IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ат. Георгиев: Включването на "Марица Изток-2" в микса оскъпява тока на регулирания пазар

В европейски мащаб на цените на енергията се гледа с още по-голямо внимание, тъй като са фактор за цялостната конкурентоспособност на икономиката, изтъква експертът

12:50 | 01.07.24 г. 3
Снимка: ТЕЦ "Марица Изток-2"
Снимка: ТЕЦ "Марица Изток-2"

В неделя (30 юни) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши, че електроенергията за бита поскъпва средно за страната с 1,77%, докато парното и топлата вода поевтиняват с близо 8,5 на сто. Новите цени влизат в сила от понеделник (1 юли).

"Винаги, когато увеличенията не са големи, това е хубаво. През последната година цените на енергийните ресурси успокоиха ръста си. Това със сигурност е  отбелязано в решението на КЕВР", обясни пред БНР Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Увеличението е по-малко и от нивото на инфлацията, отбеляза той. "Това е мярка, която да задържи инфлацията".

Включването отново в микса на ТЕЦ "Марица Изток-2" води до повишаване на средната цена на енергията за регулираните потребители, заяви Георгиев. "Ако не беше включена, може би цената щеше да е още по-ниска“.

Въпросът, според Георгиев, е доколко през административно определяне на цените може да се ребалансира секторът.

Той припомни, че либерализацията за крайните потребители беше отложена.

"В европейски мащаб на цените на енергията се гледа с още по-голямо внимание. Те са фактор за цялостната конкурентоспособност на икономиката", категоричен е Георгиев.

Деканът на Стопанския факултет на СУ прогнозира, че ще виждаме все повече мерки в Европа, при които има пряка намеса при определяне на цените на енергията.

"Те вече са доста по-динамични от това, което сме свикнали да виждаме през предишните години. Тази по-голяма несигурност плаши не само нашите политици, но и всички в ЕС“, изтъква Георгиев.

По думите му решението да се ограничи динамиката на цените, като не се либерализират за крайния потребител, може би е по-доброто, защото ще даде някаква стабилност.

Експертът отбеляза, че предстои избор на новия състав на Европейската комисия и нова обща политическа рамка.

"В нея чисто енергийните приоритети ще отстъпят на приоритети, свързани със запазване на европейската конкурентоспособност и развитието на индустриален потенциал", смята Георгиев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 01.07.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
evlogi
преди 23 минути
Средна цена за днес, първи юли 2024 година,насред лято, 291.28 лв на мегаватчас...Преди 6-7 години 60 лв ми се виждаше висока цена...Довечера в периода 20-21 часа, 713.37 лв за мегаватчас...А някои,които понятие си нямат как работят пазарите на електроенергия, гледам,пак стават за смях...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Tikva007
преди 25 минути
До: zelka00: Устойчиво, казваш? Не те прочетох, но с толкова много точки, удивителни и без нито една главна буква изглежда МЕГА-ESG!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 3
zelka007
преди 44 минути
при товар от 4,5ГВт , фотоволтаиците генерират 2,9ГВт ... толкоз за въглищата у нас ... отделяме 1млрд лъвчета за 3ГВт батерии ... приятен ден друзя антиваксъре-газовици ... !! ... догодина у нас ще заработи и първият хибриден фотоволтаичен парк - 237МВт мощност с мега батерия от 250Мвт/500МВтч ... бонбон !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още