Русия превърна енергията в оръжие и това е най-видно в Украйна където от началото на октомври руските военни обстрелват активно обекти на гражданската инфраструктура - основно на енергетиката. Но и в Европа Москва опитва да постигне своите цели, заплашвайки да спре доставките на природен газ, пише европейското издание Politico.
Изглежда обаче плановете на руския президент Владимир Путин този път няма да се сбъднат, се казва още в анализа.
На първо време действията на на Москва действително нанасят икономически щети в страните от ЕС - това е безспорно. В дългосрочен план обаче Русия просто не може да спечели тази енергийна война. Според Politico с действията си руският държавен глава нанася много щети, но основно на енергийния сектор на своята страна и заличава статуса ѝ на глобална суперсила в енергетиката.
Целите на "милитаризирането" на енергията са поне три. На първо време Москва държи полуотворени крановете на доставките, с което предизвиква несигурност в страните от общността и пречи на конкретни действия. На второ място - изтощение на европейските икономики, която цел ще бъде постигната, защото все по-ясно става, че Европа ще навлезе в рецесия през 2023 година.
Третата Цел на Путин е да подхрани политическите разделения в Европа, намеквайки, че санкциите са причината за енергийната криза. Тази теза придоби известна популярност в ЕС, макар и причината и следствието да са обърнати.
Европа е в трудно положение, посочва Politico. Икономическата и социалната криза се засилват, високите енергийни цени подхранват инфлацията и оскъпяват живота. А нещата могат да се влошат още повече, ако зимата бъде дълга и студена. Нещо повече - ситуацията може да бъде още по-сериозна през следващия зимен сезон, ако европейските държави не съумеят да напълнят газохранилищата си. През това лято задачата беше малко облекчена, защото страните малко или много все още получаваха руски газ, а не е ясно дали това ще се случи и през 2023 година.
Игрите с газовите доставки убедиха Европа, че Русия не е надежден доставчик и накараха страните в ЕС да удвоят усилията си да намалят своите зависимости - изграждане на терминали за втечнен газ, включително пръви такива съоръжения изгражда Германия, Естония, Латвия и Финландия, сключват се нови договори с игнорирани доскоро доставчици и т.н.
Общността не се отказва и от плановете си за зелена енергия, които ще спестят използването на изкопаеми горива, от чиито внос страните са зависими.
Ако тези усилия бъдат доведени до край, след три години ЕС няма да има нужда от руски петрол и природен газ. При това положение Русия също изпада в неприятна ситуация - Европа е основният ѝ пазар, а доставките се извършват основно през газопроводи, припомня Politico. Мрежата от газопроводи на Русия са насочени към основния ѝ пазар, а изграждането на нови тръби отнема време, технологии и средства, които няма да достигат на Москва.
Нещо повече - единственият потенциален купувач на руския тръбен газ е Китай, а Пекин не бърза да се обвърже толкова сериозно. Това не е толкова изненадващо - китайските лидери също виждат на какво е способна Русия и едва ли планират да зависят от руските доставки.
Не по-добре стоят нещата и с петролния сектор, или енергийната война удря сериозно сектора, който държи дял от около 1/3 от руската икономика, приблизително половината от приходите в хазната и около 2/3 от общия износ.
Според оценките на Международната агенция за енергетика (МАЕ) през 2030 година годишните приходи от износа на енергия ще намалеят до 30 млрд. долара, спрямо 75 млрд. долара преди войната в Украйна. Делът на Русия в търговията с газ ще намалее до 15%, спрямо 30% през 2021 година.
И проблемите не свършват до тук - заради липсата на финансиране и западни технологии Русия трудно ще разработи новите си находища в Арктика, а сегашните запаси постепенно се изчерпват. Заедно с зеления преход, към който се стреми светът и който поне в Европа няма да се случи с преходното гориво природен газ, войната, която Владимир Путин започна, вероятно ще свърши зле за самата Русия.
преди 2 години Руснаците нищо не могат да спечелят! Толкова са некадърни, че и 3ка от тото не могат да спечелят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А може ли да попитам коги Европа нема да има ulje za motore sa velikom kilometrazom.За спекула срещу инфляцията ми е питаньето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Или просто съвпадение . Енергийните цели на Русия напълно се покриват с тези на ЕК . Ще кажеш че някой плаща на Путин да води война . Напълно възможно , като им знам акъла . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007: Резултатът за Европа неизбежно ще бъде драстично и перманентно оскъпяване на енергията, което ще извади от релси индустрията и от там - икономиката. Така Европа ще изпадне от тройката икономически центъра. САЩ ще стимулират собствената си индустрия със собствена субсидирана енергия, Азия ще се се възползва от евтината руска, а европейските индустриални конгломерати ще мигрират към тях заради евтината енергия. Я пак разкажете за Путин - ей така, за утеха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Иначе интересни разсъждения в статията. Истината в тях, обаче, е почти толкова, колкото твърдението в началото, че Politico е европейска медия. До началото на войната Европа беше най-големият потребител на руски нефт и газ, а останалият свят поглъщаше до капка добива на другите производители. Сега Европа наддава за тези количества с останалия свят, а огромните руски обеми ще останат без търсене. Наистина ли някой с разум ще повярва на това? Просто предстои глобално разместване на пазара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007: По-скоро генерираше до скоро, а това бързо може да се промени. Жозеп Борел: Нашият просперитет се основаваше на евтина енергия, идваща от Русия и до достъпа на големия китайски пазар. Това вече не е така отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Запада да отдели повече денги за реклама на бортничеството ,Кьосе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Докато нечестивият занулен детеубиец се опитва да мачка колективният запад по всякакви начини , същият генерира БВП с чийто данъци се финансират изследвания в областта на медицината . С авангардни технологии като флуоресцентна микроскопия и криоелектронна томография , се опитват да разберат проблема с антибиотичната резистентност и търсят решение , а рашибозука руши инфраструктура и избива мирни хора ... На който му е интересно : https://***.youtube.com/watch?v=RxHTaTmPlwQ отговор Сигнализирай за неуместен коментар