Шистовата революция и танкерите за втечнен газ (LNG) промениха газовата карта на Европа, коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на открито заседание в регулатора. Те дадоха възможност за рязко увеличение на алтернативните доставки от страни като САЩ и Австралия - "на другия край на света", до Европа и досегашните доставчици вече не могат да "командват" пазара, използвайки своите газопроводи.
Иванов беше категоричен, че сътресения за пазара няма. "Сътресения се получиха след една неочаквана за 21 век война", каза Иванов и допълни, че Европа се е оказала неочаквано устойчива и за няколко месеца е намалила зависимостта си от руския тръбен газ.
Цената на газа от 1 декември вероятно ще се повиши с малко под 7,5% спрямо нивата през ноември, прогнозира още председателят на КЕВР. В средата на ноември "Булгаргаз" подаде заявление за цена на газа през декември от 88,61 лева за мегаватчас, което е с малко под 8% по-скъпо спрямо ноември.
В момента цената на газа в сегмента "месец напред" на нидерландската борса TTF е 46 евро за мегаватчас, коментира търговският директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов, който участва в заседанието.
Основните източници на газ за декември е договорът с Азербайджан, два доставчика на втечнен газ през гръцкия терминал "Ревитуса" и газът от Чирен. По време на кратък брифинг след заседанието Иванов коментира, че няма допълнителни договори и анекси за промяна в количествата и цената на газа от Азербайджан. Те са константни, като цената е обвързана с цената на петрола и се индексира на три месеца. В последните седмици се наблюдава успокояване и на петролните пазари след волатилността през лятото, причинена от ограничените добиви от ОПЕК+.
Газът в "Чирен" беше нагнетен през 2022 година при много по-висока цена (над 300 лева за мегаватчас). Количествата обаче са относително малки в микса за декември и това не оказва голямо влияние върху цената.
От началото на този месец има тенденция за намаляване на цената на газа на европейските пазари въпреки рязкото застудяване в цяла Европа, обясни още председателят на КЕВР. Причините за това са две - пълните газохранилища (средно над 90% от капацитета им), както и алтернативните трасета за доставките.
"Нищо екстремно не се случва с цената на природния газ", заяви и членът на комисията Александър Йорданов. Той отбеляза, че има нормални за сезона колебания, но цената на "Булгаргаз" е конкурентна и няма заплаха за енергийната сигурност на страната.
Йорданов също отчете разнообразяването на маршрутите. Един от тях е очакваният терминал за втечнен газ край Александруполис, който ще бъде пуснат в експлоатация на 1 март 2024 г.
КЕВР ще се произнесе окончателно за цената на газа за следващия месец на 1 декември след закрито заседание.
преди 1 година *Ив. Иванов: Шистовата революция и танкерите с LNG промениха газовата карта на Европа* - Те газовата карта хубаво я промениха, ама защо от това така брутално се промени и индустриално-икономическата карта на Европа? Цели индустрии и даже индустриални държави като Германия взеха да избледняват на нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар