IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Зависимата от газа Европа заменя един енергиен риск с друг

Доставките на американски газ, въпреки че изглеждат много по-сигурни от руското гориво, все пак могат да бъдат повлияни от политическите развития в САЩ

17:50 | 27.01.24 г. 16
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Американският LNG беше естественият избор за запълване на празнината. Относителната географска близост означава спестявания за търговците, изпращащи американски товари в Европа вместо в Азия; заможният регион също има по-голяма покупателна способност, за да привлече скъпите пратки. Също така работи в полза на американския газ: неговите договори почти винаги са написани като „гъвкави дестинации“, което означава, че на търговците е разрешено да отклоняват танкери, ако е необходимо, когато цената е подходяща. Те дори могат да анулират пратки, ако търсенето внезапно се срине. Вносът на втечнен газ в ЕС нарасна с 60% през 2022 г., а изобилното гориво от дългогодишния политически съюзник на Европа има най-големият принос досега.

„Пътувах по целия свят, особено в Европа, и посланието, което винаги чувам, е: „Ура за американските производители на втечнен природен газ“, изтъква през октомври помощник-държавният секретар на САЩ по енергийните ресурси Джефри Паят на Северноамериканския газов форум във Вашингтон.

Тази динамика обаче може да се промени на фона на последните събития по темата в Белия дом.  След като Русия нахлу в Украйна, администрацията на Байдън пое ангажимент към ЕС бързо да преразглежда заявленията за всякакви нови възможности за износ, посочва в петък Фред Хътчисън, президент и главен изпълнителен директор на LNG Allies.

Твърде рано е да се каже дали прегледът от САЩ ще принуди компании да оттеглят плановете си за постоянно; ако бъде преизбран, Байдън може отново да позволи на процеса да продължи, след като си осигури поста за още четири години.

„Това може да е пауза за политическите цели, за да се успокои базата на Байдън в навечерието на изборите. Или може да е по-дълго спиране на издаването на разрешителни, което намалява шансовете тези терминали да бъдат одобрени в по-дългосрочен план“, коментира газовият анализатор на Energy Aspects Дейвид Седуски. Ако вместо това републиканец, като Доналд Тръмп, спечели изборите, регулаторното прекъсване „почти със сигурност ще бъде отменено“ в началото на 2025 г., добавя той.

Но дори победата на Тръмп не би била сигурен знак, че така наречените „ молекули на свободата “ на страната ще продължат да текат към Европа. По време на престоя си в Белия дом Тръмп демонстрира желание да използва тактики на търговска война, за да прокара политиките си, особено срещу Китай, и няма гаранция, че ЕС ще остане настрана от мерника му. Дори ако забавянето на издаването на разрешителни в крайна сметка се окаже просто краткотраен проблем, това все още е оглушителен сигнал за събуждане за европейските купувачи, че американският газ не може да избегне политиката на САЩ.

Европейската комисия (ЕК) не е загрижена за нарастващата зависимост от американския втечнен газ, защото няма същите нива на политически рискове, както при Русия, изтъква високопоставен служител на ЕС, който не е упълномощен да говори публично.

САЩ са отговорни за близо половината доставки на втечнен газ за Европа през 2023 г. Източник: Bloomberg САЩ са отговорни за близо половината доставки на втечнен газ за Европа през 2023 г. Източник: Bloomberg

Но други виждат потенциални предизвикателства в бъдеще. Нарастващата зависимост от американския газ създава „риск от концентрация“ за индустрията, казва Джонти Шепърд, вицепрезидент на глобалната търговия с LNG в BP Plc. „Индустрията като цяло ще трябва да се научи как да се справя с това“.

Все пак Европа не седи със скръстени ръце. Регионът започна да подписва някои по-дългосрочни договори за втечнен газ, включително сделки с Катар, които се простират до 2052 г. Мозамбик, Нигерия, Азербайджан и Норвегия също се насочват към доходоносния европейски пазар на газ, като помагат за диверсификация на доставките в Европа.

