Американският президент Доналд Тръмп съобщи за "добри и продуктивни дискусии" с руския президент Владимир Путин в четвъртък (13 март) в пост в своята социална мрежа Truth Social. Той не уточнява дали е разговарял лично с руския си колега или има предвид срещата на своя пратеник Стив Уиткоф. Но посочва, че "има добри шансове на тази ужасна, кървава война да бъде сложен край".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди в началото на деня, че Уиткоф и Путин са разговаряли на 13 март и има основания за "сдържан оптимизъм", както посочи и съветникът на Тръмп Майк Уолц. Руският президент е предал "сигнали" до Белия дом чрез Уиткоф, допълни още Песков. Рано тази сутрин американският пратеник е напуснал Москва, съобщи ТАСС.
В официалната страница на Кремъл също не е отбелязан разговор между Путин и Тръмп.
В своя пост Тръмп написа още, че е помолил руския президент да пощади живота на хиляди украински войници, които са попаднали в обкръжение в Курска област. Информацията за обкръжени украинци обаче не се потвърждава нито от Министерството на отбраната на Русия, нито от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Няма данни за т.нар. "котел" и в публикации на руски военни кореспонденти. Френското издание Le Monde пък дори съобщава, позовавайки се на свои източници, че украинската войска се изтегля сама под натиска на САЩ, които искат по този начин да привлекат Русия за преговори.
Преди ден украинският главнокомандващ ген. Олександър Сирский потвърди, че украинските военни се изтеглят на безопасни позиции в Курска област и че на този етап пробивът на руснаците в Сумска област е овладян. В сводката на ВСУ към 16 часа за бойните действия на 14 март са отбелязани 13 бойни сблъсъка в Курска област. Общо към този час директните бойни сблъсъци са 90, като най-горещата точка е Покровск с 25 атаки.
След публикацията на Тръмп от ВСУ излязоха с опровержение, че има техни войници в обкръжение или заплаха за това. Военните са категорични, че няма съществена промяна спрямо вчерашния ден и съобщенията за обкръжени украински воници са фалшиви и част от руската пропагада, която цели натиск към съюзниците на Украйна.
На този фон Институтът за изучаване на войната (ISW) отбелязва увеличените случаи на разстреляни предаващи се украински войници. Според военните анализатори това става със знанието и насърчението от ръководителите на военните подразделения.
През седмицата Владимир Путин посети Курска област и обърна внимание, че Русия всъщност води "антитерористична операция" на своята територия и смята украинските военни за терористи.
Междувременно външните министри от Г-7 съумяха да постигнат съгласие по декларация, която предупреждава Русия за още санкции, ако не се съгласи на примирие при равни условия с Украйна. Документът също така подкрепи и териториалната цялост на Украйна В срещата участва и държавният секретар Марко Рубио.
Преди изявлението имаше опасения, че САЩ ще настояват за смекчаване на тона към Русия. Текстовете отбелязват, че трябва да има гаранции, че Украйна ще е способна да спре и да се защити от евентуална нова агресия - нещо, на което Русия се противопоставя, настоявайки за "демилитаризация" на страната.
Ройтерс отбелязва, че в окончателния вариант на декларацията от срещата в канадската провинция Квебек този път липсва призива за решаване на палестинския конфликт чрез съществуването на две държави - Палестина и Израел, който присъстваше досега в подобни документи.
Организацията призовава още Иран да поднови преговорите за ядрената си програма. По-рано Техеран отказа разговори с Вашингтон, посочвайки, че не преговаря с държави, които "извиват ръцете".
* Информацията е допълнена с позицията на ВСУ
преди 1 седмица Във връзка с фейковете на Путин, повтаряни от Тръмп и руската пропаганда за обкръжени украински войници:Генералният щаб на ВСУ заяви, че НЯМА обкръжени украински войници в Курска област! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Между другото в Одеса застреляха на улицата украински националист, участвал в палежа на Дома на профсъюзите. Дай боже още такива добри новини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица "Путин отговори на Тръмп: Ще гарантираме живота и достойнството на украинските войници, които се предадат" - ето това е човек на място. А не като Мърсулата От Лаййнен, която иска до последни укринец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Омраза към всичко руско и отричане на очевидното. Това е РУСОФРЕНИЯ, тежко психическо заболяване. Лекува се като "птичия грип". Друг начин няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Няма данни за т.нар. "котел" и в публикации на руски военни кореспонденти. Да бе, хич няма. С картинки и геокординати. За какво спорят? Че НЯМА ОБКРЪЖЕНИ или че в обкръжението вече няма никой оцелял? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Да ги пожалят? Добре, но те нямат тази чест. Защото обкръжени украинци няма. Освен в един путнясал сън. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица До тук в Курск са изтребени като *** от елитни части 70 хилки. Какво са още 10 хилки в котела? Нищо съществено. Трай си Дончо, това са твои слуги. Ти ги поддържаш, изпращаш им оръжие и разведданни. Да си носят кръста. Жужо да ги бил пожалил. Ако ги пожали, колкото те жалеха цивилните жени, баби и старци, май един няма да остане жив. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Не вярвам вааатенките да клъвнат на тоя театър, полезните със сигурност ще се хванат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Тия /украинците /,нали се бяха изтегли на по изгодни позиции За какво обкръжение говори Тръмп? отговор Сигнализирай за неуместен коментар