Партньорството в областта на енергетиката между Германия и Русия срещна остри критики
В продължение на години Украйна се противопоставяше политически на двата газопровода, които щяха да доставят руски природен газ директно в Германия. Партньорството в областта на енергетиката между Германия и Русия срещна остри критики и в Източна Европа и балтийските държави. САЩ понякога се опитваха да спрат изграждането на „Северен поток 2" със заплахи за санкции.
През септември 2022 г. и двете тръби на „Северен поток 1" и една от двете тръби на „Северен поток 2" се взривиха, но разследващите изключиха възможността за инцидент. Смята се за сигурно, че газопроводите са били взривени с експлозиви.
„Цялата налична информация показва, че тези експлозии са резултат от умишлено действие", пишат правителствата на Дания и Швеция до Съвета за сигурност на ООН само три дни след драматичния инцидент в Балтийско море.
Кой е отговорен за нападението дълго време оставаше загадка. Досега най-вероятният вариант сред западните дипломати беше, че това са самите руснаци. Разследващият журналист Сеймур Херш пък обвини САЩ - което Вашингтон категорично отрече.
И в рамките на НАТО тезата на Херш се смяташе за неправдоподобна. Неотдавна американският политолог Йън Бремър изказа предположението, че украинци може да са извършили нападението. Той не представи никакви доказателства за това и призна, че не знае дали Украйна изобщо е била способна да го направи.
Необходимо е било значително количество експлозиви
Неотдавна източници от разузнаването заявиха, че подобна атака едва ли би била осъществима без държавна подкрепа. За детонациите е необходимо значително количество експлозиви, както се вижда от щетите по морското дъно.
Подводните снимки показват разрушения на дълбочина няколко метра. Според служител на разузнаването, запознат с подобни операции, този вид щети биха могли да бъдат причинени от използването на морска мина. Според него е трудно частни лица да се сдобият с такива взривни устройства. Освен това невоенният персонал нямал подходящо обучение. "Северен поток" дълго време се считаше за централен елемент на германската енергийна стратегия. Снимка: EPA/FILIP SINGER
Каквато и да е точната причина за нападението, НАТО иска в бъдеще да бъде по-добре подготвена за саботажи. На неотдавнашната среща на министрите на отбраната алиансът взе решение за инициатива за защита на критичната подводна инфраструктура. Алиансът иска да създаде координационен щаб за по-бърз обмен на информация за тръбопроводите, но също и за кабелите за данни на морското дъно, както и за идентифициране на рисковете.
Ще бъдат разположени военноморски патрули, безпилотни летателни апарати, подводници и разузнавателни самолети. Бившият германски генерал Ханс-Вернер Вирман оглавява координационния щаб.
преди 1 година German railways to become climate-neutral by 2040. https://en.wikipedia.org/wiki/NordLink отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Кво значение има кой.Важното е, че се свърши една хубава работа отговор Сигнализирай за неуместен коментар