IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Енергийният министър: Цената на газа сега е с 10% по-висока от договорената с Газпром

Но при новите предложени от Русия условия за плащане в рубли и руската цена би била по-висока от досегашната, заяви Александър Николов

20:07 | 01.05.22 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Министър Александър Николов. <em>Снимка: ETA</em></p>

Министър Александър Николов. Снимка: ETA

Ако беше разписан конкретният документ, който „Газпром Експорт“ е изпратил към „Булгаргаз“, цената на руския газ за България по всяка вероятност щеше да се промени нагоре. А към момента договорът, който е сключен за доставки, е с цена около 10% над цената, която България би платила, при неподписан договор с „Газпром“. Това обяви енергийният министър Александър Николов в интервю за bTV. Но при новите предложени от Русия условия за плащане в рубли и руската цена би била по-висока от досегашната, поясни министърът. 

Запитан защо сега страната изкупува газ през два посредника – българско дружество на MET и гръцкото дружество DEPA, Николов обясни, че страната ни не е можела да ревизира предварително капацитет, за да не прави излишни допълнителни разходи. За да ревизира капацитет в терминал за втечнен газ в Равитуса, близо до гръцкото пристанище в Пирея, „Булгаргаз“ е трябвало да направи допълнителни разходи, каза Николов. По думите му сега плащаната цена е по-ниска от тази, която би се случила, ако България имаше резервиран капацитет.

Николов поясни, че когато КЕВР обяви решението за цените на газа за май на 4 май, ще има изчисления и за двата сценария – каква е цената сега и каква би била, ако „Булгаргаз“ се бе съгласил с руското условие за плащане в рубли.

Енергийният министър потвърди, че страната ни може да се раздели напълно с руския газ. „Оттук нататък планирането на ниво Европейска комисия за югоизточен регион е много важно от гледна точка на обем и съответно на по-добра цена. Засега с реални данни, дългосрочно с инфраструктурата, която е около нас, Гърция и Турция, това е възможно“, обяви още той. 

Темата коментира и премирът Кирил Петков. „За огромно съжаление през ноември сме се отказали от 2/3 от азерския газ до месец. Какво съвпадение? Отказали сме се едностранно с решение на шефа на "Булгаргаз"… Докато строим гръцката връзка, има съседна тръба на 200 км., която може да преведе спокойно целия 1 млрд. през нея. Аз лично говорих с изпълнителния директор на BP и се надявам да осигурим количеството преди юни. Цената ще бъде средно на по-ниска цена от този на “Газпром”. В момента много активно действаме по тези възможности. Надявам се, че ще успеем", обясни премиерът пред bTV

По-рано през деня темата за вноса на газ засегна и вицепрезидентът Илияна Йотова.

„Няма да квалифицирам думите на Василев (б. ред. вицепремиера Асен Василев), че позицията на Радев е позорна, а ще върна топката и ще кажа, че е позорно, ако се докаже, че се пренебрегват интересите на 25 български фирми за доста съмнителни комисионни, свързани с определени банки и фирми“, каза Йотова.

„Ако това се докаже, ще бъдем изправени пред един огромен скандал с мирис на газ и това изисква оставки или поне тази на Асен Василев“, категорична е тя. „Ако решението да не се заплаща на „Газпром“ е взето заради това да се вкарва друга газ чрез офшорна фирма и е договорено предварително, това означава, че има скандал и този, който е взел това решение, трябва да си подаде оставката. Това е позорна позиция“, каза тя.

„Неприемливо е утре да отиде нашият министър на енергетика на среща в ЕС, без да се е провел коалиционният съвет, който се отложи. Имаме една позиция на г-жа Нинова (вицепремиера и икономически министър Корления Нинова, б. ред.), която иска възобновяване на преговорите, а другата – да се скъса окончателно с „Газпром“, каквато защитава г-н Василев още преди два месеца, и да се върви към алтернативни доставки“, каза тя.

