IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Украйна няма да поднови договора за транзит на газ с "Газпром"

Споразумението изтича в края на 2024 година и според украинските власти дотогава Европа няма да има нужда от руски газ

20:28 | 13.07.23 г. 14
Автор - снимка
Създател
Снимка: Vincent Mundy/Bloomberg
Снимка: Vincent Mundy/Bloomberg

Украйна няма да поднови договора за транзит на руския природен газ, съобщава министърът на енергетиката Херман Халущенко пред европейското издание Politico. Припомняме, че сегашният договор беше сключен в края на 2019 година след преговори по време на единствената лична среще между президентите на двете страни Володимир Зеленски и Владимир Путин.

Той е със срок за пет години и предвижда приносът на до 60 млрд. куб. метра газ годишно през 2020 година и по 40 млрд. куб. метра годишно, или 110 млн. куб. метра на денонощие, до края на 2024 година. Приходите от транзитни такси са в размер на около 7 млрд. долара годишно.

Русия в момента използва малко над 1/3 от заявения капацитет - 42 млн. куб. метра , а"Нафтогаз" подаде съдебни искове за изплащане на дължимите суми за транзита на газ. Това накара ръководителят на "Газпром" Алексей Милер да предупреди за "санкции" срещу украинския газов оператор. "Нафтогаз" очаква и 5 млрд. долара компенсация за мрежата и неизползваните възможности на окупирания през 2014 година полуостров Крим.

"Смятам, че към зимата на 2024 година Европа изобщо няма да има нужда от руския газ", смята Халущенко и допълва, че във време на война двустранните преговори са невъзможни. Но трасето през Украйна все още се използва за част от държавите в Централна Европа, които засега не дават индикации, че ще спрат да купуват руски природен газ - Унгария и Австрия. Газ през украинската мрежа се доставя още и към Словакия и Италия.

Будапеща обаче получава основната част от руския газ през "Турски поток" и България.

ЕС не санкционира доставките на руския природен газ, но в Брюксел работят активно, за да намалят нуждата от него през 2027 година. Има и отправени критики към държавите, които още купуват суровината, че не работят достатъчно бързо за диверсификация.

Анализатори от белгийския мозъчен тръст "Брюгел" коментират пред Politico, че запазвайки потоците, получателите на руския газ таят някаква надежда, че при подобряване на ситуацията, те ще могат да запазят отношенията си с Русия. Спирайки доставките сега, не е сигурно дали някога ще бъдат възстановени и евтиният руски газ ще си отиде завинаги.

В момента Русия използва приходите от търговията с газ, за да финансира войната в Украйна и частната армия на "Газпром", коментира още украинският енергиен министър. "В бъдеще единственото нещо, което трябва да плащат с тях, са репарациите", казва още той пред Politico.

С отказа си да транзитира руския газ Украйна ще изпълни една своя цел, която планира отдавна - да насърчи местния добив, който може да покрие местните нужди и да остава за износ към Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:28 | 13.07.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 31 rate down comment 24
sssaaa
преди 1 година
До: zelka007, ***, такива щети са ти нанесли Американците, че си безвъзвратно увреден. Тотално щета. Ще кажеш, че Американския газ е бил по евтин и само Руския е бил скъп. Ще кажеш, че Руснаците са толкова ***, че сами са си отрязали приходите, като са си гръмнали тръбопроводите от които печелят. Много Фекално мислене имаш, типично за манипулиран от Американските си Васали слуга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 14
doba
преди 1 година
'но в Брюксел работят активно, за да намалят нуждата от него през 2027 година' ? то какво да коментирам... Б*си Чудото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 25
zelka007
преди 1 година
няма такова понятие като "ефффтин рассийсски газ" ... миналата година по това време беше стигнал 3000 евра за илядо кубика ... тука оня лудият даскал РФСССРВСЕСЕНАСИРА кyдкyдякаше всекидневно/ ежечасно/ежеминутно ... все едно той прибираше парите ... :))) ... изчезнаха рассийските степни изпарения и цените се нормализираха ... освен това те си гръмнаха тръбите , не им работят компресорните станции , та повече нема да караме оттам нищо ... па и с ядрени ракети ни заплашват ... нефелници ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още