Но експертите предупреждават, че регионът остава твърде зависим от американския газ, като европейските компании започват да усещат осезаемите ефекти. Химическата промишленост на Германия, например, която генерира около 230 млрд. евро приходи от продажби миналата година, е затънала в дълбока рецесия, отчасти предизвикана от загубата на евтиния руски газ, ключова суровина за торове и източник на енергия за тежката промишленост.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:49 | 27.01.24 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

15
rate up comment 9 rate down comment 5
Alex Silver
преди 9 месеца
Цената на газа, купуван от едно и също място, в България е 3 пъти по-висока от тази в Сърбия и 2 пъти по-висока от тази в Гърция. Питайте кокороко защо това е така и не чакайте членоразделен отговор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 11
OHЯ
преди 9 месеца
Въпрос с понижена трудност , като за копейки ! Цена на газа в бг през 21-ра ( газпромски освободителен газ ) и цена през 24-та ?!? Жокер- цифрата е приблизително еднаква , но инфлацията от тогава е сериозна , а междудругото пенсията у нас е с почти 20% ПО-ВИСОКА от тази в една неособено развита азиатска ..,. ( нещо като държава )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 10
xapoznai
преди 9 месеца
Газът сега е 2 пъти по-скъп от този, която получавахме от Газпром. Както се видя обаче само за година хвръкнаха спестяванията за последните десет. Руснаците го използваха като оръжие! Това няма да бъде простено и вероятно Русия ще стане маргинален доставчик на газ в следващите 1-2 години, просто находища в други държави ще ги изместят. Същото предстои и при нефта като там вероятно ще отнеме 4-5 години, но болката ще е много жестока... Запада инвестира много в Русия, но едва ли ще се повтори...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 23 rate down comment 4
Tikva007
преди 9 месеца
Колкото до американския LNG и нововъзникналата зависимост на Европа от него, ще се наблюдават все повече политически и икономически парадокси: опасността от нарушения на доставките на газ от САЩ расте при управлението на зелените демократи и намалява при управление на Тръмп, от когото трепери зелено-комунистическа Европа. Да припомним, че Тръмп, по време на предишния си мандат, подпука със санкции СП2, забави го фатално и осигури вътрешен рахат и бъдеще за американския износ на газ в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 24 rate down comment 9
Tikva007
преди 9 месеца
До: Имитаторът: Така де, нали и аз това казвам - *Че си запалим къщата, та да изгори и на Вуте плевнико*. Само дето ти си по-тъъпппа и от шопа, дето го е казал. Заедно с онези европейски *лидери*, дето отидоха в Киев да скачат на мейдана и да подкрепят един кървав нацистки преврат, а получиха *Fuckkk the EU*. Изпрати ги не Байдън, а мюсслито Обонго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 25
Импeраторът
преди 9 месеца
До: Tikva007 ами те рашистите са си виновни - освен ако не искаш да кажеш, ще Байдън е заповядал на диктатора на Рашистан да започне СВО за три дни? Нали? Иначе някой да каже как са Газпром с парите? По-добре или по-зле след СВО за три дни?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 31 rate down comment 11
Tikva007
преди 9 месеца
Можете до довечера да си жвакате любимата дъвка за руския газ, но той е само част от подредената мозайка на европейския просперитет до преди няколко години. Фактите са, че Европа се къпеше в благополучие, докато търгуваше с Русия и Китай, а американците скърцаха със зъби. Сега Европа е във война с Русия, подгряват я за такава и с Китай, икономиката й лети надолу с 200, а *Американската икономика записа неочаквано силна година* - статия в Инвестор.bg от преди 3 дни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 34
data
преди 9 месеца
За ква сигурност на руски доставки говорите след като рашките нарушиха всички договори ? А относно американските , катарските и т.н. доставки Европа постигна това което искаше - реална търговия със спот цени и цени на дългосрочно доставки . По различно е от това някой в Масква да си бърка в носа и да си определя кват цена си иска нале ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 33
evlogi
преди 9 месеца
До: dean.jordanov Той не знам на кво е,но ти си на нещо като новичок.Природният газ от Азербайджан е само една трета от потреблението ни.В него е възможно да има някакъв дял руски газ, но ако погледне човек данните за вноса и износа на Азербайджан, веднага става ясно,че е минимален . Но не това е важното .Важното е.че цените сега, след като изхвърлихме Газпром, са по-ниски от времената,когато им робувахме.И това в огромна степен се дължи на тези танкери, независимо дали ние ползваме точно тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 25
evlogi
преди 9 месеца
Номер едно и номер 2 пишат пълни глупости, но това едва ли учудва който и да е с дори минимални когнитивни способности.Но и в статията има някои щуротии де.Причината за това действие няма нищо общо с пякви климатични притеснения на населението ,а е в това,че прекалено големият износ от САЩ може да вдигне цените нв вътрешният пазар.А в щатите потреблението на природен газ е близо три пъти по-голямо от това в Европа и подобна ситуация би убила шансовете на Байдън за втори мандат,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още