На въпрос дали България трябва да плаща в рубли, Йотова призна, че не знае какво точно гласи договорът и предварителните договорки: „Преди време се каза от властта, че ние нямаме проблем да плащаме в рубли, имаме необходимите инструменти“, припомни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
ledosvetlenie
преди 2 години
Giro за да не се окаже че ти си тролея кажи каква е цената по договор на руският и каква на азерският газ??? ---- Второ да приемем че азерският е по евтин това какво те грее след като ти не можеш да го купиш???? - Трето виж на първа страница има статия с нарисувана схема за малко умни и ще разбереш защо му казват плащане в Рубли - Ако не я разбереш не се притеснявай и един дето е учил в Харвард също още не я е разбрал
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
GiRo
преди 2 години
М-да, за пореден път се убеждавам, че с тролейбус се не спори. Азерския газ е по-евтин от руския (странно нале?) и в момента имаме резервиран капацитет за 1/3 от годишното потребление на България. Aко беше пуснат пред две години, вместо да се търкаля Турски поток, сега нямаше да сме в поза партер. Баце и кученцето сигурно на Меркел подари и на нея обясняваше с лига на устата колко километра от Турски поток, за колко време е направил. Mеркел сигурно тя го накара да прокара Турски поток и да пренебрегне Азерския газ. Русия няма нищо общо, тя и Украйна не е нападала :) Пак питам. Като клиентите все пак плащат с евро/долари, късия какво се пеняви, че плащали с рубли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
ledosvetlenie
преди 2 години
Giro - По първа точка точно тава разбирай клиентите плащат отново само в евро единствената разлика е че е променена банката в която да плащат - Това ако сега чак го проумяваш не се притеснявай Киро простото още не го е проумял. По втора точка няма как да знаем колко струва Азерският газ по договор както и не знаем колко струва и Руският, а не можем да се насочим към него поради факта че той няма необхидимият капацитет да захрани Европа и поради факта че всички допълнителни количества които биха могли да минат по него отдавна вече са резервирани за Германия. По трета точка - ГРОБ е член на ЕНП където е и партията на Меркел - Преди всеки избори Мутрата ходеше да се снима с Меркел а не с Путин - Когато падна от власт 2013-та ЕНП спря евросредстявата за БГ а не Путин газта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 0
GiRo
преди 2 години
За лъхането си провери дъха. Сигурно пак си прекалил с водката. По първа точка да разбирам, че пак се плаща в евро/долари, същата сума както преди? Тогава късия какви ги разправя за плащане в някакви рубли :))) Тука "лъха" на шизофрения ;) По втора точка - не питах за акционери, а колко струва азерския газ и защо е по-евтин от руския? Не е ли по-добре да се насочим към него? Нищо не казваш за това. По трета точка - въпросната връзка не е готова не заради протежето на Меркел, а заради протежето на Путин. Иначе същото това протеже спретна Турски поток в услуга на късия за нула време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 1
ledosvetlenie
преди 2 години
Giro от коментарите ти лъха много ниско ниво - 1-во никой не го интересува какъв е курса на рублата защото внася парите по договор по неговата си сметка във валутата в която е договорил - След това не го интересува никакво превалутиране ---- 2-ро Азерският газ е частично руски след като там участие има Газпром --- 3-то Въпросната газова връзка трябваше отдавана да е готова ако протежето на Меркел в БГ не беше дремал 10г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 2 години
Република България прилага лош метод за емитиране на левове. Държавната финансова грешка е водещата причина за щети. Неправилната политика сътворява инфлация. Централната банка няма капацитет за сигурно спиране на инфлация. През последните по-малко от четиридесет години в Република България възникна над 1 000 000 % (един милион процента) увеличение на цени на енергоносители. Водещата причина за тези процеси се запазва. Който осъзнава причината за предишното голямо увеличение на цени на енергоносители - реално знае водещата причина за сегашното увеличение на цени на енергоносители. Мнозина пренебрегват истината за над 1 000 000 % (един милион процента) увеличение на цени на енергоносители, а са активни с неправилни коментари за причини за сегашното увеличение на цени. С прекратяване на държавната финансова грешка се премахва водещата причина за сегашната инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
GiRo
преди 2 години
Ребята, да кажете нещо за газовата връзка с Азербайджан? От там газа не е ли по-евтин? Няма ли да се застъпите за нея? Не е ли тя в български национален интерес? Защо ревете само в посока Газпром? А, забравих! Вие сте просто професионални тролейбуси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
GiRo
преди 2 години
Мхм, а че се превалутира по курс едно към гьотере и чак после се смята за платено. А защо изобщо трябва да плащаме в рубли? Къде го пише по договор? Или щом късият е решил, всичко е наред и трябва да се наведем. Леко сте трагично смешни когато се опитвате да ни убедите, че без руски газ сме живи умрели. Напротив, аз виждам възможност веднъж завинаги да се отървем от тази зависимост, която изсмуква България. Не случайно всички тролейбуси ревете в захлас и ударно се създават нови проруски партии в България. Първи сме на тръбата, а плащаме най-скъпия руски газ. Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
GiRo
преди 2 години
Ами например това, че едно късокрако момче не ни извива ръцете когато и както пожелае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
dnp_m
преди 2 години
А защо до сега плащахме с 33% повече от цената за Гърция и 111% повече от цената за Унгария. Е нали нямаме посредници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още