Президентът на САЩ Джо Байдън призова американците „да понижат градуса“ след победата на Доналд Тръмп на президентските избори и се опита да успокои демократите, които са притеснени от поразителното завръщане на бившия президент, предава Ройтерс.
„Спънките са неизбежни. Да се откажем е непростимо“, заяви Байдън в обръщението си от Розовата градина на Белия дом към служителите, които бяха разочаровани от поражението на вицепрезидента Камала Харис. „Поражението не означава, че сме победени“, изтъкна той.
Според Байдън изборите във вторник са доказали честността на избирателната система в САЩ. Той обеща да предаде организирано властта, намеквайки за противопоставянето на Тръмп, който се опита да анулира поражението си през 2020 г. от Байдън и отправи безпочвени обвинения за измами и по време на тазгодишната предизборна кампания.
„Нещо, което се надявам, че можем да направим независимо за кого сте гласували, е да се възприемем не като противници, а като сънародници, да понижим температурата. Освен това се надявам, че можем да отговорим веднъж завинаги на въпроса за честността на американската избирателна система. Тя е честна, справедлива и прозрачна. И заслужава доверие, независимо дали сме спечелили, или загубили“, изтъкна Байдън.
Той покани Тръмп на среща в Белия дом, любезност, която бившият президент не предложи на Байдън през 2020 г. Предизборният щаб на избрания президент отговори, че той ще отиде. В следващите седмици Тръмп ще избере хората, с които ще работи по време на управлението си.
Някои демократи обвиняват 81-годишния Байдън за поражението на Харис, тъй като според тях той не е трябвало да се бори за преизбиране. Байдън се отказа от стремежа си към втори мандат едва през юли след катастрофален телевизионен дебат с Тръмп, който предизвика притеснение за умствената му годност за поста.
„Загубихме тази битка. Америка на вашите мечти ви призовава да се изправите отново“, каза Байдън.
В сряда Харис също се опита да успокои поддръжниците си. Подобно на Байдън тя обеща да помогне на Тръмп в прехода преди встъпването му в длъжност на 20 януари, но допълни, че демократите ще продължат да се борят за това, в което вярват.
Някои демократи са притеснени, че загубата означава, че ценностите им – леви, социално-либерални, вече са твърдо малцинство сред американците. Други са притеснени от ръководството на партията, то според тях е загубило връзка с избирателите, които искали помощ с високите разходи за живот.
Байдън не говори за ролята си на изборите и критиките от членове на партията си. Той многократно заяви, че кандидатурата му за президентския пост през 2020 г. целяла „да възстанови душата на Америка“ от хаоса около Тръмп.
Решителна победа
Победата на Тръмп, която беше изненадващо решителна, след като обществени допитвания показваха оспорвана надпревара, показа колко разочаровани са американците от икономиката, особено от инфлацията, наред със сигурността по границите, посоката на страната и културата ѝ.
Испаноезичното население, което традиционно гласува за демократите, и домакинствата с ниски доходи, които понесоха тежък удар от инфлацията, помогнаха за победата на Тръмп.
Бившият президент ще има далеч по-малко ограничения за властта си през втория си мандат в Белия дом като ръководител на Републиканска партия, чийто имидж той претвори през последните осем години.
Републиканците отмъкнаха Сената от демократите на изборите във вторник, гарантирайки, че партията на Тръмп ще контролира поне една камара в Конгреса следващата година. Републиканците имат преднина и в битката за Камарата на представителите, въпреки че в 38 от 435-те надпревари все още няма победител.
Тръмп надделя в пет от седемте колебаещи се щата, с което спечели най-малко 295 гласа в Изборната колегия, повече от нужните 270 гласа, за да спечели президентския пост. Той води и в другите два – Аризона и Невада, където гласовете все още се броят.
Тръмп е напът да стане и първият кандидат-президент от Републиканската партия, който печели най-високия брой гласове на национално ниво след Джордж Буш-младши преди две десетилетия. Той загуби гласуването сред народа от демократката Хилари Клинтън през 2016 г., но си осигури достатъчно гласове в Изборната колегия, за да спечели Белия дом.
Избор на администрация
Сред хората, които може да имат роля в управлението на Тръмп, главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който е виден донор на бъдещия президент, има обещан пост в неговата администрация, както и бившият кандидат-президент Робърт Ф. Кенеди-младши.
Хедж фонд мениджърът и милиардер Джон Паулсън и инвеститорът Скот Бесънт са смятани за възможни служители в кабинета на администрацията му, а бившите представители на Тръмп Робърт О’Брайън и Майк Помпейо може да се върнат на постовете си.
В областта на търговията се очаква Тръмп да съживи политиките, които подкрепяше през първия си мандат, най-вече митата, които той нарече „най-хубавата дума“.
преди 1 седмица *Някои демократи са притеснени, че загубата означава, че ценностите им леви, социално-либерални, вече са твърдо малцинство сред американците.* - Тези *някои демократи*, затънали в извратенящината си, пропускат дребния детайл, че *леви и социално-либерални* не означава *агресивни ЛГБТ+П(едофили)+З(оофили)*, които нагло да институционализират и налагат на обществото отклоненията си за норма! *Леви и социално-либерални* не означава повече тоалетни в училищата от класни стаи за безбройните полове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар