IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай към Запада: Нека по-добрата соларна технология победи

Търговските бариери, които САЩ и Европа поставят срещу китайските компании, ще забавят изпълнението на климатичните цели, предупреждава играч от соларния сектор

15:28 | 20.05.24 г. 20
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Висш мениджър на една от най-големите китайски групи за соларно оборудване призова западните правителства да „оставят най-добрата технология да победи“, докато китайски компании и държавни служители отвръщат на удара срещу нарастващия протекционизъм в САЩ и Европа, пише Financial Times.

Джоу Шиджън, който ръководи глобалния маркетинг в Arctech, производител на монтажни системи за широкомащабни соларни инсталации, изтъква, че страните рискуват да забавят реакцията си срещу изменението на климата чрез въвеждане на търговски бариери за китайски продукти.

В интервю за FT Джоу казва, че налагането на протекционистки мерки, вместо да се даде приоритет на най-добрата технология, помрачава индустрията за възобновяема енергия.

Говорейки в централата на Arctech в Куншан, индустриален град западно от Шанхай, Джоу посочва, че търговските бариери несправедливо засягат производителите на по-напреднали технологии, които не страдат от производствен свръхкапацитет.

Джоу твърди, че повечето компании в соларната индустрия с проблеми със свръхкапацитета произвеждат по-евтини технологии от по-нисък клас. Динамиката е подобна на тази при автомобилната индустрия, където концерните, изграждащи коли с двигатели с вътрешно горене имат по-голям излишен капацитет от тези, произвеждащи електрически превозни средства.

„Опасяваме се, че геополитическото напрежение засяга нашия глобален бизнес. Това, което правим в момента, е диверсификация“, изтъква той.

Джоу добавя, че макар Китай да остава най-големият пазар за Arctech, компанията се е насочила към растеж в Близкия изток, Азия и Латинска Америка и няма планове да навлезе в САЩ.

Листната на Шанхай Arctech, която има пазарна капитализация от 1,9 млрд. долара, отчете годишни приходи от 886 млн. долара през 2023 г. Системите за проследяване на концерна поддържат големи слънчеви електроцентрали чрез въртене на панели през целия ден за максимално генериране на енергия.

Китай представлява повече от 80 процента от производството на соларни модули в световен мащаб, резултат от продължили години държавни инвестиции, интензивна местна конкуренция и бърз растеж на вътрешното търсене на зелени технологии през последните години.

Въпреки прогнозите за силно дългосрочно търсене в сектора, части от соларната индустрия в Китай се насочват към износа, за да продадат излишната продукция. Това доведе до срив на цените и предизвика критики от САЩ и Европа относно индустриалната политика и търговските практики на Пекин.

Във вторник (14 май) президентът на САЩ Джо Байдън рязко увеличи митата върху китайския внос, включително електрически превозни средства и слънчеви модули. Два дни по-късно той обяви плановете си да прекрати освобождаването от митата от ерата на Тръмп за типа слънчеви панели, които често се използват в големи индустриални проекти.

През последните девет месеца ЕС започна разследвания срещу китайските индустрии на електромобили слънчевата и вятърната енергия заради опасения, че държавните субсидии на Пекин изкривяват свободния пазар.

Джоу казва, че докато Arctech се стреми да увеличи пазарния си дял извън Китай, тя се опитва да балансира между местните изисквания и исканията за споделяне на технологии от отвъдгранични партньори, без да се отказва от интелектуалната собственост.

Въпреки опасенията относно нарастващото геополитическо напрежение, Arctech вярва, че глобалното навлизане на възобновяемата енергия е „необратимо и неизбежно“ и очаква светът да последва Китай в разработването на по-големи слънчеви инсталации, изтъква Джоу.

Компанията има три фабрики, произвеждащи системи за проследяване в Китай и се присъединява към нарастващ брой водещи китайски фирми за чисти технологии, включително производителя на електрически превозни средства BYD и производителя на батерии CATL, в търсене на нови производствени бази по-близо до външните пазари.

Arctech вече разполага с фабрика в Индия, партньорство с конгломерата Adani и изгражда нов завод в Саудитска Арабия. В Испания компанията има развоен комплекс и планира да построи нова фабрика в Бразилия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:29 | 20.05.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

9
rate up comment 15 rate down comment 7
pinoccio
преди 6 месеца
До: zelka007Какви патенти, бе, в свободната търговия няма патенти. Кой каквото може да измисля и да доизмисля - да го направи. Патентите са измислени за тояга - да контролират и спъват иновациите. Понеже китайците не ги признават и ето ти изненада - науката и производството вървят и не спират. Американците не могат една здравна система да направят за 300 млн. човека, китайците извадиха от тотална бедност два пъти по толкова. За какво са им патенти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 7
pinoccio
преди 6 месеца
До: khaoИзглеждаш ми ядосан. Ами защо американците не помолиха западните мениджъри да произвеждат по-малко, ами се обърнаха към Императора? Нещо си назад с информацията. На всеки стъпил производител на китайска земя има копие на завода на отстояние от 100 километра. Всички мениджъри и машини да си заминат, това не решава въпроса. Това е прословутата "китайска карта" на Кисинджър, с която цакаха руснаците навремето. Сега й берат плодовете. Могат само да ги дестилират и да се напият от мъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 14
zelka007
преди 6 месеца
До: pinoccio ... стига де !! все едно идеш от лечебницата в Курило , и не си излизал на двора ... колко патентни спорове има м/у европейски технологични фирми и поднебесните им "партньори" ?! последно четох над 40% от всички опитали да направят фабрика там са се прецакали . в Поднебесната не важат общите европейски патенти ... :))) ... там , ако въобще стигнеш до обезщетение , поднебесните ти плащат 5000 юана и ти дават да пийнеш чаша чешмяна водица ... :))) и ККП счита спорът за приключен ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 13
khao
преди 6 месеца
До: pinoccio и най важното.. ЕС и Китай никога не са имали свободна търговия... НИКОГА, винаги е имало мита (import tax)!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 15
khao
преди 6 месеца
До: pinoccio я ми припомни капиталиста (станал пак с окрадени идеи) Джак ***, кво му се случи като реши да не слуша, кмета на курило ? ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 20
khao
преди 6 месеца
До: pinoccio 1. Но кмета на Курило е въвел тежки субсидии ... много капиталистическа мярка. 2. Зада направиш фабрика, трябва да си нанериш партньор от курило, който после ти открадва технологиите, още една мега капиталистическа мярка. 3. Продуктивен, ама като има западни мениджъри, работят със западни машини и по западни технологии, докато плащат мизерни заплати на местните роби, които се самоубиват (справка foxconn)..Както казах,, не сте много умни. За информирани е ясно, че и там ви нема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 11
pinoccio
преди 6 месеца
До: khaoАми кой въвежда митата и търговските бариери - да не ги въвежда кметът на Курило? Азиатският комунизъм се оказа по-продуктивен и конкурентен от Свободния свят. Знам, че си гладък като билярдна топка, ама имаш ли идея защо е така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 20
khao
преди 6 месеца
До: pinoccio къде виждаш капитализъм и свободна конкуренция в/от Китай ?!?! Вие копейките, верно не сте много умни...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 11
pinoccio
преди 6 месеца
Ха, ха - капитализмът и свободната конкуренция. А сега да ни кажат кои са капиталистите, кои са комунистите, кои са демократите, кои са автократите? Такъв идеологическа безполовост не е имало и на Евровизия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още