IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Зависимата от газа Европа заменя един енергиен риск с друг

Доставките на американски газ, въпреки че изглеждат много по-сигурни от руското гориво, все пак могат да бъдат повлияни от политическите развития в САЩ

17:50 | 27.01.24 г. 16
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европа, която отдавна разчита на руския природен газ, почти прекъсна зависимостта си от Кремъл за по-малко от две години. Неговият предпочитан заместител – газът от САЩ – се смята за изобилен, политически приемлив и е по-малко вероятно да възникнат прекъсвания, пише Bloomberg.

Но и тук рисковете растат с всеки изминал ден.

В петък Белият дом обяви поляризиращото решение да спре одобряването на нови разрешителни за износ на втечнен природен газ (LNG) на фона на негативната реакция на гласоподавателите, настроени към защита на климата. Паузата, която няма да засегне тези терминали, които вече са в процес на изграждане или в експлоатация, заплашва да забави или дори да спре някои от мащабните проекти, които се очаква да излязат на пазара  към края на десетилетието и след това.

„Американският втечнен природен газ продължава да бъде крайъгълният камък на стратегията за диверсификация на доставките в Европа“, коментира Лесли Палти-Гузман, ръководител на отдел „Проучване и пазарно разузнаване“ в SynMax. Решението на президента на САЩ Джо Байдън изпраща истинско послание „по отношение на солидарността и надеждността на американските доставки в средносрочен до дългосрочен план. Това е особено важно в момент, когато доставките от Русия“ и други страни могат да „затънат в непредвидимост“.

Дори преди замразяването на разрешителните да разтърси купувачите по целия свят, бързо разрастващата се зависимост на Европа от американския LNG може да накара Брюксел да заложи на пауза. За много кратък период САЩ завоюваха значителен дял от газовите доставки за Европа, засенчвайки всички останали руски източници. Процъфтяващите американски доставки днес представляват около половината от вноса на LNG в региона, дял, който се очаква да нарасне още повече. Когато се има предвид и газът, доставян по тръбопроводи, САЩ стават вторият по големина доставчик на газ за блока след съседна Норвегия.

Въпреки че САЩ са основен съюзник от Г-7 с ненадминато икономическо влияние и относителна политическа стабилност, прекомерната зависимост дори от приятелска нация носи рискове. Решението на Европа да замени руския газ с американски вместо да предпочете по-бързо въвеждане на възобновяеми източници означава, че нейната енергийна сигурност остава зависима от фактори, далеч извън контрола ѝ, като сезона на ураганите в Атлантическия океан или политическите игри във Вашингтон, окръг Колумбия.

Темпът на запълване на празнината от руския газ от страна на американските доставки се ускорява. Източник: Bloomberg Темпът на запълване на празнината от руския газ от страна на американските доставки се ускорява. Източник: Bloomberg

За да набавят горивото, което е от ключово значение за отоплението на домовете в Европа, генерирането на енергия и захранването на индустриите, търговците сега трябва да вземат предвид събитията, случващи се на хиляди километри разстояние. Прекъсвания в съоръженията на крайбрежието на Залива на САЩ или внезапни застудявания от Хюстън до Гуанджоу могат да преначертаят картата за печелившите сделки за една нощ.

„Зависимостта на Европа от американския LNG ще расте, освен ако руският газ отново не потече изобилно“, изтъква Ира Джоузеф, старши научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет. „Рискът е голяма промяна в политиката на САЩ в бъдеще“, добавя той.

Накратко, чрез размяната на доставчици на изкопаеми горива, Европа замени един потенциален недостатък с друг, оставяйки енергийната си система уязвима и изложена на рискове.

Намаляването на зависимостта на Европа от газа от Русия започна още преди инвазията на Владимир Путин в Украйна през 2022 г. Отношенията между страните се обтегнаха през 2014 г., когато Русия анексира района на Крим; напрежението допълнително ескалира през следващата година, тъй като държавният газов гигант „Газпром“ беше обвинен в злоупотреба с пазарно влияние от надзорния орган за конкуренцията на блока.

Месеци преди последното нахлуване на Русия в Украйна, Москва намали доставките по тръбопроводи и спря да предлага обеми на спот пазара за Европа, тактически ходове, според някои, имащи за цел да надуят цените и да ускорят одобрението на противоречивия газопровод „Северен поток 2“. Две седмици след като руските сили навлязоха в Украйна през февруари 2022 г., предизвиквайки паническо изкупуване на всички налични на световния пазар товари с LNG, ЕС изложи окончателен план за заместване на потоците от най-големия си доставчик.

Последна актуализация: 17:49 | 27.01.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

5
rate up comment 36 rate down comment 15
dean.jordanov
преди 9 месеца
До: Скъсана_Ушанкане знам на какви американски наркотици си. В момента България получава руска газ, ребрандирана като "азерска". ние нямаме нищо общо "все още" с американските танкери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 45
Скъсана_Ушанка
преди 9 месеца
До: Fart Тия глупости си ги дрънкай на слабоумните другарчета, които нямат акъл да видят, че сега газа в България е 2 ПЪТИ по-евтин от "евтиния" москалски газ от 2022.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 39 rate down comment 12
aldy
преди 9 месеца
Доставките на американски газ, въпреки че изглеждат много по-сигурни от руското гориво === Че какво по-сигурно от газопроводи и дългосрочни договори за доставка, вместо танкери от 10 000 км? Или новото РабДело има предвид, че Бай Гън като рече, може да ги гръмне по всяко време?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 14
aldy
преди 9 месеца
Хитрата сврака (по-точно зависимата сврака) с двата крака в капана. ФАЩ ликвидираха ФРГ като конкурент, като на всичкото отгоре прибраха при себе си някои големи немски компании. А сега Шолц се пери, че щели да воюват с Русия. Сигурно щото им спря газа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 39 rate down comment 19
wart
преди 9 месеца
Европа получаваше евтиният Руски газ от 1968 година от Съветският съюз по точно сключен дългосрочен договор с ФРГ до преди 2 години когато Джо взриви двата газопровода. От тогава Европа получава от Америка на цена 4-5 пъти по висока от Америка за вътрешният им пазар само разликата която Европа е платила за енергийнит ресурси е около 850 милиарда Евро.( става въпрос за две години и полвина ) . Сега въпреки скъпият газ има вероятност да загубят и това не само ,че е скъп но и го няма. Не е пр
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още