IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли крайният кандидат Калин Джорджеску да стане президент на Румъния?

Румънците ще гласуват на втори тур на президентските избори в неделя

14:19 | 05.12.24 г. 13
Калин Джорджеску. Снимка: Bloomberg LP
Калин Джорджеску. Снимка: Bloomberg LP

Лидерът на Алианса за обединение на румънците Джордже Симион също беше считан за фаворит за президентските избори и противопоставянето му на помощта за Украйна тревожеше съюзниците на Румъния. Но той критикува Путин и счита, че руският президент е военнопрестъпник. Симион заяви, че е шокиран от победата на Джорджеску, но реши да го подкрепи на втория тур на изборите, като допълни, че е загубил, защото бил твърде умерен.

„Всички твърдяха, че аз съм вълкът и съм крайният. Аз съм момчето, което извика вълка“, каза той пред чуждестранни журналисти в Букурещ тази седмица.

Крайната десница в страната сега може да е раздробена, но се разраства. След парламентарните избори миналата седмица една трета от депутатите в Румъния идват от националистически партии. Те съставляваха едва 5% от депутатите в предишния парламент. Това поставя Румъния, която запази партийната си система повече от 30 години, в същия лагер като нарастващ брой европейски страни, преживяващи възход на крайнодесните партии.

Крайната десница в Румъния надделя в 20% от общините. Карта: Bloomberg LP Крайната десница в Румъния надделя в 20% от общините. Карта: Bloomberg LP

Техният напредък е подкрепен от факта, че двете най-традиционни партии в Румъния, социалдемократите и либералите, управляваха заедно с години, позволявайки на радикали да монополизират гласовете на опозицията. Разочарованите избиратели искаха свежо лице в страната с най-високата инфлация в ЕС и нарастващо регионално неравенство.

Но остава да видим дали „чудото“ на Джорджеску на кампания в социалните мрежи може да се отплати два пъти.

„Ако застанем обединени, руските роботи в TikTok не могат да унищожат нашата демокрация“, заяви опонентката на Джорджеску, Елена Ласкони, тази седмица.

Много от избирателите разбраха за конспиративните позиции на Джорджеску след първия тур и това не е непременно негово предимство. Някои инфлуенсъри, които го подкрепяха, по-късно се извиниха на последователите си.

Елена Ласкони на пресконференция в централата на партията си след парламентарните избори на 1 декември. Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg Елена Ласкони на пресконференция в централата на партията си след парламентарните избори на 1 декември. Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg

Джорджеску може вече да няма предимството на изненадата, но битката между него и Ласкони все пак се очаква да бъде оспорвана. В сряда традиционните партии в Румъния на практика я подкрепиха, като призоваха избирателите си да изберат кандидат, който ще запази Румъния на проевропейския път, и подписаха коалиционно споразумение за сформиране на правителство.

Ако победи, по-меката позиция на Джорджеску към Русия и призивите му за самодостатъчност може да създадат опасности. Джорджеску, който има докторска степен по почвознание, иска Румъния да намали зависимостта си от вноса, особено на храни. Но развитието на страната се финансира основно от чужбина с инвестиции за милиарди евро всяка година. Неговият възход вече разтърси инвеститорите и бенчмарковият индекс на Букурещката фондова борса изгуби 4%. Доходността по облигациите на страната се повиши ден след обявяването на резултатите от първия тур.

Засилвайки противоречията, Джорджеску заяви пред Politico тази седмица, че подкрепя национализацията на големи компании, които преди време бяха приватизирани, и иска „да постави Румъния на първо място“ в разговорите с инвеститорите. Тази седмица той заяви пред румънска телевизия, използвайки отново фразата, че е „ултраголям поддръжник на Тръмп“.

Джорджеску се въздържа да говори пред медии след победата си на първия тур и ограничи появите си в социалните мрежи. Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg Джорджеску се въздържа да говори пред медии след победата си на първия тур и ограничи появите си в социалните мрежи. Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg

„Трудно е да разберем защо сега хората обмислят промяна на политиката на 360 градуса, особено ако погледнем големите ползи за Румъния от членството в ЕС и НАТО през последните десетилетия“, коментира Кристиан Попа, член на управителния съвет на Румънската централна банка. „Не мога дори да си представя колко отрицателни ще бъдат последиците за страната от тази промяна“, допълва той.

Политологът Попеску-Замфир смята, че гневната вълна е истинска. „Хората са готови да приемат всяка промяна, дори тя да изгори къщата, докато сме в нея“, отбелязва тя. Както смятат много румънци, „ако гласуват за приемственост, нищо няма да излезе от това, но ако гласуват за него, шансът за промяна е 50:50", допълва Попеску-Замфир.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:19 | 05.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 18 rate down comment 3
doba
преди 1 месец
Е то народът в Румъния ще си каже :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 4
0pk
преди 1 месец
В рaзвитият свет е свобода, демокрация и диверсификация, тъй че що да не е възможно. Единственото невъзможно е да се диверсифицира долара, щото дядо Дони обеща 100% мита. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 3
RoyBatty
преди 1 месец
Нямам идея кой е кандидата, НО моля дайте линкове към оригиналните източници, в който човека говори за Пепси чипове, вода, луна ... иска ми се да черпя информация от източника
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още