Гражданите на Беларус ще гласуват на 25 февруари за нов парламент. В бюлетините обаче хората няма да намерят никакъв избор.
Осъден през 2022 г. на три години затвор за „клевета“ срещу диктатора на Беларус Александър Лукашенко, гражданският активист Ихар Ледник почина в затвора на 19 февруари. Той е петият политически активист, който умира в беларуски затвор от 2022 г. насам, според беларуския център за правата на човека „Вясна“.
Святлана Цихановска, лидерът на беларуската демократична опозиция в изгнание, коментира, че е „разбита“ от новината за смъртта на Ледник, като го нарече „неуморен борец за свобода“.
Затворен заради статия, в която коментира външната политика на Беларус, написана за списание на Беларуската социалдемократическа партия (БСДП), истинското престъпление на Ледник, що се отнася до беларуските власти, е ролята му на водеща фигура в самата партия, пише Emerging Europe.
Тормозена и преследвана години наред, БСДП беше официално обявена за незаконна през 2023 г., заедно с почти всяка друга беларуска политическа партия, която не е лоялна на Лукашенко, допълва медията. Много от лидерите на тези партии са или в затвора, или в изгнание, а дейността им е строго контролирана.
Народният фронт, Консервативната християнска партия, Зелената партия, Републиканската партия, Народното съгласие и Обединената гражданска партия се смятат за твърде голяма заплаха за беларуския лидер. Лукашенко със сигурност не иска да подцени щетите, които може да причини дори една маргинализирана опозиция.
През 2020 г., след като не допусна почти всички опозиционни кандидати до президентските избори, Лукашенко се обяви за победител с 81% от гласовете. Опозицията обаче, както и различни международни наблюдатели, смятат, че опонентът му Святлана Цихановска – съпруга на арестувания Сергей Цихановски, който все още е в затвора, е истинският победител.
Цихановска по-късно коментира, че „те не смятаха, че една домакиня ще обедини хората“. Само няколко дни след изборите тя беше принудена да замине за Литва, докато срещу Александър Лукашенко се провеждаха мащабни демонстрации. Протестите бяха брутално смазани, а хиляди протестиращи се озоваха в затвора.
Оттогава репресиите продължават. Според Human Rights Watch почти 1500 политически затворници остават зад решетките, включително правозащитници, журналисти, адвокати, опозиционни политици, културни работници, синдикалисти и активисти. Политическите затворници редовно се държат изолирани и са подложени на изтезания и други форми на малтретиране.
Десетки хиляди беларуси също решиха да напуснат страната и да заживеят в изгнание. В ход, директно насочен срещу опозиционни фигури, живеещи в чужбина, през септември 2023 г. Лукашенко подписа указ, с който премахна правомощията на консулствата и дипломатическите мисии да издават, заменят или удължават паспортите на беларуски граждани в чужбина. Това задължава хората да се върнат в Беларус, за да не останат без валидни документи, а така ги грози затвор.
Цихановска и екипът ѝ в момента работят върху план за издаване на паспорти в сянка, за да предотвратят още арести.
преди 8 месеца Тези избори са като изборите за председател на ДеПеСе :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца Горе-долу като в България. Тук избора е малко по-голям- освен за руските интереси(Възраждане) ноже да се гласува за западните интереси,(всички други) но сред партиите няма такава която да защитава българските интереси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца До: Tikva007 да преведем от копейнишки на български.. тоест ако не изберът куклата спусната от кремъл се нагласят и следва инвазия от към блатото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца *Беларусите отиват на парламентарни избори, но всъщност нямат никакъв избор* - Имат, как да нямат? Могат да се нагласят точно както украинците и арменците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар