IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България вероятно ще е първата, внедрила реакторите AP 1000 в ЕС

При строителството на новите реактори ще се разчита на 30% собствено финансиране, анонсира директорът на АЕЦ "Козлодуй"

18:15 | 25.01.24 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP
Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP

България вероятно ще бъде първата държава в ЕС, внедрила технологията за реактори AP 1000, съобщи изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов по време на конференция, посветена на възможностите, които дава ядрената енергия за декарбонизацията, организирана от Българския енергиен и минен форум. Полша също сключи договор за изграждане на реактори по технологията с Westinghouse, но едва ли ще може да ни изпревари на фона на опита, който имаме в областта в последните 50 години.

Първият реактор AP 1000 влезе в търговска експлоатация наскоро в САЩ.

По отношение на реализацията на строителството на седми блок в АЕЦ "Козлодуй" Николов уточни, че в момента се събират оферти от изпълнители, а следващите етапи предвиждат още сключването на договор за инженеринг (до април), избор на изпълнители, начини на финансиране и взимането на окончателно инвестиционно решение за проекта.

Заради войната в Украйна вече не е възможно да бъде използвано оборудването за АЕЦ "Белене" в съществуващата ни централа. На база на предварителните проучвания и сеизмиката в района е избрана технологията на Westinghouse, поясни още директорът на централата.

Оборудването за АЕЦ "Белене" беше предложено на Украйна и пред Ройтерс енергийният министър на страната Херман Халущенко анонсира, че през тази година вероятно ще започне строителството на нови реактори, включително и с купеното от България оборудване.

Още преди войната, през 2020 година, президентът на Украйна Володимир Зеленски  възложи завършване на строителството на два блока в Хмелницката АЕЦ, започнати преди десетилетия, в рамките пет години, за които се очаква, че ще бъде използвано оборудването от България.

Не бива да се отказваме от евтината ядрена енергия, коментира той по време на посещение в централата през есента на 2020 година. Украйна сключи договор за строителство на реактори и с Westinghouse.

По отношение на финансирането на новите мощности Валентин Николов уточни, че целта е съотношение 30% собствени средства и 70% привлечено, като се разглеждат всякакви варианти. Държавата ще остане мажоритарен собственик на активите, категоричен беше малко по-рано пред журналисти енергийният министър Румен Радев.

Като част от подготовката за строителството на новите мощности в момента се прави оценка на съществуващата инфраструктура, включително и пътна. Ще бъде изградена жп линия, чрез която да се правят доставки, когато нивото на р. Дунав не позволява това. Тази линия се бави 50 години, коментира Румен Радев. 


Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:15 | 25.01.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 15
zelka007
преди 5 месеца
До: Achtung ... жив да не бех ... :))) ... копейкопоклонник вие за ВЕИ и ПАВЕЦ , само да не е хамерикански АЕЦ ... докога ще го търкаляте това за малката държава ве ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 16
zelka007
преди 5 месеца
До: Tikva007 ... пухкаво дъ с меки китки , напъваш ли да снесеш нещо ?! напъвай ... !! ... тия дни в турският парламент питаха ердоган , де са комплексите С-400 предплатени преди десетилетие , че нещо повече от половината чарколяци все още не са доставени ... :))) ... имаме кинти ще си ги предплатим , не е като при соца беднотия и фалити ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 30 rate down comment 7
vasp
преди 5 месеца
Ще подарим нещо , което е изпитано и работи, и което имаме за нещо , което е със съмнително качество и струва 10 пъти по - скъпо . САЩ още купуват уран от Русия , защо ние да не можем ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 9
mr. Yoda
преди 5 месеца
Ахтунг, ахтунг, фулише идиотен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 24
БОНВИВАН1
преди 5 месеца
Тенденцията е да се преминава към много и малки реактори. Дори мобилни и плаващи, но ние ще строим хилядници и ще губим при пренос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 27
khao
преди 5 месеца
До: Tikva007 нито руснаците ни посториха беляНЕ, а ги чакахме 40години и платихме централата 3 пъти! ... то тогава се научихме на тоя трик!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 9
Achtung
преди 5 месеца
Two additional units utilizing Westinghouse AP1000 reactors were under construction since 2009, with Unit 3 being completed in July 2023. This last report blames the latest increase in costs on the contractor not completing work as scheduled. In 2018 costs were estimated to be about $25 billion.By 2021 they were estimated to be over $28.5 billion. In 2023 costs had increased to $34 billion, with work still to be completed on Vogtle 4Толкова струват два реактора АР1000, тук няма да са по-евти ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 33
Achtung
преди 5 месеца
Ядрената технология за малка държава като България е прекалено скъпа. По добре всичко да се насочи към ВЕИ и изграждането на ПАВЕЦ които да вършат работата на акумулатори за да изгладят пиковете на потреблението. Другарите пак се канят да похарчат едни пари за нищо насреща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 37 rate down comment 12
Tikva007
преди 5 месеца
*България вероятно ще е първата, внедрила реакторите AP 1000 в ЕС* - Със сигурност ще е първата, която ги е платила авансово. Дали и кога ще ги е внедрила, ще пишат внуците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 42 rate down comment 15
Tikva007
преди 5 месеца
*Полша също сключи договор за изграждане на реактори по технологията с Westinghouse, но едва ли ще може да ни изпревари на фона на опита, който имаме в областта в последните 50 години.* - Така е - опитът да плащаме напред скъпи неща и после да не получаваме нищо, е безценен. Полша не е плащала нито реактори, които после подарява, нито самолети, които не получава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още