Силно нарасналият внос на газ от Норвегия, Нидерландия и Белгия почти компенсира загубата на руските доставки на газ в нетния внос на газ за Германия от края на август 2022 г. насам. Това показва вътрешен документ на Федералната агенция по мрежите, с който разполага Deutsche Presse-Agentur. Според документа от 2017 г. до края на февруари 2022 г. Германия е внасяла средно по 77,0 тераватчаса природен газ на месец, като се приспадне износът, който е бил използван за покриване на националното потребление и за запълване на хранилищата.
За сметка на това нетният внос от септември 2022 г. до края на януари - т.е. без доставките на руски газ - е бил 72,7 тераватчаса на месец.
Освен това през януари е имало около 4 тераватчаса втечнен природен газ от новите терминали за втечнен природен газ по германските брегове. Според Федералната агенция за мрежите през 2021 г. Германия е консумирала около 1000 тераватчаса природен газ. Според документа от 2017 г. до края на февруари 2022 г. всеки месец от Норвегия към Германия са постъпвали средно по 26 тераватчаса природен газ. След прекратяването на руските доставки това количество е било 41 тераватчаса.
Нетният внос от Нидерландия се е увеличил от 2 на 25 тераватчаса. С Белгия газовите потоци преди войната са били балансирани средно с месечен обем от около 2 тераватчаса в двете посоки. От септември насам всеки месец около 23 тераватчаса природен газ са постъпвали само в една посока: от Белгия към Германия. От съседните страни на запад газът пристига в Германия като втечнен природен газ с кораби в Европа.
Данните също така показват, че от септември насам от Германия към други държави е пренесен значително по-малко природен газ, отколкото преди. Значително намаление има например в газовите потоци с Швейцария, където от септември до януари обемът на вноса е надвишавал износа за конфедерацията.
Федералната агенция за мрежите продължава да оценява доставките на газ в Германия като „стабилни". „Сигурността на доставките е гарантирана" - това е последното изявление в ежедневния доклад на агенцията за състоянието на газовия сектор. Агенцията обаче остава предпазлива - подготовката за зимата на 2023/2024 г. е ключово предизвикателство. Затова според нея и икономичното потребление на газ остава важно.
преди 1 година нефелните крадци на съдомиялни и фаянс си гръмнаха тръбите и сега могат само да гледат отстрани ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Z-z-z-замръзват германците.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар