IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Половината от младите висшисти не биха кандидатствали за работа без хибриден модел

Хибридната работа е еквивалентна на 13% увеличение на заплатата, смятат участниците в проучване във Великобритания

10:20 | 05.12.24 г. 16
Автор - снимка
Редактор
Снимка: International Workplace Group
Снимка: International Workplace Group

Компаниите, които не предлагат хибриден модел на работа, рискуват да отблъснат две трети от младите висшисти, сочи ново проучване на международната компания за хибридни работни решения International Workplace Group сред над 1000 висшисти във Великобритания.

То установява, че половината от тях (49%) не биха кандидатствали за работа, която изисква да прекарват значително време в пътуване до офиса всеки ден, а други 18% ще трябва сериозно да обмислят подобно предложение. Това означава че компаниите, които не предлагат гъвкав модел на работа, ще изпуснат повече от две трети от младите висшисти, които си търсят работа.

Времето и средствата, изразходвани за пътуване до работното място, са най-голямата пречка (83%) за завършилите, когато обмислят работа, която изисква дълго ежедневно пътуване до офис. Дипломантите смятат, че хибридната работа е еквивалентна на 13% увеличение на заплатата.

Това е подкрепено от неотдавнашен икономически анализ на International Workplace Group и Development Economics, който установява, че 24-годишен служител от поколението Gen Z (родените от средата на 90-те до началото на второто десетилетие на новия век, бел. ред.), живеещ в популярни градове като Ред Банк в американския щат Ню Джърси или Кеймбридж в Обединеното кралство, може да очаква да спести до 388 320 долара при разделяне на работното си време между централен офис и работа близо до дома.

Въпреки че конкурентната заплата остава приоритет номер едно за повечето висшисти (74%), над половината (54%) класират хибридния модел на работа и заплащането като еднакво важни. Хибридната работа (62%) е определяща пред редица други ключови предимства, включително желано местоположение на офиса (56%), култура на работното място (53%), достъп до здравно осигуряване (25%) и добра пенсионна схема (21%).

И макар по-младите служители да са категорични в предпочитанията си за хибридна работа, те ценят и времето за съвместна работа в офиса, което моделът предоставя. 63% вярват, че времето в офиса е необходимо за ефективна съвместна работа и учене от по-старши колеги. Почти всички (96%) споделят, че балансирането на времето между централен офис и местни близки до дома работни пространства би било привлекателно предимство за бъдещи перспективи за работа, което също така помага за постигане на желания баланс между работа и личен живот.

„Компаниите, които не предлагат хибридна работа, рискуват да пропуснат най-добрите млади таланти. За мнозина гъвкавостта не е предимство, а необходимост и те няма да обмислят работа, която изисква дълго пътуване пет дни в седмицата. Гъвкавата работа предлага допълнителни ползи за бизнеса, освен задържането на служители. Доказано е, че хибридният модел повишава производителността на работната сила и удовлетворението от работата, като същевременно значително намалява разходите. Ето защо не е изненада, че все повече и повече фирми продължават да възприемат хибридната работа в дългосрочен план“, коментира Марк Диксън, главен изпълнителен директор на International Workplace Group.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:21 | 05.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

6
rate up comment 29 rate down comment 5
antani
преди 1 месец
Хмм, вишисти... До преди само 10 години младите вишисти гледаха да се учат като дойдат на работа. Сега ги гледам, че цъкат Candy crush, докато им обяснявам. И Ви говоря за високоплатеният ИТ сектор. Не мога да им направя забележка, защото ако някой се оплаче, аз излитам. Та по-добре да си стоят у дома. Поне няма да ги гледам какво правят, заплатата тече и един хубав ден се чудят защо за 2 години имало 10к съкратени в IT сферата. И започват да вият криза, криза. Чакайте кризата още не е дошла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 месец
До: 0pk: Аз за компаниите не знам, но за висшистите имам пряко наблюдение - един такъв това лято се закичи с диплома за бакалавър по био-медицина от Кингс в Лондон. За сесия от 6 *тежки* изпита ученето му беше по 1 седмица преди това. Три години, два пъти годишно по една седмица зор и висшист. Половината от времето си беше тук. Който е учил университет преди години, без значение къде, знае за какво пиша. Образованието в UK вече е китайска стока с британски етикет. Даже в Китай учат повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 2
0pk
преди 1 месец
До: Един Българин пък и да спестиш 2 часа от деня изкарани в задръстванията, помагат за борбата с климатичните изменения. Има политкоректно извинение. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 1
Един Българин
преди 1 месец
Компаниите рискуват да отблъснат не само младите, но и опитните таланти без хибриден модел на работа. Кой ще се бута в задръствания 5 дена в седмицата ако има алтернатива? 13% може да е разликата за Лондон, но за София, компаниите с евтини офиси зад околовръстното просто няма да имат добри специалисти ако не извадят 50% отгоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 2
0pk
преди 1 месец
До: Tikva007 то пък едни компании. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 месец
*Компаниите, които не предлагат хибриден модел на работа, рискуват да отблъснат две трети от младите висшисти* - То пък едни висшисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още