Няма пречки Украйна да използва оборудването за АЕЦ "Белене" коментираха от Европейската комисия в рамките на редовния обеден брифинг в Брюксел. Киев може да използва европейски средства, които получава за макроикономическа стабилизация, за него, допълни говорителят Веерле Нютс. Всички варианти и опции зависят от преговорите между двете страни, допълниха още от Брюксел.
Преди ден енергийната комисия към Народното събрание одобри проект на решение, с което се дава мандат за преговори за продажбата на реакторите, купени от България преди десетилетия за 600 млн. евро. Днес (6 юли) със 155 гласа "за" и 57 "против" депутатите подкрепиха внесеното от ГЕРБ, "Продължаваме промяната", ДПС и "Демократична България" предложение енергийният министър Румен Радев да започне преговори за продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" с представители на Украйна. Те трябва да започнат в рамките на 60 дни.
Министерският съвет пък прие преди ден проект на Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката с Украйна и една от точките в него се отнася до ядрената енергетика. По думите на премиера акад. Николай Денков разговори по отношение на реакторите вече се водят с украинската страна. Киев е проявил интерес към въпроса още в началото на годината.
В страната по-рано днес (6 юли) пристигна и украинският държавен глава Володимир Зеленски и една от темите на дискусиите е именно енергетиката.
Продажбата на реакторите на Украйна означава край на проекта АЕЦ "Белене", заяви бившият министър на енергетиката Драгомир Стойнев, който днес е депутат от БСП, по време на дебатите по темата в Народното събрание. В края на своя мандат като енергиен министър в кабинета "Орешарски" той подписа предварително споразумение с Westinghouse за изграждане на реактори по тяхната технология в България. Следващото правителство на ГЕРБ обаче не потвърди този ангажимент.
В Народното събрание Стойнев беше категоричен, че в България "сме царе на спирането на проекти", посочвайки не само АЕЦ "Белене", но и "Бургас - Александруполис". Той припомни, че площадката за втората ядрена централа е одобрена и нищо не налага продажбата на реакторите на Украйна и изказа съмнения, че оборудването може и да бъде подарено.
Радослав Рибарски ("Продължаваме промяната") коментира, че оборудването вече е на 20 години и е по-добре страната да се съсредоточи върху новите технологии, включително и за малките модулни реактори.
От ДПС сме против ядрената енергетика, но сме направили всичко възможно и замълчахме в моменти, в които можеше да се подпишат договори за строителството на централата, които щяха да бъдат от обществен интерес, коментира и Рамадан Аталай. Според него още дълги години няма да може да се строи на площадката в Белене.
Имаме уникалната възможност да продадем нещо, което не се търси всеки ден, коментира и Жечо Станков (ГЕРБ). Той обаче потвърди подкрепата на ГЕРБ за развитието на ядрената енергетика у нас. "Държавата не трябва да спира и да насочи всички усилия да изгради седми блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви той
преди 1 година До: zelka00: Чел съм, че някога (в 70-те) в България БКП е обявила за национален спорт борбата. Явно е имало мерак сред българите да се борят. След революцията на СДС, оисана като *С малко, но завинаги*, вече видях с очите си, как бръщолевенето стана официален национален спорт в България. На адвокатчетата,, които през 90-те усвоиха властта, там им беше силата. А днес, от първо лице, с вътрешно убеждение, мога да те посоча за национална олимпийска надежда в тази дисциплина и да гарантирам за теб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година в България имаме 240 слънчеви дни + напълно приличен офшорен вятърен потенциал + геотермална енергия ... да се бръщолеви постоянно за ядрена енергия е недопустимо ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар