IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мариана Итева: „Озеленяването“ на топлофикационния сектор ускорява енергийния преход

Има добри примери при проекти с комбинация от различни местни децентрализирани източници на декарбонизирана енергия, посочи мениджърът от „Веолия“ България

13:22 | 05.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Топлофикационните системи ни дават възможност да се справим с проблема с ниските емисии или замърсяването с фини прахови частици. Този коментар в предаването „Made in Green“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Мариана Итева, зам.- регионален директор „Веолия“ България. 

Тя подчерта, че развитието на местни източници на декарбонизирана възобновяема енергия е изключително важно за топлофикационния сектор. Итена е на мнение, че предизвикателствата, свързани с измененията на климата, ускоряват енергийния преход.

Мениджърът посочи, че ключови сфери за „озеленяването“ на топлофикационния сектор са три области: диверсификация на горивата, решения за кръговата икономика и подобряване на енергийната ефективност.

„Използването само на едно решение не е достатъчно. Нужна е комбинация от решения за декарбонизация на сектора. Първата област е диверсифицирането на горивото. Търсят се също синергии с управлението на ВиК сектора. Има решения, свързани с геотермална и соларна енергия, както и оползотворяване на енергия от отпадъците“, обясни Итева.

По думите ѝ, освен че диверсифицирането на горивата дава по-голяма гъвкавост и устойчивост на топлофикационните предприятия, като гарантира качеството на услугата, която те предоставят, но и подобрява тяхната стратегическа автономност и предотвратява скока в цените.

„В момента има проекти за зелени топлофикационни системи в Полша, Унгария, Словакия, Великобритания и други“, съобщи Итева. Тя обясни, че проектите са свързани с използването на комбинация от различни децентрализирани източници на декарбонизирана енергия, но най-важното е, че тези източници са местни. За пример тя даде Полша с успешен диверсифициран енергиен микс, при който има до 60% намаление на употребата на въглища.

Какво са „залени топлофикационни решения? Как отпадъчната енергия може отново да се вложи? Може ли с промяна на навиците на потребителите да се пести енергия?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Made in Green“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 05.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още