Предложените от ЕК ограничения за претоварване на руски танкери с втечнен газ, предназначен за трети страни, няма да засегне потребителите в Азия, коментира комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон, цитирана от Ройтерс. Тя е категорична, че другите санкции за газовия сектор, предвидени в 14-ия пакет на ЕС, като например забраната за нови инвестиции в проекти за производство и износ на втечнен газ, няма да засегнат потребителите в общността.
Дори и Русия да не успее да се справи със задачата да открие алтернативни трасета, на пазара за втечнен газ има достатъчна ликвидност, казва още Симсон.
Публикация в Bloomberg обаче подсказва, че Москва вече може да има решение, дори и мерките да не са официално одобрени. Според информация на агенцията танкерите с петрол намират нов пристан за претоварване - край бреговете на Мароко, а не край Гърция. Атина започна серия от военни учения в района, където се извършваше претоварването на руските петролни танкери, но това само изпрати корабите на запад в Средиземно море. Край Надор руският петрол сорт "Уралс" се прехвърля от по-малки на по-големи танкери, които се отправят най-често към Азия.
14-я пакет със санкции срещу Русия, налагани заради военното нахлуване в Украйна, все още се дискутира. Източници на Ройтерс съобщават, че Белгия, Германия и Франция, които са сред купувачите на руския втечнен газ, са попитали ЕК дали предвидените ограничения не носят по-големи щети за европейската икономика, отколкото за руската. Симсон е категорична, че цялата информация е на разположение на страните от общността и тя показва, че отражението върху световните пазари няма да бъде сериозно.
Основната идея е Русия да използва алтернативи - например още кораби, за доставките си до трети страни, което да повиши цената на доставката, но не и изтегляне на количества втечнен газ от пазара.
Източниците на агенцията допълват, че в ЕК бързат да проправят път на пакета преди Унгария да поеме ротационното председателство на общността на 1 юли (до края на 2024 година). Ройтерс напомня, че премиерът Виктор Орбан е близък до руския президент Владимир Путин и многократно е опитвал е да блокира европейските ограничения и помощ за Украйна.
Според Симсон специално за втечнения газ Унгария ще има конструктивна позиция, защото не е морска държава и санкцията няма да я засегне по никакъв начин.
преди 5 месеца Много се хилих като видях в магазина водка Столичная made in Azerbaidjan. Направо специалисти по алкохола са станали мюслитата :) Боже, Боже отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца ЛилиПутера само заобикаля. то и крепостния руснак само ще заобикаля западното благоденствие в парично изражение. РФ ще се разпадне като СССР, но и двете по една и съща причина, *** на власт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: Tikva007 ес не е държава зада се занимава някой с енергетика, глуууп! всяка държава си има собстевн министър по тая тема и той се занимава... аман от просссти копппейци като тошо механата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Късмет за ЕС е, че с такава критична материя, каквато е енергетиката на Съюза, се занимават такива опитни експерти като библиотекарката-политолог Симсон, зад която непоколебимо стои с внушителния си ръст и управленски опит и постижения гинеколожката фондер. Хвала на системата, която ги издига и издържа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар