IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Промяната в начина ни на живот може да се окаже най-сигурният път към по-чиста планета

По-малката консумация на месо и по-малкото разхищение на храна могат да се окажат ключови за изпълнението на Парижкото споразумение за климата

08:24 | 01.11.24 г. 4
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Промяната в начина на живот, като например разхищаването на по-малко храна и консумацията на по-малко месо, може да се окаже от ключово значение за изпълнение на ангажиментите по Парижкото споразумение за климата. Това показва актуално проучване, публикувано в сряда и цитирано от Bloomberg.

Въпреки че държавите са си поставили цели за емисии, за да бъде постигната целта за ограничаване на глобалното затопляне до максимум 2 градуса по Целзий, „не е никак ясно как всъщност ще постигнете напредък към тези цели и в крайна сметка ще ги постигнете“, каза Бьорн Сьоргел от Потсдамския институт за изследване на въздействието върху климата и водещ автор на проучването.

За да осигурят яснота, Сьоргел и колегите му анализират три пътя за намаляване на емисиите и постигане на целите за устойчиво развитие, определени през 2015 г. И трите сценария са предназначени да помогнат на страните да намалят емисиите в съответствие с Парижкото споразумение и да постигнат целите за устойчиво развитие.

Изследователите установяват, че пътят, фокусиран върху промени в начина на живот, е най-малко зависим от новите технологии, като същевременно има най-големи допълнителни положителни резултати за биоразнообразието и опазването на климата.

При този сценарий потреблението спада в Глобалния север - поляризираща идея, известна като пострастеж. Тези, които подкрепят пострастежа – който включва преминаване от брутен вътрешен продукт (БВП) като основен икономически показател към по-холистично виждане – твърдят, че хората не могат да намалят въздействието си върху околната среда, без да се отдалечат от икономическата цел за постоянен растеж. Вместо това, твърдят привържениците, най-богатите страни трябва да намалят потреблението и да преминат към кръгова икономика.

На практика това може да включва „бързо преминаване“ към начин на хранене, основан основно на растителни продукти, който би намалил вредните емисии и „има значителни ползи за човешкото здраве“, посочва Изабел Уейндъл, старши учен в Потсдамския институт за изследване на въздействието на климата и съавтор на проучването.

Селското стопанство и използването на земята отговарят за почти една четвърт от световните емисии на парникови газове. Отглеждането на животни, особено говеда, е голям източник. Други анализи са установили, че замяната на говеждо месо с друг протеин за едно хранене може да намали наполовина нечий ежедневен въглероден отпечатък.

Изследването също установява, че промените в начина на хранене ще изискват по-малко земя за селско стопанство, освобождавайки до средата на века между 325 и 705 милиона хектара – площ, приблизително равна на Индия или Австралия. Това би помогнало за увеличаване на естественото възстановяване на екосистемите и подобряване на биоразнообразието.

Физическите отпадъци – включително хранителни отпадъци – също биха намалели в сценария на пострастежа, като също така рециклирането се увеличава. Транспортът ще се промени, за да отрази регионалните нужди, а в градските райони ще се намали притежанието на автомобили. Неравенството в доходите също бързо ще намалее.

За разлика от това, при варианта, фокусиран върху икономическия растеж, повечето от съкращенията на емисиите ще дойдат от технологичния напредък. Растежът ще продължи неотслабващо и начина на хранене няма да се промени значително. Третият път, анализиран от изследователите, е сценарий, фокусиран върху политиката с относително нисък ръст на доходите в Глобалния север, което води до по-неутрален резултат.

И макар всеки от вариантите да има предимства, те също така имат и недостатъци.

Воденият от икономиката подход зависи от технологии, които не работят в мащаб. Това включва улавяне и съхранение на въглерод, което според Сьоргел е все още „във фаза на технологично развитие“. „Има малки демонстрационни заводи, но нищо в мащаб“, отбелязва той.

Подходът на пострастежа предполага най-големи промени в начина на живот. Най-големият въпрос е дали хората ще предприемат необходимите промени в богатите страни.

Едно нещо обаче е ясно в проучването: „И трите от тези пътища за устойчиво развитие наистина се представят много по-добре от сценарий, при който нещата са както обичайното“, казва Сьоргел. „Най-важното е да започнем тази трансформация към устойчиво развитие и Парижкото споразумение, защото да продължим да правим нещата както обикновено, е най-лошият вариант от всички“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:24 | 01.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
Tikva007
преди 29 минути
От #2: Бъдещето не се очертава розово, но пък и неоспорим факт е, че човечеството няма никакъв шанс да продължи още дълго по същия път, както досега. Жалко, че през вековете се е отнесло без нужното разбиране към основните внушения в повечето религии - там всичко е казано и написано - къде под формата на притчи и алегории, къде директно: Матей 6:19: * Не си събирайте съкровища на земята, дето ги яде молец и ръжда, и дето крадци подкопават и крадат*.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
Tikva007
преди 41 минути
От #2: Ето защо отново *един призрак броди из Европа - призракът на комунизма* - само той дава нужния инструментариум за моделиране на съзнанието още от ранна детска възраст. За целта, обаче, населението на Земята в зряла възраст, неподлежащо на превъзпитание, трябва да бъде драстично редуцирано. По въпроса усилено се работи, като щедрото финансиране и постиженията в генно инженерство и изкуствен интелект са далеч напред от видимата за масовата публика част от процеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
Tikva007
преди 42 минути
Пълна заблуда е, че самоунищожителния път на човечеството може да бъде променен с промяна в хранителния режим. Дори е нелепо да се пишат такива неща! Промени в начина на живот могат да се постигнат само по осъзнат от всеки индивид начин, което в момента е изключено да се постигне с политика, декрети и административно насилие, защото поражда и ще поражда съпротива. Трябва да се създаде/възпита нов тип човечество, което, от своя страна, в условията на демокрация и лична свобода е невъзможно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 1
khao
преди 55 минути
обаче прекалявате с булшита. незнам какво целите, може би да надъхате и създадете повече отрицатели и ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още