исканията, като заявява, че ефективните протестни действия ще продължат до изпълнението на всички искания на земеделския сектор.

Междувременно премиерът Николай Денков покани представители на протестиращите земеделски производители на среща. "Обявеният от зърнопроизводителите протест на 18-ти септември срещу разрешения внос от Украйна започва да придобива все по-политичекски характер, но правителството няма да се подаде на този шантаж", коментира той пред журналисти в село Караджово, където откри новата учебна година в средищното училище „Васил Левски“, съобщава БНР.

Денков посочи, че решението за освобождаване на вноса на зърно от Украйна не засяга сектора на зърнопроизводство, както производителите твърдят. "Цените на храните – не само на хляба и олиото, но и на месото заради използването на фураж, зависят от вноса. А тях ги плащат всички хора. Ако има засегнат отделен сектор, ще му помогнем", допълни той.

Премиерът изтъкна и финансовите резултати, които секторът постига, като даде пример с печалбите за 2022 г. „Те казват, че секторът умира, но такива норми на печалба в света всъщност са само повод за завист“, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:35 | 15.09.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 9
Tikva007
преди 1 година
От долните коментари, а и от тези, които вероятно ще последват, прекрасно се вижда, защо българският казан в адда е без охрана, а полския го пази специална международна спецчаст от дявволи, съставена от петте държави - постоянни членки на СС на ООН + доброволци от Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
Ironhorse
преди 1 година
Самозабравили се зърнари отказват да приемат, че зърното е стока и се търгува на пазарни цени.Отказвам да плащам скъпо зърно на самозабрави ли се еднокнижници.Категорично трябва да се промени начина на евросубсидиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 6
tetris12
преди 1 година
Шепа алчни арендатори се опитват да изнудват цяла държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 6
OHЯ
преди 1 година
Спиране на субсидиите може и да намали нечии мераци ! Как така страна във война произвежда по-евтино зърно , слънчоглед , и други такива неща?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 5
sosi
преди 1 година
Някакъв зърнар в НОЖА каза, че зърбарите произвеждали всеки 7-ми лев в България. За 2022г сектор "селско, горско и рибно стопанство" е произвел 7.3 милиарда лева, което е едва 4.4% от БВП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 6
khao
преди 1 година
така св случва когато просссти хора, забогатеят до несвяст
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още