IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Тук е и може да бъде доставена". Шолц контрира блъфа на Путин за турбината

Русия твърди, че доставките на газ не се осъществяват заради германската турбина. Производителят Siemens Energy и канцлерът показват на света в Рур обратното

13:47 | 03.08.22 г. 30
Автор - снимка
Създател
<p>
	Германският канцлер едва сдържа усмивката си пред газовата турбина. <em>Снимка: EPA/SASCHA STEINBACH / POOL</em></p>

Германският канцлер едва сдържа усмивката си пред газовата турбина. Снимка: EPA/SASCHA STEINBACH / POOL

В продължение на седмици Германия бе в ступор заради състоянието и местонахождението на газовата турбина SGT-A65. В сряда германският канцлер Олаф Шолц (Социалдемократите) посети текущото местонахождение на турбината в Мюлхайм ан дер Рур. Там, след като е била обслужена в Канада, тя стои вече почти две седмици в склад, принадлежащ на германския технологичен специалист Siemens Energy.

Шолц нарича турбината „впечатляваща технология". И не може да сдържи усмивката си. Но в това няма нищо „мистично": „Турбината е налице и може да бъде доставена. Достатъчно е някой да каже: „Искам я", за да я получи много бързо", подчертава германският политик. Именно това е причината за спонтанното посещение на канцлера в Рурска област. Това е и демонстрация и ясен сигнал към Русия, коментира германският Handelsblatt.

В средата на юни руската газова компания „Газпром" намали доставките по „Северен поток" до 40 процента от капацитета Междувременно през връзката между Русия и Германия вече текат само 20% от капацитета.

В продължение на седмици „Газпром" се измъкваше от проблема, като казваше, че вината е в „технически дефекти" и че не може да им влияе. Проблемът бил по-скоро в германците и тяхната компания Siemens Energy. Това е и мнението на руския президент Владимир Путин. В навечерието на посещението си Шолц назова това „блъф на Путин“ и сега го разобличи.

Главният изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Брух също не е съгласен с изказванията от Москва. „Не съществуват технически причини, поради които по газопровода през Балтийско море от Русия в момента да постъпват само 20% от природния газ. В компресорната станция в Портовая, Русия, има шест такива турбини и две по-малки. За пълен капацитет са необходими пет. Понастоящем работи само една от тях. От техническа гледна точка не можем да разберем това", остро критикува Русия Брух. Освен това той заяви, че на компанията не са известни технически дефекти в другите турбини.

Шрьодер критикува и призовава за „Северен поток 2

Бившият канцлер Герхард Шрьодер, който доскоро беше член на надзорния съвет на руската енергийна компания „Роснефт", също се включи в дебата. В интервю за RTL Group довереникът на Путин обвинява Siemens Energy за забавянето. Той заяви, че не знае защо турбината е в Мюлхайм, а не в Русия. И също така призова за пускането в експлоатация на спорния газопровод „Северен поток 2", който неотдавна беше спрян от германския канцлер като част от санкциите срещу Русия.

Запитан за изказванията на Шрьодер, Шолц избегна да отправи директни критики към партийния си колега. И само уточни накратко: „Прекратихме процеса на одобрение на „Северен поток 2" по основателни причини. Има достатъчно капацитет на „Северен поток 1" и не липсват възможности Русия да изпълни договорите си чрез него или чрез газопровода през Украйна“.

Турбинната епопея, на която Шолц и Siemens искат да сложат край, започва с рутинна поддръжка на оборудването в Канада. Оттам тя не можеше да бъде върната директно в Русия поради канадските санкции, наложени в резултат на агресивната война срещу Украйна. Използването ѝ в тръбопровода обаче така или иначе е планирано едва през септември.

„Липсват само необходимите митнически документи за внос в Русия", съобщиха по-рано от Siemens Energy. Тази информация на свой ред може да бъде предоставена единствено от „Газпром“. От страна на Siemens Energy е ясно: „Транспортирането на турбината е подготвено и може да започне веднага“.

По поддръжката на 1224-километровия газопровод "Северен поток" редовно се извършват дейности по поддръжката. Те са част от рутината и са предварително планирани. Нико Бошняк от мрежовия оператор Open Grid Europe (OGE) обяснява: „Дори ако някоя турбина се повреди, ние винаги работим с резерви в такива станции, така че винаги да има няколко такива турбини, за да можем да компенсираме повредите“.

Обратно към АЕЦ-ите

Според Шолц федералното правителство обмисля и малко по-дълго използване на ядрената енергия. Електроцентралите са „от значение изключително за производството на електроенергия и само за малка част от нея", заяви Шолц в Мюлхайм ан дер Рур. „Но все пак може да има смисъл". Той спомена за „различното" разширяване на възобновяемите енергийни източници във федералните провинции. „Знаете, че по-специално в Бавария, която се развива бавно, се разширява използването на вятърна енергия“. Той също така заяви, че разширяването на преносните мрежи в южната част на страната „не е напреднало толкова бързо, колкото е било планирано". Всичко това трябва да бъде взето предвид, добави канцлерът. 

