Топлофикационните системи ни дават възможност да се справим с проблема с ниските емисии или замърсяването с фини прахови частици. Този коментар в предаването „Made in Green“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Мариана Итева, зам.- регионален директор „Веолия“ България.
Тя подчерта, че развитието на местни източници на декарбонизирана възобновяема енергия е изключително важно за топлофикационния сектор. Итена е на мнение, че предизвикателствата, свързани с измененията на климата, ускоряват енергийния преход.
Мениджърът посочи, че ключови сфери за „озеленяването“ на топлофикационния сектор са три области: диверсификация на горивата, решения за кръговата икономика и подобряване на енергийната ефективност.
„Използването само на едно решение не е достатъчно. Нужна е комбинация от решения за декарбонизация на сектора. Първата област е диверсифицирането на горивото. Търсят се също синергии с управлението на ВиК сектора. Има решения, свързани с геотермална и соларна енергия, както и оползотворяване на енергия от отпадъците“, обясни Итева.
По думите ѝ, освен че диверсифицирането на горивата дава по-голяма гъвкавост и устойчивост на топлофикационните предприятия, като гарантира качеството на услугата, която те предоставят, но и подобрява тяхната стратегическа автономност и предотвратява скока в цените.
„В момента има проекти за зелени топлофикационни системи в Полша, Унгария, Словакия, Великобритания и други“, съобщи Итева. Тя обясни, че проектите са свързани с използването на комбинация от различни децентрализирани източници на декарбонизирана енергия, но най-важното е, че тези източници са местни. За пример тя даде Полша с успешен диверсифициран енергиен микс, при който има до 60% намаление на употребата на въглища.
Какво са „залени топлофикационни решения? Как отпадъчната енергия може отново да се вложи? Може ли с промяна на навиците на потребителите да се пести енергия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Made in Green“ може да гледате тук.