Европейската комисия (ЕК) ще препоръча начало на преговорите за членство с Украйна по време на предстоящата среща на европейските лидери през юни, съобщават източници на Financial Times. Изданието отбелязва, че това ще бъде сигнал за подкрепа към Киев малко преди Унгария да поеме ротационното председателство на общността.
Украинският президент Володимир Зеленски внесе официално молбата за членство на страната в ЕС броени дни след началото на пълномащабната война през 2022 година. Малко по-късно страната получи статут на страна кандидат, а повече от две години по-късно ЕК преценява, че вече е извършила очакваните реформи, покрила е всички критерии и е готова да започне разговори по отделните глави.
Украйна подаде молба за членство в ЕС през март 2022 г. Снимка: President.gov.ua
ЕК имаше забележки относно борбата с корупцията, декларациите за финансовото състояние на държавните служители и защитата на малцинствата.
Няма крайни срокове за преговорния процес - Турция например подаде молба за членство в ЕС през 1987 година и получи статут на кандидат през 1999 година. Решението за начало на преговори беше взето в края на 2004 година, но от 2008 година насам разговорите буксуват и бяха замразени през 2018 година, след като Брюксел отчете, че страната по-скоро се отдалечава от ЕС по отношение на основни ценности като свобода на словото, върховенство на закона и т.н.
От години и страните от Западните Балкани чакат своя ред да започнат разговори с Брюксел.
ЕК ще препоръча преговорите на Киев да вървят паралелно и с тези на Молдова, отново като сигнал за солидарност и подкрепа. В тяхната група е и Грузия, която обаче одобри закон за чуждестранните агенти по подобие на Русия и засега вероятно процедурата с Тбилиси ще бъде замразена.
Според FT Унгария ще възрази на препоръката, изтъквайки отношението на властите в Украйна към унгарското малцинство в западните части на страната. През миналата година представители на малцинството се обърнаха към премиера Виктор Орбан с молба да не блокира разговорите за европейското бъдеще на Украйна. Според оценки на европейски дипломати Будапеща е блокирала 41% от решенията за Украйна, включително и за дългосрочната финансова помощ в размер на 50 млрд. евро.
Виктор Орбан, сочен за един от най-близките съюзници на руския президент Владимир Путин в ЕС, настоява за прекратяване на подкрепата за Украйна и търсене на дипломатическо решение на войната.
Унгария ще бъде ротационен председател на ЕС до края на годината. Това означава, че унгарските чиновници ще задават дневния ред и ще председателстват комисии и срещи на общността на различни нива. По този начин страната ще има по-голяма тежест при взимане на решения, включително и за Украйна.
преди 5 месеца Кухият е скъссаняк, който си пада по лапане на късия шнур :):) разбрахте ли сега?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Кухият е *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца до трите проссти копейки: Не се ли усещате че будите само смях с ежедневното лапане на късия шнур? Айде тиквата е наследствен партиец, ама другите двама ще си останете скъсаняци, ако ще хунтата от североизток пак да ни пороби ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца *ЕК ще препоръча началото на преговорите за членство с Украйна* - Тази ЕК ще препоръча началото на преговори за членство и с Монголия, ако американците успеят да вкарат Монголия във война с Русия. Нали за никой не е тайна, че целта е европейците да плащат издръжката на американските и британски проксита във войните им с Русия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца И Украйна, и Молдова са страни в разпад и с вътрешни граждански конфликти. По-добре да приемат Либия, тя е по-мирна страна и има много пясък, където да заровят глупостите, които изричат всеки ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца И какво, ще влезнат след турция? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар