Неотдавнашното твърдение на DeepSeek, че може да направи изкуствения интелект (AI) по-малко енергоемък, е поредна причина енергийната индустрия да преосмисли всички предположения за бъдещото търсене, пише Bloomberg. В своята годишна презентация, публикувана онлайн, експертът по чиста енергия Нейт Булард представи преди време редица изненадващи фактори, които оказват влияние върху прогнозите за декарбонизация.
Булард, съветник и съосновател на енергийната информационна платформа Halcyon, показва как новата информация за бързо развиващи се области като генеративния изкуствен интелект и лекарствата за диабет, които могат да намалят консумацията на храна, добавя слоеве несигурност към прогнозите. Според него светът вече е изправен пред сложен път към нулева нетна консумация.
Например, 2024 г. може да е била рекордна година за възобновяемата енергия, но търсенето на въглища и газ също се е повишило.
„Изгаряме повече изкопаеми горива и отделяме повече CO2 от всякога“, казва той. „В същото време произвеждаме и инсталираме повече вятърна и слънчева енергия и батерии от всякога. Това е сложен момент.“
Ето и някои от другите акценти.
Данните не са всичко
Очаква се ръстът на световното търсене на електроенергия да се ускори през следващите няколко години, но се предвижда само малка част от него да отиде за захранване на изкуствения интелект.
В сценарий, предназначен да отрази настоящата политическа ситуация, Международната агенция по енергетика (МАЕ) показа в доклад от октомври, според който центровете за данни имат ограничена роля в нарастването на търсенето на електроенергия между 2023 и 2030 г.
Изкуственият интелект има по-голям потенциал за ефективност
Центровете за данни в САЩ и Европа поглъщат електроенергия и предизвикват загриженост за техния отпечатък върху климата. Във Вирджиния, където се намират повече от 300 центъра, през 2023 г. на индустрията се пада около една четвърт от потреблението на електроенергия, а в Ирландия секторът използва повече, отколкото градските домакинства, показва презентацията на Нейт Булард.
И все пак всичко това може да се промени. Китайският стартъп за изкуствен интелект DeepSeek твърди, че неговите модели с отворен код се нуждаят само от малка част от часовете за обучение, необходими за еквивалентните американски версии.
Лекарствата могат да намалят търсенето на петрол
Проучванията показват, че потребителите са намалили покупките на чипс и други солени храни с повече от 11% през шестте месеца след започване на прием на лекарства за диабет и отслабване, като Ozempic и Wegovy. Освен това те купуват със 7,2% по-малко сирене и с 5,8% по-малко месо. Лекарствата създават „дълбоки и трайни промени не само в това колко ядат хората, но и в начина, по който се хранят“, казва Булард.
Ако в крайна сметка се окажем в свят с 10% по-малко желание за мазнини, захари и нездравословни калории, които се произвеждат от култури като царевица или соя, тогава възниква въпросът: Къде ще отидат тези излишни калории?
Биогоривата и биопластмасите, които се произвеждат от селскостопански продукти, са две възможности. В крайна сметка това може да доведе до намаляване на търсенето на петрол.
Промени в разходите за хранителни стоки шест месеца след приемането на GLP-1. Изображение: Bloomberg
Китайските електромобили стават все по-евтини
В момента Китай произвежда почти 40% от леките автомобили в света, в сравнение с едва 3,5% през 2000 г. Евтините електрически автомобили на производители като BYD Co. и Geely Automobile Holdings сега заливат развиващите се пазари, отнемайки пазарния дял на компании като Toyota Motor Corp., които по-бавно се отказаха от моделите с двигатели с вътрешно горене.
Намаляващите цени на литиево-йонните батерии, които през 2024 г. отново се понижиха до 115 долара за киловатчас, спомогнаха за този преход. Данните за първото тримесечие на 2024 г. показват, че почти две трети от електромобилите в Китай струват по-малко от еквивалентен автомобил с двигател с вътрешно горене. Световното търсене на батерии надхвърли един тераватчас за първи път през 2024 г., но потокът от съществуващи и планирани производствени линии означава, че секторът може да бъде свръхснабден поне до края на десетилетието.
Според Нейт Булард излишъкът може да има сериозни последици за новосъздадените търговски потоци за употребявани електрически превозни средства. „Ако се окаже, че няма пазар за употребявани електромобили, които да се изнасят от Европа за Западна Африка, какво ще стане с всички батерии? Рециклират ли се? Използват ли се повторно“, пита той.
Електрическите превозни средства са по-евтини от моделите с двигатели с вътрешно горене. Изображение: Bloomberg
Писмото на Лари говори по-малко за ESG
Зеленото финансиране продължава да напредва, макар и бавно, като инфраструктурните фондове за енергиен преход управляват близо 1 трилион долара. Но не бихте могли да разберете това от публичните изявления на Wall Street, които предполагат широко отстъпление от зеленото финансиране. Може би никой документ не е по-показателен от този на главния изпълнителен директор на BlackRock Inc. Лари Финк в годишното му писмо до инвеститорите.
В писмото от 2020 г. термини като климат, ESG и устойчивост се споменават 46 пъти. Но изпълнителните директори промениха тона си, след като Тексас и други американски щати започнаха атаки и правни действия срещу компанията за управление на инвестиции.
„Лари Финк говореше доста често за климата, устойчивостта и ESG“, казва Булард. „Сега вече не го прави.“
преди 1 месец До: cyclop ... Не пропускай часовете за хапчетата , щото пак започваш ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Тъпчете се с лекарства, за да ядете по-малко! Прекрасният нов свят! Новото нормално! Чакаме soylent green! отговор Сигнализирай за неуместен коментар