IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България опитва да вразуми Сърбия и Унгария за руския газ

Новата такса ще намали приходите на "Газпром", няма да оскъпи газа за потребителите, уверен е българският финансов министър

11:28 | 17.10.23 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Година и половина България не получава газ от "Газпром", но продължава да изпълнява договора си за транзит на руския природен газ, идващ от "Турски поток" към Европа. В края на миналата седмица стана ясно, че без много шум има промяна в законодателството и страната ни ще наложи транзитна такса от 20 лева за мегаватчас на газа, внасян и преминаващ през българската територия. Доколко ще бъде ефективна тази мярка обаче е трудно да се оцени, защото липсват насоки как ще се доказва произходът на газа, който се внася в страната.

На базата на публичните данни за транзита на природен газ от "Булгартрансгаз" през последните години новата такса би донесла в хазната около 2-2,5 млрд. лева годишно. Според публикация във Financial Times целта ни обаче е друга - намаляване на приходите на "Газпром".

България не потребява руски природен газ, но пък е отговорна за доставката му в други страни, коментира източник на изданието, запознат с решението на София. "Целта е да направим газа по-малко конкурентен и да накараме Сърбия и Унгария да потърсят алтернативи", посочва още той.

Финансовият министър Асен Василев коментира пред FT, че България не иска да оскъпи газа за потребителите в Сърбия и Унгария, а да намали приходите на "Газпром", които получава чрез България. Според него таксата е изцяло в съзвучие с европейските правила и е подадена нотификация до Брюксел. От Европейската комисия само потвърдиха, че анализират казуса.

В Сърбия и Унгария обаче реагираха много остро на новата такса. Унгарският външен министър Петр Сиярто беше категоричен, че няма правно основание за налагането ѝ. От Москва, където беше единственият представител на страна от ЕС в "Руската енергийна седмица", той нарече таксата "опит за разклащане на унгарската енергийна сигурност и енергийното сътрудничество между Унгария и Русия".

Унгария е единствената държава в ЕС, която предоговори условията по своя дългосрочен договор с "Газпром", осигурявайки си увеличаване на доставките на природен газ. Другите държави в общността се съсредоточиха в намирането на алтернативи.

България беше изцяло зависима от доставките на руски природен газ преди войната в Украйна, напомня още FT. Пред икономическото издание Асен Василев разказва, че първото отрезвяване за страната дойде, след като "Газпром" спря доставките през април 2022 година. Това е накарало София да предприеме реформи в енергетиката, бавени с години.

"Справихме се доста добре - когато Русия ни спря газа, за 24 часа имахме план, избягвайки прекъсването на доставките и ръста на цените, преминахме към дългосрочни решения", обяснява още Василев, който беше финансов министър и в кабинета "Петков", в чийто мандат Русия спря да ни доставя газ.

България беше сред пострадалите и от газовата криза през зимата на 2009 година. Тогава Русия спря доставките за Европа, обвинявайки Украйна в задържане на количествата, които транзитира. Това даде тласък на строителството на "Северен поток 1" - първата директна газова връзка между Русия и Германия, която до преди година беше най-големият пазар на руската газова компания. Десетина години по-късно Москва лансира и "Северен поток 2", който щеше изцяло да измести Украйна като транзитираща държава на руски газ към Централна и Западна Европа.

В същото време, през "Турски поток", от 2020 година вече се доставя газ за Източна Европа.

Самата Украйна съобщи, че няма да продължи петгодишният договор за транзит на руски природен газ, който изтича в края на 2024 година. В момента в състояние на война всякакви подобни преговори са невъзможни, но и Европа вече не разчита на руския природен газ, чийто дял във вноса намаля от 40% през 2021 година до около 15% през тази.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:38 | 17.10.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

11
rate up comment 17 rate down comment 27
zelka007
преди 8 месеца
До: melon ... ами не е първото куражлийско действие , откакто рашибозуците си започнаха СВОто ... 1/спряхме първи рассийските фърчила ... 2/първи не платихме в рубли и започнахме внос на LNG ... 3/първи подкрепихме украинците с военна техника и муниции ... 4/сключихме многомилионен договор с УСА за производство и износ на снаряди за Украйна , въпреки атентатите и палежите по заводите ни !! ... 5/едни от първите съдействахме за износа на зърно от Украйна ... има , не е да нема ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 25
khao
преди 8 месеца
До: melon точно така, но господаря им е казал да мрънкат... както е казал на тримата глупациии под теб! Елементарно е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 9
melon
преди 8 месеца
И още нещо - добре го извъртяха - тихомълком, и обществото още май не осъзнава мащабността. Няколко дена има вакуум и *** тепърва се окопитват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 24 rate down comment 15
melon
преди 8 месеца
Доколкото разбирам сърбите и унгарците получават газ на фиксирани цени. Под 400 лева им излизаше. Тоест таксата ще я плащат Газпром. В крайна сметка трябва да си взимаме своето. Могат ли да правят номера - могат, но в случая Газпром ще плаща. Не са ясни нещата, дано добре са ги измислили, но за първи път виждам нещо куражлийско да се прави в международен план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 26 rate down comment 16
doba
преди 8 месеца
А тук вече Денков и Хамас оправи: https://nova.bg/news/view/2023/10/17/429501/денков-хамас-трябва-да-бъде-изкоренена-за-да-може-да-се-успокоят-страстите/... Боже, Боже... Мълчете бе. мълчете!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 29
Гошогошев
преди 8 месеца
Ние реално от глупавите най глупави,света сме щели да оправяме Не мислите ли че Сърбия и Унгария могат също да ни направят някоя мизерия и то хич не е нужно да я обявяват и да бият барабан Имайте предвид че почти целият ни търговски трафик минава през тях Достатъчно е техният КАТ да се заеме с защитата на интересите им за други методи да не говорим Но съвсем лесно могат да уредят по две нощувки на всеки шофьор с български документи е така за адет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 28
doba
преди 8 месеца
Боже, Боже :) БГ Оправи Россия, сега Сръбия и Маджарите почна :) След това - към Берлин и Париж !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 40 rate down comment 39
Tikva007
преди 8 месеца
Като деца имахме приказка: *Ще дойде маччка за погачка*. България не само, че не е някакъв фактор - военен, политически, икономически, но е по-скоро от аутсайдерите и е много по-вероятно да опре някой ден до благоволението на Сърбия и на Унгария за нещо, отколкото да не. Умните хора казват: не прави другиму това, което не искаш да ти направят на теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 28
onezero007
преди 8 месеца
Кокорчо хич не го харесвам, но това е много добър ход. Цената на природния газ започна вече да скача сериозно, ако е по-студена зимата може пак да мине 1000 евро на хиляда кубика и тази такса унгарците и сърбите ще я плащат като попове, газопроводът на боко ще се изплати за 1 година
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 25
Gna
преди 8 месеца
Определено си плачат да бъдат вразумени, вдигнете им тройно таксите на тия мърльовци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още