IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Без дългосрочни договори Европа ще има скъп газ

Европейските компании са раздвоени между нуждите от газ и екологичните цели, които не са много ясно дефинирани

11:22 | 07.04.23 г. 20
Снимка: Архив Ройтерс
Снимка: Архив Ройтерс

Следващите месеци ще бъдат изпитание за цената на газа в Европа заради липсващите дългосрочни договори за доставка на втечнен газ на фона на завръщането на Китай на пазара, което може много бързо да го преформатира, пише Ройтерс в анализ.

Втечненият газ помогна на страните от ЕС да заместят руския тръбен газ, но като цяло покупките бяха направени на спот пазарите. Това означава и по-високи цени, отколкото ако бъдат сключени дългосрочни договори. Според анализаторите от Eurasia Group европейските купувачи няма да могат да разчитат на втечнения газ като заместител на руския газ, докато смятат този енергоизточник за преходен в енергийната трансформация.

Производителите на втечнен газ искат да имат гаранции за поне 10 години, за да могат да инвестират в нови проекти.

Европа е твърде зависима от спот пазарите и краткосрочните покупки на втечнен газ, смятат и анализатори от Morten Frisch Consulting. В същото време обаче зелените цели на ЕС предвиждат намаляване на емисиите въглероден диоксид до 2030 година с 55%, което означава, че купувачите от общността са много внимателни при сключване на дългосрочни договори за покупката на изкопаеми горива.

Източник на Ройтерс, който предлага доставки на втечнен газ, коментира, че по време на преговорите с европейски компании ясно се вижда разминаването между нуждите и посланията, които получават от правителствата си относно целите за климата. Това ги поставя в трудно положение при средносрочно и дългосрочно планиране и европейските компании разчитат основно на спот пазарите, още повече, че зелените цели не са много ясно дефинирани.

На този етап Азия има много по-добри позиции при договарянето на все още ограничените количества втечнен газ на пазара. Очакват се допълнителни доставки от суровината, но това ще стане през 2025 година. От енергийния консултант Vortexa коментират, че азиатските клиенти на този етап залагат върху сигурността на доставките и инвестират в подкрепа на нови проекти за втечнен газ. Европейските купувачи обаче не могат да се ангажират с подобни контракти, чийто срок излиза извън целите за нулев въглероден отпечатък.

През зимните месеци цената на природния газ на пазарите в Европа падна до нивата отпреди началото на войната в Украйна. Очакванията са обаче газът отново да поскъпне на фона на прогнозите за горещо и сухо лято, което да увеличи потреблението на електроенергия.

Според изчисленията на Международната агенция за енергия (МАЕ) разходите за внос на втечнен газ в световен мащаб се утрояват през 2022 година до 190 млрд. долара. Делът на пазара на втечнен газ на Европа вече е 1/3 спрямо 13% през 2021 година. Ако европейските държави не започнат да сключват дългосрочни договори, този дял може да достигне и 50% през тази година, пише Ройтерс.

Анализаторите препоръчват Европа да започне да сключва дългосрочни договори за доставка по подобие на Китай, за да може както да гарантира доставките си, така и да постигне по-изгодни цени. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:22 | 07.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 8
danchomentata
преди 1 година
Зелка чул съм от строителен надзор че турската арматура и "крехка" та водорода у железото какви свойства му придава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 8
danchomentata
преди 1 година
До: zelka007 танто за кукуригу Hydridoiron (FeH). This molecule has been detected in the atmosphere of the Sun and some red dwarf stars. It is stable only as a gas, above the boiling point of iron, or as traces in frozen noble gases below 30 K (where it may form complexes with molecular hydrogen, such as FeHH2)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 13
zelka007
преди 1 година
няколко въпроса с повишена трудност за феновете на природният газ . работи ли заводът за селскостопански торове на Iberdrola в испанско със зелен водород : да/не ?! от колко години основното летище на Париж се отоплява с геотермална енергия , а не с природен газ ?! какво означава водородна директна редукция в стоманодобивът и има ли почва в ЕС ... :))) ... толкоз за фосилите и бъдещето им в Европа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
zelka007
преди 1 година
До: ratten... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 9
zelka007
преди 1 година
До: 0pk... не го знам вица , моля разкажи го ... каква е връзката м/у природният газ и храните ?! не ми е ясна ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 10
SnaGi
преди 1 година
Зелчо си играе своята роля и е доста последователен в това вече близо година и половина. Незнам защо изобщо му обръщате внимание и му се връзвате :) е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 9
ratten
преди 1 година
зелчо не се храни с храна :)достатъчно му е да го сложиш в почвата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 10
0pk
преди 1 година
До: zelka007, зелкич накрая като ти стане скъпа и храната, ще приключиш ли бързо и с нея? Знаеш ли вица за магарето, дето тъкмо се научило да яде камъни? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 12
danchomentata
преди 1 година
Интересно е зад 60 млрд дефицит колко работни места има щото срещу него са стоки от спестения газ през зимата и каква инфлационна спирала идва от "умнокрасивитета" на Брюксел.https://***.project-syndicate.org/commentary/europe-natural-gas-lng-supply-risks-winter-of-2023-2024-by-edoardo-campanella-2023-03
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 22
zelka007
преди 1 година
скъпият газ е добра новина ... ще приключим по-бързо с него ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още