2023 година е напът да се превърне в най-горещата в историята, откакто се води статистика, предупреждават учени, цитирани от CNN. Те посочват, че климатичните промени ще засегнат живота ни по начин, по който дори още не можем да оценим.
Синоптиците в САЩ и Европа отчитат едни от най-високите температури в своите статистики, посочва още CNN. Данните обаче са едва от средата на 20 век, тоест на по-малко от век, но след най-горещият май, последва и най-горещият юни. В части от Атлантическия океан температурата на водата достигна рекордни стойности - над 5°С по-високи от обикновеното.
Температурата на Арктика е около средната за това време на годината, но ледовете намаляват, което е свързано именно с по-топлите води на океаните.
Горещините са рекордни, но не са изненада за учените, чиито предупреждения се игнорират от години, пише още CNN. Те обясняват климатичните промени с изгарянето на изкопаемите горива, които увеличават парниковите емисии в атмосферата и техният ефект се добавя към естественото затопляне на планетата. Това води до все по-интензивни горещи вълни, екстремни природни явления, топене на ледовете и повишаване на нивото на океаните. Все по-чести стават сушите и наводненията, което означава, че много хора губят препитанието си, защото селскостопанските площи намаляват.
Горещините влошават силно и условията за труд на селскостопанските работници, допълва АР. По данни на американския Национален институт по здравето смъртните случаи от излагането на горещините в селското стопанство са 35 пъти повече отвсяка друга индустрия. Няма обаче федерални стандарти, които да гарантират здравето и безопасността за работещите по отношение на жегата. Едно от малкото изключения е щатът Калифорния.
Селското стопанство обаче също е източник на емисии, които засилват негативните ефекти от климатичните промени, някои земеделци използват нефективно водните ресурси, или прекаляват с наторяването, допълва още агенцията, а експерти настояват за по-устойчиво развитие на селското стопанство.
И докато високите температури са очаквани, скоростта, с която те се повишават, изненадват учените. През юни температурите са били с около 0,5°С по-високи от обичайното, а обикновено увеличението е с десетки или дори стотни от градуса.
преди 1 година Абе, "създателите", копи-пейстете си пропагандата и не ходете да цъкате палчета по всеки, който ви опровергава. Излагате се допълнително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Вие си копи-пействайте лъжите, и аз ще си копиш-пействам - току-виж се събуди поне един от биомасата и загрее как го работите. Ето линк. Все пак, идеята на "медиите" е да разпространяват пропаганда, а не да дават информация. Ако щяха да дават информация, тоя линк трябваше да е в статията! https://ввв.ncei.noaa.gov/access/monitoring/monthly-report/global/202305 сменяте "ввв" с латиница и виждате как тази година е нетипично студено в Европа, Австралия, източна и южна Азия, Антарктида. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Това е сто процентова, гарантирана, доказуема ЛЪЖА. "Рекорди" дават сензори, забутани по странни места, където никой не може да провери. По-голямата част от планетата даже е по-хладна от обикновеното. Примерно National Centers for Environmental Information - GLOBAL CLIMATE RECORD - има карта на планетата с температурите. Всички, ама всички "рекорди" са по средата на океана или в САЩ и Канада - които движат измамата Климатични Промени. Китай, Индия, Европа, Австралия - по-хладни от обичайното! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Една и съща лъжа като я пишете ВСЕКИ ДЕН ВСЕКИ ДЕН ВСЕКИ ДЕН ВСЕКИ ДЕН - няма да стане истина отговор Сигнализирай за неуместен коментар