Китайските рафинерии намаляват покупките на руски петрол от декември, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. От началото на декември влиза в сила петролното ембарго на Европейския съюз, както и механизмът за ограничаване на цената на суровината, приет от Г-7, припомня агенцията.
Китай и Индия са най-големите купувачи на руски петрол от началото на войната в Украйна. В момента обаче има голяма несигурност как точно ще бъде ограничена търговията с руски петрол. Засега в Китай смятат, че договорените преди време декемврийски доставки ще бъдат осъществени, разказват още търговци, базирани в Китай. Но някои рафинерии хеджираха риска и заявиха доставки от Бразилия и Западна Африка за декември въпреки по-високата цена.
През октомври доставките на руския сорт "Уралс" в Китай достигнаха ниво от около 235-340 хил. барела на ден, което е най-високото ниво от две години насам. Основните купувачи са държавните рафинерии - Unipec, Zhenhua Oil и Chinaoil. За декември обаче заявките са малко - държавните рафинерии анализират ефектите от тавана на цената на петрола и възможностите за наем и застраховка на танкерите, които да го транспортират.
Москва вече предупреди, че ще спре износа на петрол за всеки, който се съобрази с механизма на Г-7. Преди ден финансовият министър на САЩ Джанет Йелън коментира, че държави като Индия и Китай ще получат облаги от ограничаване на цената на руския петрол. Тя допълни още, че в САЩ не се интересуват колко суровина ще купят тези две държави, стига тя да е под ценовия лимит.
Според източниците на Ройтерс причината за ограничената търговия са и свитите премии. Последните сделки са били сключени при премия от 1,70-1,90 долара за барел спрямо цената на сорта Брент за февруари. Само преди две седмици отстъпките са се движели около 2,70 долара за барел.
В момента цялата търговия е под лупа, коментират още китайските източници на агенцията.
преди 2 години Колкото до събитието, обект на статията, руснаците към момента твърдят, видно и от текста по-горе, че ще спрат доставките за всеки, който прилага въпросните ограничения. Ако го направят, пазарът ще се лиши от огромни количества нефт, което неминуемо ще разбалансира предлагането. Разбалансираното предлагане в една пазарна система всички знаем до какво води. Да видим, дали Г-7 правилно са разчели реакцията на Русия в посока *по-добре малко приходи (от нефт), отколкото хич*. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao: Ти нали се отнасяше с презрение към статии, съдържащи въпрос в заглавието? В случая въпросителният знак в него, както и в съдържанието, е доста дебел (Bold). А в разсъжденията ти крещи същата, характерна за героя на индийската поговорка суета и непоколебимост в собственити възгледи. Всичко е възможно, но нищо не е сигурно. И предполагам, че под *всички* имаш предвид себе си, зелката и ушанката? Жалко за медията, че генерира подобен мажоритет от участници в коментарите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години според половината форумни полезни, начело с Цико, тия бяха съюзници, но се получи както винаги се получава с техните прогнози! ... нещо и опорката за брикс пропадна, вече не ни плашите с тях! ... абе тежко е да си русороб тия дни, подиграван от всички! отговор Сигнализирай за неуместен коментар