IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ВЕИ и енергийна ефективност заместват въглищата, ядрените централи просто се строят по-бавно

Към 2030 г. зелените мощности трябва да утроят капацитета си, за да бъдат постигнати климатичните цели

09:47 | 03.12.23 г. 15
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Светът трябва да спре използването на въглища за производството на електроенергия до 2040 година, а страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) - до 2030 година, за да бъдат изпълнени климатичните цели за недопускане повишаването на температурите с повече от 1,5°С до края на това столетие.

Но потреблението на електроенергия расте и според оценките на еколозите от Ember недостига от въглищната енергия ще бъде покрит от угрояване на капацитета на въозбновяемите енергийни източници (ВЕИ) и удвояване на мерките за енергийна ефективност (общо около 85%). Останалите 15% се падат на ядрените централи (10%) и улавянето и съхранението на въглероден диоксид.

Причината е, че просто ядрените реактори не могат да бъдат изградени толкова бързо, а технологиите за улавяне на въглероден диоксид са още в началната фаза на развитието си.

Утрояването на зелените мощности към 2030 година ще бъде дискутирано по време на климатичната конференция COP 28, която се провежда в Дубай. Очакванията са, че поне 60 държави ще подкрепят инициативата.

От Ember обаче са категорични, че това е само началото - за да бъдат изпълнени целите за климата, към 2035 година ВЕИ мощностите трябва да увеличат капацитета си пет пъти. В периода 2022 - 2035 година потреблението на въглища трябва да намалее с 56%, което да доведе и до спад от 65% на емисиите въглероден диоксид.

Според данните за 2022 година производството на електроенергия от въглища е рекордно - има ръст от 1,1% на годишна база до почти 10,2 хил. тераватчаса. Делът на въглищата в енергийния микс в последните 20 години се движи между 35% и 40%, сочат данните на екологичната организация Ember. Към 2022 година той е 35,6%.

Като цяло използването на въглища намалява съществено в страните от ОИСР, въпреки че в някои от тях има завръщане заради газовата криза в Европа. Но използването на въглища продължава да расте в Азия, където бумът при възобновяемите източници се съчетава с бум и в търсенето на електроенергия.

Четирите най-големи производители на електроенергия от въглища - Китай, Индия, САЩ и Япония, имат дял от 78%, или почти 8 хил. тераватчаса, от световното производство, сочат още данните на еколозите.

Според плановете за въглеродна неутралност на Международната агенция за енергетика (МАЕ) използването на въглища трябва да намалее с 29% в периода 2022 - 2030 година, което да доведе до намаляване на емисиите въглероден диоксид с 35% към края на това десетилетие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:48 | 03.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

5
rate up comment 14 rate down comment 18
Tikva007
преди 11 месеца
До: zelka00: Генерирате ли, генерирате ли? Защото електроенергия не можете ни тук, ни в Германия, генерирате зелева чорба и минуси по коментарите на хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 16
zelka007
преди 11 месеца
До: ivanrog ... АЕЦите , ако бяха надеждна , ефективна и ефффтина технология да се беха наложили за толкова време ... ами не са се наложили , очевадно , няма и да се наложат в близко бъдеще ... да , известно време ще са част от микса , факт ... нищо повече ... как ще обясниш , че държави с възможности в пъти над нашата не използват АЕЦи и нямат изобщо намерение ?! ами си строят ВЕИта и им дреме на каскета ... :))) ... остави ами се и справят доста по-добре от нас ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 15
Tikva007
преди 11 месеца
А точно в момента Германия изобщо има някаква електроенергия САМО БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВЪГЛИЩАТА!!! Снежният Армагедон вероятно е последният опит на Природата да вразуми полудялата и разпасала се зелена пассмина в тази бивша велика държава. Всичките лъжи от горната статия могат да се видят на живо в новините. Или тук: *https://energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=DE
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 14
ivanrog
преди 11 месеца
Такааа, започнахме да възприемаме АЕЦ като необходима технология, отричана доскоро. Сега следва да разберем, че ще ни са необходими и ТЕЦовете, разбира се не на въглища, но има и много други варианти, за съжаление после ще обясняваме че "бавно се строят", а не че сме им забавили строежите бленувайки за нещо друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 21
Tikva007
преди 11 месеца
*ВЕИ и енергийна ефективност заместват въглищата* - Ако съдим по оперативните данни в сайта на eso.bg, в ден като днешния, НИЩО НЕ ЗАМЕСТВАТ!!! От инсталирани над 3 ГВт ФЕЦ и ВяЕЦ генерацията е 400 МВт, а товарът на системата е само 4.8 ГВт. , защото е почивен ден - неделя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още