„Ако някой намира нашите избори за скучни … има цирк, театър, концертни зали“, коментира на свой ред Игор Карпенко, ръководител на Беларуската централна избирателна комисия, цитиран от Politico.
Опозицията призовава за бойкот
„Не е особено важно как ще гласуват хората и дали изобщо ще гласуват. Достатъчно е [за режима] да накара някои хора да дойдат в избирателните секции“, казва Павел Сапелка, беларуски активист в изгнание, който работи в кампанията „Защитници на правата на човека за свободни избори“.
Дори малък акт на неподчинение обаче, какъвто е изборът да не отидат до урните, носи рискове. „Има информация, че ще бъдат съставени списъци на онези, които не са гласували“, казва Владимир Астапенка, ръководител на мисията на Демократичен Беларус в Брюксел и съюзник на Цихановска. Според него тези хора рискуват минимум да загубят работата си.
Опозиционното движение на Цихановска провежда свои алтернативни избори през май в рамките на така наречения Координационен съвет, единен представителен орган на беларуския народ. „Опитваме се да създадем алтернатива на нелегитимните власти на Лукашенко“, казва Астапенка. „Координационният съвет ще бъде избран от беларуси, за да говори от името на беларусите и да защитава техните национални интереси“, посочва той.
Точните подробности за тези алтернативни избори предстои да се обсъждат, казва още Астапенка. Той добавя, че някои опозиционни партии в изгнание са се оттеглили от инициативата поради опасения от отмъщение срещу роднини на техни представители, които са останали в Беларус.
Залязва ли режимът на Лукашенко?
Резултатите от парламентарните избори в неделя може да са предопределени в полза на Лукашенко, но диктаторът може да не е толкова вечен, колкото човекът, когото той нарича свой „по-голям брат“ – Путин.
След парламентарните избори в края на април ще бъде сформирано Общобеларуско народно събрание, съставено от 1200 делегати, включително членове на парламента, местни съвети, официални лица, проправителствени активисти и други.
Оправомощен от конституционните реформи на Лукашенко от 2022 г., органът може да изготвя закони, да назначава членове на избирателни комисии и дори да обявява военно положение – правомощие, което преди беше запазено само за президента. Асамблеята може също така да започне процедура по импийчмънт срещу президента.
Лукашенко обяви конституционната реформа след среща с Путин в Сочи през 2020 г. Путин похвали идеята многократно. Регионалните анализатори твърдят, че Кремъл е оказал натиск над Минск да промени конституцията като средство за държане на Лукашенко на стегната каишка, въпреки че и двамата диктатори (предсказуемо) отричат това.
Въпреки че Лукашенко многократно е намеквал, че може да се оттегли от президентството, той също така има план за наследяване, като си гарантира, че ще остане член на събранието, след като се оттегли. През януари Лукашенко подписа закон, който му гарантира имунитет, пожизнена защита и държавна собственост при подаване на оставка от президентския пост.
Тези машинации се разглеждат като начин да се запази влиянието и да се осигури безопасността му в Беларус. Кой обаче би могъл да седне на трона му? Наталия Кочанова, верен съюзник на настоящия президент и ръководител на горната камара на парламента, се смята за потенциален наследник. Самият диктатор я определя като "почти готов президент". „Кочанова е най-видната фигура в беларуското пропагандно поле, тя пътува много из страната, провежда срещи с различни трудови колективи“, казва Дмитрий Болкунец, независим беларуски политически анализатор.
Най-важното е, че Кочанова е в добри отношения с Путин: през април 2022 г. руският президент я награди с Орден на дружбата „за големия й принос в укрепването на приятелството, сътрудничеството и взаимното разбирателство“ между Минск и Москва. Това е рядка чест за беларуски политик, според Болкунец - и добра индикация за предпочитания от Путин наследник на Лукашенко.
преди 8 месеца Тези избори са като изборите за председател на ДеПеСе :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца Горе-долу като в България. Тук избора е малко по-голям- освен за руските интереси(Възраждане) ноже да се гласува за западните интереси,(всички други) но сред партиите няма такава която да защитава българските интереси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца До: Tikva007 да преведем от копейнишки на български.. тоест ако не изберът куклата спусната от кремъл се нагласят и следва инвазия от към блатото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца *Беларусите отиват на парламентарни избори, но всъщност нямат никакъв избор* - Имат, как да нямат? Могат да се нагласят точно както украинците и арменците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар