IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дойде ли времето да се сбогуваме с АЕЦ "Белене"?

България не може да строи проекта без руска помощ, смята експерт. Продажбата е единственият вариант, посочи премиерът

13:22 | 07.07.23 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Архив Ройтерс
Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Архив Ройтерс

България не може да построи АЕЦ "Белене" без сътрудничеството на "Росатом", категоричен беше в ефира на БНТ енергийният експерт проф. Георги Касчиев. Той обясни, че преди години е било планирано в строежа на централата да участват повече от 2000 експерти от руския ядрен холдинг. Страната ни няма и необходимия брой строители, които да извършат нужните дейности.

Касчиев направи този коментар във връзка с плановете България да продаде закупеното оборудване за втората ядрена централа на Украйна. Според него Киев също няма намерение да строи нови блокове и да използва оборудването за трети и четвърти блок в Хмелницката АЕЦ, а да закупи само част от него - парогенератори и главни циркулационни помпи, като резервни части за своите 13 ядрени реактора от същия тип.

Строителството на Хмелницката АЕЦ започва през 80-те години и изграждането на трети и четвърти блок е спряно през 90-те години на миналия век. Проблемът е, че плановете за централата са за по-стари от нашите реактори. На това може да бъде намерено решение, тъй като техническият капацитет на Украйна в ядрената енергетика е голям, коментира Касчиев.

Според него обаче по време на война Киев не се готви за строеж на ядрени блокове, а и вече има сключени договори с Westinghouse. Припомняме, че в плановете за развитие на Министерството на енергетиката на Украйна е предвидено и развитието на новата технология за малки модулни реактори в страната, което е свързано с цялостната реформа на сектора - увеличаване на дела на зелената енергия и децентрализация.

Премиерът акад. Николай Денков не отговори на въпроса дали Украйна има намерение да вземе цялото оборудване или само части. В Народното събрание той уточни, че има сериозен интерес от страна на Киев и се обменя техническа информация. Подробностите, включително и финансови, тепърва ще бъдат дискутирани, а украинската страна иска да види в какво състояние е оборудването за централата, допълни още Денков.

Според него Украйна има достатъчен капацитет и техническо ноу-хау в ядрената сфера.

Премиерът също е на мнение, че България не може да построи АЕЦ "Белене" без участието на Русия и отхвърли обвиненията, че с продажбата на оборудването се слага кръст на ядрената енергетика у нас. Той беше категоричен, че секторът трябва да се развива на площадката на АЕЦ "Козлодуй", която има цялата изградена нужна инфраструктура. Новите технологии са бъдещето на енергетиката в България, посочи премиерът.

Продажбата на оборудването е единствената възможност за възстановяване на част от дадените средства за проекта, каза още Денков от трибуната на Народното събрание. 

Преди години България плати 600 млн. евро за оборудването за АЕЦ "Белене", след като загуби арбитражно дело, и инвестира още няколко милиона за правилното консервиране и съхранение на площадката. Преди години страната ни опита да продаде реакторите, като имаше интерес от Иран, но до сделка така и не се стигна.

Украйна може да използва парите, които получава по механизма за макроикономическа стабилност от ЕС - в размер на 1 млрд. евро годишно, за покупката на оборудването за АЕЦ "Белене", потвърдиха от ЕК преди ден. Всичко е въпрос на договорки между двете страни, обясни говорител по време на обедния брифинг в институцията на 6 юли.

България започна планирането на втора ядрена централа още през 70-те години на миналия век. Според тях на площадката в Белене трябва да бъдат изградени четири реактора с мощност от 1000 мегавата, с възможност за увеличаване с още два. През годините на няколко пъти бяха правени "първи копки" по проекта и периодично работата е замразявана. Оборудването за централата - два реактора от типа ВВЕР 1000 бяха поръчани през ноември 2008 година. Проверки показаха, че то е поръчано без решение на УС на Националната електрическа компания (НЕК). 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 07.07.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
До: mr. Yoda Предишните "комунисти" пуснаха кокала лесно ама тези са некви измислени монархисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 5
mr. Yoda
преди 1 година
Дойде ли времето да се сбогуваме със сороспиите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
До: data В двора има микве https://ria.ru/20230707/upts-1882652688.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 1 година
До: V.At.Украйна не е в ЕС и явно няма да бъде в обозримо бъдеще
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 3
V.At.
преди 1 година
До: dataВсе пак защо тези реактори са добри за братска Украйна, а лоши за нас?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 1 година
До: danchomentataА твоите де са с анонимния ник ? Скрити в з.....ти ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Даже е и земетръсно устоичива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
danchomentata
преди 1 година
До: data Абе требват си топки на некои полове.It is expected to be the first buildownoperate nuclear power plant in the world.https://en.wikipedia.org/wiki/Akkuyu_Nuclear_Power_Plant
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
data
преди 1 година
Строителството (физическото) както и финансирането никога не е било проблем . Само че няма кой да даде ГАРАНЦИЯ , че тая централа ще се експлоатира в предвиденият срок и съответно ще върне инвестицията си . И след като няма гаранции тоя проект утече Апрото Белене е руският проект за АЕЦ в най-напреднала фаза на територията на ЕС и след като стана ясно че няма да се експлоатира е ясно че няма никакъв шанс руски проект за АЕЦ да мине в ЕС . А иначе сделката е шанс да си върнем част парите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 7
danchomentata
преди 1 година
Къ мисите дали е земетръсно устоичива Вранча
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още