Преди да се вземе решение обаче, първо трябва да се изчака резултатът от провеждания в момента подновен стрес тест за енергийните доставки, каза Шолц. Той посочи още, че в момента съоръженията за съхранение на газ в Германия са по-добре запълнени, отколкото през предходните години, и че освен това планираните нови терминали за втечнен природен газ трябва да влязат в експлоатация от края на годината. Това би подобрило значително възможностите на Германия за внос на газ, независим от Русия.

Поради опасенията от спиране на доставките на руски газ социалдемократите и по-специално Християндемократичният съюз призовават за удължаване на срока на експлоатация на атомните електроцентрали. Съгласно действащото законодателство в областта на ядрената енергетика трите електроцентрали, които все още са свързани с мрежата, ще трябва да бъдат изключени от нея в края на декември. Досега социалдемократите и особено Зелените бяха скептични. Дори Зелените обаче вече не изключват като цяло поне временно продължаване на дейността в случай на криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:40 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

30
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 години
До: zelka007Как мислиш, в съда, по какво се съди? По агитация и пропаганда или по документално доказани факти и събития? И после, защо немската страна, ако толкова настоява, че е права, не заведе дело срещу Газпром в съда? Предполагам,предвид сериозния обществен интерес, съдът ще стори всичко по силите си, делото изобщо да не се протака и разтакава,нали тъй? Наистина, как ще отговориш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 години
До: aldy. Хората задават и редица интересни въпроси, като1.Кога и какво е завършил Адолф Шолц и откога се явява експерт по турбини?.2.Как видя той, че "турбината е наред" от едно потупване по корпуса?3.Защо не е изпълнен договорът с руската страна и турбината е разтоварена в Германия?4.Как последното се съчетава с монтаж на работната площадка и защо немците още се бавят?И не на последно място, да не би Адолф Шолц да разчита са че, на следващите избори за него ще гласува Джо Алцхаймер ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тапоумчо, Хитлер избил 27 милиона съветски граждани?? :))) абе, копейник оръфан, тия числа за нищо ги нямате! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 2
aldy
преди 2 години
"Тук е и може да бъде доставена". Шолц контрира блъфа на Путин за турбината === Какво прави тази турбина, собственост на "Газпром" , в Германия? Закарали са я там, за да може внукът на SS-офицера да се кекерчи пред нея и да не я доставя в Русия? При това, с необходимите документи съгласно Договора за поддръжка, който е сключен със Сименс. А такива документи няма. Дойчовците въртят някакви далавери, за да изкарат, че турбината не подлежи на по-нататъшна поддръжка от страна на Сименс. Ама тия номера на "Газпром" не минават. Като искат газ, да пуснат СП-2. Като не искат, да си духат дЪто с тази турбина. Стига да имат газ за да я захранят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 4
wart
преди 2 години
Кaкво ще каже тоя Ханс когато Германия предоставя окръжие на Украйна ?-- същият тоя обеща,че ще предоставят най-новите самоходни гаубици и зенитни системи които те още нямат на въоръжение ?-- с това оръжие убиват мирното население , руските войници и разрушават инфраструктурата им... И още с цялото си безочие, наглост, простащина и свинщина та си иска да му " доставят " природен газ. Сталин е виновен защото днес Германия нямаше да я има и да съществува като държава. ! Тези нацисти забравиха,че убиха над 27 милиона Съветски граждани не газ ( ако бях мястото на Путин) а това което заслужават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 3
Gocho
преди 2 години
Днес Путин каза че турбината е под санкции ,а той не иска да ги нарушава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
Объл ... В Портовая има 8 такива турбини , 6 работни и две резервни , плюс две по-малки балансиращи . За да работи всичко на пълен капаците са достатъчни 4 , може дори с 3 да работи известно време на пълен капацитет на тръбите ... На такива проекти , технически се подсигурява тройно всичко . Дори да спре трасето , имат резервен капацитет за Ямал ... :))) ... Турбината не я мисли , това е най-продаваната им и ефективна турбина за захранване или задвижване в нефтено-газовата индустрия ... Рaшистките помuяри , могат да се позоват на форсмажор , който те са предизвикали , което ще разсмее всеки съдия на търговски дела в света ... :))) ... Пиши разсъждения по некоя друга опорка , тук не ти е силно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
aldy
преди 2 години
Русия твърди, че доставките на газ не се осъществяват заради германската турбина. === Турбината не е германска, а производство на Ролс-Ройс в завода в Канада. Сименс не е в състояние да поддържа сама тези турбини и ги разкарва като мечки на синджир до Канада и обратно. А "светът" е убеден, че за транспорта на природен газ по тръби не са необходими никакви турбини и компресори. А и тези, които са налични, са вечни и не се нуждаят от техническо обслужване. Макар че в Договора със Сименс пише точка по точка какво може и какво не. До момента турбината е в Германия. Да си я сложат от тази страна на СП-1 или да си я заврат на едно място. Договорът е грубо нарушен от страна на Сименс, който трябваде да достави турбината ПРЕДИ 21 ЮЛИ. Да си платят за гяволука и нанесените загуби и пропуснати ползи. Точка по въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Горкото ми пуделче, от липса на съдържание в черепната кутия почна да ползва лафчета от 5ти клас. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Петльо, смей се на воля, но не забравяй да се намажеш с вазелинче, както сам призна че обичаш, за да не те заболят празнините ти докато тежката икономическа реалност прониква в тях :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още